Френският институт в България подготвя културна програма, посветена на Председателството на Франция на Съвета на Европейския съюз. Френското ротационно председателство започна в началото на 2022 година и ще продължи до месец юни. Един от основните приоритети е задълбочаване на културата, изкуството и образованието – сфери, които са изключително важни за силата и сплотеността на Европа.
По инициатива на Френския институт в Париж на 5 март 2022 г. от 11 ч. 30 европейски града ще се включат в отворената дискусия кафе „Европа“ за свободата на пресата и нейното бъдеще. Събитието е продължение на дългата европейска традиция на дебати и срещи и в него ще участват медии и граждани.
Френският институт в България се присъединява към инициативата, като организира две събития в София и във Варна.
В София в литературен клуб „Перото“ дискусията ще се проведе между журналистите Светослав Иванов от BTV и Мариан Нагушевски, главен редактор в TV5 Monde.
Във Варна в кафенето на културен център „Морско казино“ публиката ще се срещне с журналистката на свободна практика Ива Георгиева и с Вероник Барондо от Arte.
Във фокуса на дискусията ще бъдат въпросите, свързани с доверието в медиите, политическата и икономическата им независимост, бъдещето на професията в контекста на дигиталните и технологичните сривове, дезинформацията и фалшивите новини.
Пиер Колио, директор на Френския институт в България, разказа в „Артефир“ за събитията организирани от Френския институт в България, посветени на Френското председателство на Съвета на Европейския съюз.
Повече информация за предстоящите събития можете да намерите тук
Пламен Антов е писател, пътешественик, литературен теоретик и историк, който следи отблизо процесите в съвременната българска литература. Като писател, той работи в различни жанрове – проза, поезия, пътеписи. Новият му сборник с разкази се нарича "Нагоре по реката назад " . В рецензията си за книгата Антония Апостолова я определя така:..
"Писма до… Документален разказ за едно все още неразкрито престъпление" със сценарист и режисьор Николай Поляков ще се играе на сцената на галерия "Прегърни ме" в петък (21 февруари) и на следващия ден в събота (22 февруари) от 19 ч. Такъв е форматът на проекта "Осем театрални етюда", който се реализира с подкрепата на Национален фонд "Култура". В..
Румен Денев представя тази вечер (20 февруари) романа си "Бреговете на Бохемия" в клуб "Писмена", НБКМ. Редакторът на книгата Деян Енев определя книгата като шпионски роман, макар тя да се движи по-скоро формално по правилата на жанра, тъй като историческите събития и герои, свързани с сюжета, са съвсем реални, дори са с истинските си имена, като..
Изложбата "Академията в Княжество и Царство България", с куратор Милена Балчева-Божкова, представя ранната история на Художествената академия, изтъквайки ролята на българските владетели в нея. Тази роля - може би по инерция - дълго оставаше в сянка, затъмнена от приноса на общественици, художници и първи преподаватели в Рисувалното училище. И тях ги..
Kicked a building lately?* ("Архитектурна критика след дигиталната революция") се нарича книгата на доц. д-р арх. Анета Василева, събрала текстове писани за различни издания, включително и за блога на WhATA асоциацията. Заглавието е цитат – така се нарича и книгата на Ада Луис Хъстабъл, една от най-влиятелните архитектурни критички на 20в. В Книгата..
Видеопоредицата "Сградите разказват" е нова инициатива на Регионалния исторически музей - София. Археолозите Йордана Николова и Валентин Витанов, които..
Националният център за обществено здраве и анализи изнесе статистически данни, според които над 30% от децата между подрастващите са правили опит да..
"Небе, голямо колкото земята. С перо и четка за Добруджа" – така е озаглавена антологията, която наскоро излезе от печат и предстои да бъде представена..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg