Завещанието е традиционен способ за разпореждане с имущество. Каква е ролята на нотариуса при съставянето и обявяването на завещанието? Кога едно завещателно разпореждане е нищожно? Какво представлява информационната система към Нотариалната камара? Търговското представителство и търговските пълномощници. Какви са правомощията на прокуриста?
На тези въпроси отговаря нотариус Камен Каменов в предаването "Законът и Темида":
Какво представлява завещанието?
"Завещанието е един традиционен способ за разпореждане с имуществото по нашето право и както има наследяване по закон, което е според квотите, които получават наследниците, така и със завещание човек може да разпредели и да реши кой от наследниците по закон, или тези, които са извън наследниците по закон, да получи от неговото имущество. Всяко лице, което е навършило 18 години, може да се разпореди със своето имущество изцяло, като особеното е, че в закона е записано, че то не може да направи по-голямо разпореждане от това, което има в своята разполагаема част, т.е. някои от наследниците по закон, каквито са съпрузите, децата и родителите, имат така наречената запазена част от наследството. Това дава основания в определен срок от време – пет години от откриване на наследството – да се атакува завещанието в тази част.
Завещанието е едностранен акт, който съдържа волеизявлението само на една страна – завещателя. То произвежда действие след смъртта на завещателя и несъмнено трябва да изразява последната негова воля. Поради това до момента на смъртта си завещателят по всяко време може да отмени направеното волеизявление. Законът за наследството не допуска извършването на така наречените съвместни завещания – съгласно чл. 15 от Закона за наследството."
Каква е ролята на нотариуса при съставянето и обявяването на завещание?
"Формата на завещанието в нашето право е нотариално завещание, което може да се направи пред нотариус и двама свидетели и саморъчно завещание. Нотариалното завещание или така нареченото публично завещание се представя в 3-дневен срок от извършването от нотариуса в Службата по вписванията и по този начин за него знаят всички трети лица, когато направят справка.
Нотариалното завещание се извършва от нотариуса, той го оформя във формата на нотариален акт в присъствието на двама свидетели. Съгласно разпоредбата на чл. 570 ал. 2 от ГПК завещанията могат да се извършват от всеки нотариус без оглед на връзката между района на неговото действие и нотариалното удостоверяване. Другото също много разпространено завещание, това е тайното завещание, така нареченото саморъчно завещание, което е написано собственоръчно от човек обикновено на лист хартия, като е важно най-горе да бъде поставена датата.
Саморъчното завещание трябва да е подписано най-отдолу след завещателните разпореждания. Саморъчното завещание има равна сила с нотариалното завещание."
Валидно ли е саморъчно написано завещание, което след смъртта на завещателя се показва на наследниците? Каква е формата на завещанието? В Закона за наследството има ли процедура по възстановяване на запазената част? Може ли да бъде отменено едно завещание и каква е процедурата? Какви са правомощията на прокуриста? Какви са най-често срещаните пълномощни? Има ли особени изисквания при нотариалните удостоверявания на някои пълномощни? За какво следи нотариуса при удостоверяването на подписа при пълномощните? Може ли пълномощникът да договаря сам със себе си? Какъв е обемът на представителната власт при пълномощните?
Чуйте в звуковия файл. какво обяснява нотариус Камен Каменов.
Снимки – rawpixel и БНР
Професор Десислава Бошнакова, преподавател в Нов български университет, журналистът Георги Караманев, създател на сайта "Дигитални истории" и финансистът и автор на детската поредица "Финансова грамотност за деца с Пеги и Мози" са част от участниците в дискусията, организирана от "TEDxSofia" на тема "Ако имах едно училище" "Всеки от нас е..
На 11 ноември тази година се проведе значимо събитие за българската предприемаческа екосистема – първото издание на “Hall of Fame – Зала на славата на българските предприемачи”, организирано от BESCO. Събитието имаше за цел да отличи изключителен представител на предприемаческата общност, който с успехите си и приноса си е допринесъл за развитието на..
Днес в Лондон ще бъде връчена престижната литературна награда "Букър" за настоящата година. Споменът за миналогодишното събитие все още топли сърцата на българите, защото именно тогава Георги Господинов спечели наградата с романа си "Времеубежище". Това бе момент на истинска национална гордост и радост. Днес писателят ще получи и друго значимо..
Все по-актуална става темата за бъдещето на държавния ТЕЦ "Марица-Изток 2" и бъдещето на прилежащите към комплекса въглищни мини. Какво представлява европейската зелена сделка за миньорските общности и каква е съдбата на въглищната електроенергия у нас – тази дискусия повдига изложбата на бразилския фотожурналист Тука Виейра, която е част от..
В рубриката "Епизоди от живота" този път насочваме поглед към вдъхновяващото събитие в кюстендилското село Смоличано – четвъртото издание на младежкия художествен пленер "Есенен вятър", организиран от Народно читалище "Пробуждане" 2020 г. Събитието ще бъде отбелязано със специална изложба, която ще бъде открита на 15 ноември в културния център..
Днес в Лондон ще бъде връчена престижната литературна награда "Букър" за настоящата година. Споменът за миналогодишното събитие все още топли сърцата на..
Симфоничният оркестър на Българското национално радио започва нова линия концерти с изцяло българска музика. Предвидени са четири събитията през сезон..
"Sci-Fi Фолклор" изследва културния континуитет между две на пръв поглед противоположни естетически територии, маркирани от времевата дистанция на миналото..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg