Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Христо Берберов – 145 години от рождението

7
Снимка: sbhart.com

С изложбата „Отзвуци“ в Съюза на българските художници се отбелязват 145 години от рождението на живописеца и пейзажиста – Христо Берберов. Експозицията се открива на 1 март, в нея ще бъдат показани маслени платна, рисунки и графики, а също и творби от галериите и музеите във Варна, Карнобат, Сливен, Елена и Монтана, както и от частни колекции. Ще бъде показано за първи път произведението „Мечкари“, с което Христо Берберов още като студент в академия „Албертина“ участва в Първата изложба на Дружеството за поддържане на изкуството в България през 1894 година. За първи ще се представи и част от религиозното творчество на художника, непознато до днес на специалистите и на широката публика у нас, споделя кураторката д-р Анжела Данева:

Ангелина Грозева и Анжела Данева (вдясно)
„Чрез изложбата сме се опитали да направим един малък храм. Любопитно е да дойдат хората да видят как стенописи са представени в галерийно пространство. Картината „Мечкари“ е много любопитна, още като студент я представя. В тази картина се вижда влиянието на проф. Гросо върху Берберов.

Той се учи основно от Джакомо Гросо, и повечето българи основно от италианските професори се учат на самочувствие. Когато той е преподавал е бил млад човек. Бил е много добър портретист. С нея представя още две свои произведения. Луиджи Болангаро е малко по-голям от нашите студенти в „Албертина“, те са още Георги Митов, Драган Данаилов и Захари Желев. Как Луиджи Болангоро пристига в България е интересно, разговорите са били интересни. Много амбициозен е бил като художник. Пристига във Варна. Преподава там в мъжката гимназия 2 години. Христо Берберов преподава в Пловдив, и Луиджи отива при него. Всичко се случва, защото по това време брат му на Христо Берберов е директор на Пловдивската гимназия. Били са много близки приятели.“

Берберов се записва се да учи в Кралската академия за изящни изкуства „Албертина” в Торино. Негови професори са Пиер Челестино Джиларди, Джакомо Гросо и Андреа Таверние. Интересна е историята на Христо Берберов и Луиджи Болонгаро – състудент на Берберов от „Албертина“. Допринася за развитието на стила на италианската живопис в България и успява да смесва различни стилове. По повод годишнината, ще бъде издадена двуезична монографична книга за художника от издателството на Нов български университет и фондация „Цанко Лавренов“.

Изложбата „Отзвуци. Христо Берберов (1875-1948) и неговото наследство“ се открива на 1 март в Съюза на българските художници и може да бъде видяна до 2 април.

Снимки: СБХ


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Нов театрален фестивал в Русе очаква първите си зрители от 8 октомври

"Есенни театрални срещи в Русе" – така се нарича новият фестивал, чието първо издание ще се проведе от 8 до 13 октомври в крайдунавския град. Основен организатор е Катя Костова – българка, живееща от десетилетия в Берлин и председател на сдружение "Кауза Пещера", а партньор и домакин на театралния празник е Драматичният театър " Сава..

публикувано на 05.10.24 в 09:15

"Клас 90" и носталгията по младостта

Преди шест години на режисьора Бойко Боянов му хрумва идеята да разкаже историята на един клас, който се събира за среща след 30 години. От искреността на всеки един, дошъл на сбирката, започва да прозира предисторията на "Клас 90" – дебютния филм на Боянов, който се срещна за първи път с публиката си на 42-рата на "Златна роза". Заедно със..

публикувано на 04.10.24 в 16:25

Книга за режисьорските подходи към операта "Дон Паскуале"

Книгата "Грация на смеха. Или за спецификата на комическото белканто в операта "Дон Паскуале" от Гаетано Доницети. Теоретични и режисьорски подходи" от Стефан Донев е възможност да се проследи опита на автора като режисьор "да открие и разясни", по думите на Петър Пламенов, спецификите и "неповторимото очарование" на шедьовъра на Доницети. Стефан..

публикувано на 04.10.24 в 14:59
Моноспектакълът

Дни преди "Цирколюция" – енигмата "социален цирк"

Задава се циркова революция!  От 10 до 13 октомври в "Топлоцентрала" ще се проведе едиснтвеният по рода си фестивал в Бълагрия, посветен на съвременния и социален цирк – "ЦИРКОЛЮЦИЯ". Организаторът от фондация "Мини Арт" Гео Калев и огненият артист от колектив "Агнон" Кристиян Димитров запознават слушателите на "Артефир" с..

публикувано на 04.10.24 в 13:43

Една неканонична и лична антология на англоезичната поезия

Англоезична поезия от XIV в. до XXI в. съдържа новото издание "Потомството на Чосър".  Мащабната антология в "Артефир" представя лично нейният преводач и съставител  проф. Александър Шурбанов. Това не е канонична, а лична антология, подчертава гостът. Избраните произведения в книгата са такива, оставили през годините следа в..

публикувано на 04.10.24 в 13:23