С изложбата „Отзвуци“ в Съюза на българските художници се отбелязват 145 години от рождението на живописеца и пейзажиста – Христо Берберов. Експозицията се открива на 1 март, в нея ще бъдат показани маслени платна, рисунки и графики, а също и творби от галериите и музеите във Варна, Карнобат, Сливен, Елена и Монтана, както и от частни колекции. Ще бъде показано за първи път произведението „Мечкари“, с което Христо Берберов още като студент в академия „Албертина“ участва в Първата изложба на Дружеството за поддържане на изкуството в България през 1894 година. За първи ще се представи и част от религиозното творчество на художника, непознато до днес на специалистите и на широката публика у нас, споделя кураторката д-р Анжела Данева:
„Чрез изложбата сме се опитали да направим един малък храм. Любопитно е да дойдат хората да видят как стенописи са представени в галерийно пространство. Картината „Мечкари“ е много любопитна, още като студент я представя. В тази картина се вижда влиянието на проф. Гросо върху Берберов.Той се учи основно от Джакомо Гросо, и повечето българи основно от италианските професори се учат на самочувствие. Когато той е преподавал е бил млад човек. Бил е много добър портретист. С нея представя още две свои произведения. Луиджи Болангаро е малко по-голям от нашите студенти в „Албертина“, те са още Георги Митов, Драган Данаилов и Захари Желев. Как Луиджи Болангоро пристига в България е интересно, разговорите са били интересни. Много амбициозен е бил като художник. Пристига във Варна. Преподава там в мъжката гимназия 2 години. Христо Берберов преподава в Пловдив, и Луиджи отива при него. Всичко се случва, защото по това време брат му на Христо Берберов е директор на Пловдивската гимназия. Били са много близки приятели.“
Берберов се записва се да учи в Кралската академия за изящни изкуства „Албертина” в Торино. Негови професори са Пиер Челестино Джиларди, Джакомо Гросо и Андреа Таверние. Интересна е историята на Христо Берберов и Луиджи Болонгаро – състудент на Берберов от „Албертина“. Допринася за развитието на стила на италианската живопис в България и успява да смесва различни стилове. По повод годишнината, ще бъде издадена двуезична монографична книга за художника от издателството на Нов български университет и фондация „Цанко Лавренов“.
Изложбата „Отзвуци. Христо Берберов (1875-1948) и неговото наследство“ се открива на 1 март в Съюза на българските художници и може да бъде видяна до 2 април.
Изложбата "Какво ни свързва?" беше открива в Софийския арсенал за модерно и съвременно изкуство. "Какво ни свързва" е един вид "стоп-кадър", опит – без претенции за изчерпателност – да се уловят съвременни тенденции във веригата общество – храна – изкуство. С развитието на човешката цивилизация, храната (храненето) постепенно се превръща от естествен..
На 29 април от 18.30, в библиотеката на Гьоте институт, София, Албена Тодорова ще представи новата си поетична книга "Да ти бъда тяло". Водещ на събитието ще бъде нашият колегата Радослав Чичев. "Да ти бъда тяло" е четвъртата поетична книга на Албена Тодорова (на снимката в текста). Авторката е позната още с текстовете си за Япония и..
Новото българско кино, което приковава зрителите към екрана, провокира у заинтересованите от филмовия процес въпроси за това какви са ключовите аспекти на продуцентската работа – от създаването на филмов проект до търсенето на финансиране и международни партньори. В "Кино с думи" за мисията на продуцента говори Веселка Кирякова. Тя е завършила Филмов..
До осми май в Пловдив продължава ежегодната изложба на съвременно изкуство "Арт позитив 2025". Тази година темата, вдъхновила произведенията е "Прозрачно". "Прозрачността като тема в изкуството предлага безкрайни възможности за изследване и изразяване" –пишат организаторите от сдружение "Изкуство днес"."Прозрачното разкрива, но и прикрива. То..
Врачанският театър отваря вратите си за една дългоочаквана премиера – "Слугините" по Жан Жьоне под режисурата на Крис Шарков. Един от провокативните гласове в съвременния български театър, който сега представя една нова интерпретация на култовата пиеса, която поставя въпросите за властта, идентичността и ритуалите на подчинението. Спектакълът е част..
Парламентарните репортери Кристияна Стефанова от телевизия "Евроком" и Лъчезар Лисицов от "Клуб Z" коментират в "Мрежата" по програма "Христо Ботев"..
За паметта, като жив организъм, за противодействието спрямо статичното състояние на нещата, за новите мисловни хоризонти – говори Мария Степанова ,..
Тази седмица за поредна година излезе докладът на Българския хелзинкски комитет за правата на човека в България за 2024-та. Какво констатира той в..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg