След дни без никаква информация за съдбата на преподавателите и студентите от Центъра по българистика в Мелитополския университет „Богдан Хмелницки“ с радост узнаваме, че са живи и стоически се справят с изпитанията в един от първите украински градове, атакувани от руските войски. Научаваме го от лекторката по български език и култура доц. Красимира Колева, която само ден преди първите атаки заминава за Виена, за да участва в Международна интердисциплинарна конференция за студенти и докторанти в Българския културен институт „Дом Витгеншайн“. Това е шансът ѝ да се прибере в България. Преподавателката е в непрекъсната връзка с колегите и студентите си, гордее се със стоицизма и с високия им дух, с който не просто оцеляват в кошмара, а дори излизат от бомбоубежището, за да се включат в семинара онлайн. Притеснението и тревогата ѝ обаче са огромни.
Районът около Мелитопол не случайно е сред първите атакувани. Още след Втората световна война там се разполагат много военни обекти. Цивилните граждани не могат да се евакуират и заради липсата на комуникации и лоша инфраструктура. На много места в околните селища, сред които и села на таврийските българи, няма доставки на храна и медикаменти, защото са блокирани от руските войски. Хората се обединяват, за да оцелеят с наличното.
Предаването „За думите“ е част от програмата на студентите в Центъра по българистика, техният ежеседмичен „урок по български“, както казва доц. Колева. Дори в извънредната военна обстановка тези, които имат възможност, продължават да са „на линия“, уверява ни тя и изпраща посланието си към тях чрез ефира на БНР.
Чуйте свидетелския разказ на доц. Красимира Колева в записа.
Мария Аргирова. Тя е млад учен с дълга професионална биография. Мечтае да стане археолог, но се запалва по химията. Д-р Мария Аргирова съвсем наскоро получи наградата "Еврика" за постижения в науката, но преди това е носител на съвместната награда на фондация "Еврика" и Съюза на учените в България за отличната защита на дисертационния си труд...
В поредното съботно издание "За здравето" използвахме много военни термини, но говорихме по важни теми, може би най-болезнените за родната здравна система – липсата на лекари и сестри, обезлюдените лекарски кабинети по селата, в училища и детски градини, общественото безпокойство за това кой ще ни лекува в бъдеще? Всички сюжети аргументирахме..
Яна Данаилова е докторант по човешка физиология, магистър по хранене и здравен мениджмънт, сертифициран нутриционист и председател на Сдружението на нутриционистите в България, професионален член на Американската асоциация по хранене ( ANA ). Обучението ѝ в България е допълнено от редица специализации в чуждестранни образователни институции и..
В рубриката на "Нашият ден", в която гостуват зелените новатори на България, говори Стойчо Стоев , директор "Природозащита" към Българско дружество за защита на птиците (БДЗП). Гостът разказва за провежданите от БДЗП курсове за разпознаване на птици : " Важна част от нашата работа и мисия е да запознаем хората с птиците и да ги привлечем..
В края на месец януари бяха връчени наградите "Еврика" за тридесет и пети пореден път. Те се присъждат на млади хора за техните значими постижения в науката, за изобретения с голяма обществена значимост, за постижения в управлението на стопански организации, както и за най-високи резултати в развитието на селскостопански дейности. Носител..
В поредното съботно издание "За здравето" използвахме много военни термини, но говорихме по важни теми, може би най-болезнените за родната здравна система..
Комуникационната индустрия позволява много широк обхват от най-различни комуникационни форми – от съвсем стандартните материали, интервюта, статии, до..
"Във Funkallero сбъднах мечтите си откъм мелодии, които са били в главата ми от много време. Музикантите, с които свирим се влюбиха в тази музика и в..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg