Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Какво е VR Art

Снимка: devstyler.bg

VR арт е рисуване във виртуалната реалност с помощта на контролери и очила за виртуална реалност, които създават три де пространство за художника. Чрез този тип рисуване трябва да има усещане за пространството.

Сред първите ви ар художници у нас е Рафаела Рафаелова, която е докторант в специалност „Мода“ в Национална художествена академия и преподавател в Националната гимназия по приложни изкуства. Днес Рафаела споделя, че първоначално е била настроена скептично към технологията, но днес я използва в различни проекти. Описва техниката на VR арта, като рисуване върху голямо платно, където обаче линиите се полагат във въздуха.

Днес Рафаела с надежда споделя, че мястото на технологиите в изкуството ще бъде все по-голямо и продуктивно и се надява, че в бъдеще ще могат и студентите повече да работят с технологии и подходящи бази за обучение:

„Много интересно е за хора, които се занимават с изкуството, имат база за рисуване и имат усещане за пространството и обектите в пространството. Рисуването в програмата, с която аз работя е много артистично, в другите програми е по-дигитализирано, а тук можеш да видиш с четка как би изглеждала например реална маслена боя. Работи се с очила и контролери, може с молив или с четка, зависи какво искаме да създадем. Правиш линия, тя остава във въздуха, във виртуалната реалност пространствата може да са различни, на белият листи изображението е плоско, а тук можем да го видим от всички страни. Можеш дори да вкараш и плоско изображение в тази среда и да го дообработиш с виртуалната реалност. Правили сме галерия картини със снимки, изградена изцяло във виртуалната реалност, снимките се вкараха дигитално, но плоско се бяха вкарали.


В началото бях скептично настроена към технологиите в изкуството, академичното рисуване беше близо до мен, но после осъзнах, че магията за света на художника се усеща по-силно с една такава виртуална реалност. Такъв пример беше един експеримент с картини на Салвадор Дали, можеше да се погледне отвъд картината, нещо което в реалния свят не можеш да направиш, да видиш картината от другата страна. Това дава още едно ниво на изкуството и на идеята на художника.“


Рафаела Рафаелова планира и изложба в сферата на VR арта и продължава да балансира между класическото рисуване и рисуването с виртуалната реалност.

Снимки: архив на Рафаела Рафаелова, devstyler.bg

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Людмила Калоянова разказва история за незарасналите рани и изкуплението в нова книга.

Людмила Калоянова с разказ за незарасналите рани и изкуплението в нова книга

История за незарасналите рани и възможното или невъзможно изкупление разказва Людмила Калоянова в новата си книга "Американски триптих". Това съобщават издателите от "Жанет 45“. По думите им романът засяга темите за вината и покаянието, за изгубената и намерена идентичност. Историята е разказана на фона на съдбата на три поколения емигранти в Америка...

обновено на 21.08.24 в 12:42

Вечер на импровизациите: ХаХаХа ИмПро театър с ново шоу в парка "Заимов"

"ХаХаХа ИмПро театър"  се завръща за трета поредна година с представления на открито в " ХаХаХа на пейка`24"  тази вечер в парка "Заимов", съобщават от трупата. Предстоят три импровизационни спектакъла със свободен достъп и на открито. Естеството на импровизационния театър и създаването на истории на момента позволява на трупата да представи три..

публикувано на 21.08.24 в 12:02

Антологистът Славейков и немските поети

За първи път излиза двуезично издание на антологията на Пенчо Славейков "Немски поети". Тя има специално място в българския културен и литературноисторически контекст. "С основание можем, струва ми се, да заявим, – пише в статията си Пламен Антов, – че това първо двуезично издание, придружено от концептуалната студия на Бисера Дакова, възражда за..

публикувано на 21.08.24 в 11:43

Музеите на бъдещето

Музеите на бъдещето – традиции, иновативни подходи и вдъхновяващи практики. Представяме новата магистърска програма "Съвременни музейни експозиции в исторически и археологически музеи" на Нов български университет. Гостува археологът Весела Герчева, директор на програмата и специалист по интерактивна педагогика и образование в музейна среда. И още:..

публикувано на 20.08.24 в 12:00

Музей "Етър" посреща своя юбилей с етно джаз концерт на Нина Николина

Музей "Етър" отбелязва 60-годишнината от създаването си с концерт на Нина Николина - "Етно Джаз Проект" , съобщават от културната институция, цитирани от БТА.  "Етно Джаз Проект" е вдъхновен от златните хитове на българския песенен фолклор и има неподражаем стил, обединяващ в едно фолклор, етноджаз, фламенко, вокални и инструментални импровизации. На..

публикувано на 20.08.24 в 11:12