Вдъхновен от неизвестното в документалното кино, Кристиян Бозов създава „Средец“ – новият филм в платформата за българско късометражно кино NO BLINK, който разказва историята на едноименното смолянско село, в което днес има къщи, но няма хора.
Младите отдавна са напуснали селото, в Средец живее само възрастното поколение, което е построило многоетажните къщи, защото е вярвало, че в тях ще кипи живот. От тази вяра сега е останал само споменът за задружното общество, което някога е искало да даде път на новото.
Историята във филма проследява идеята зад вече пустите къщи през личния поглед на безименни жители, които все така милеят за Средец. Водещото в документалния разказ е емоцията, която той предава, като навлиза навътре в душата на човека в кадър, но на достатъчна дистанция от святото в нея.
Сякаш далеч от цивилизацията, но и от всичко пошло, хората в селото се препитават от земята, грижат се за нея с уважения и тя им отвръща със същото.
В „Средец“ Кристиян Бозов всъщност разказа за селото на баща си, но не с идеята да накара младото поколение да се върне в него, а да припомни на всеки, изгледал филма, че и той има баба и дядо, които чакат да чуят гласа му.
Филмът е продукция на НАТФИЗ „Кръстьо Сарафов“ и първоначално е замислен като игрален. Природните дадености на местността обаче и желанието у населяващите я възрастни хора да споделят всичко онова, което таят в себе си, карат Кристиян да превърне игралното в документално.
Повече за работата по филма и историята на Средец режисьорът разказва в звуковия файл.
Писателят и журналист Димитър Шумналиев гостува в "Артефир" със своята "Поема за бохема" – роман в минало несвършващо време. Ежедневните спектакли, политически, икономически, обществени, са прекрасна лаборатория за един писател, смята Шумналиев. "Надарени сме от историята и от Бога да бъдем наистина заредени с творческа енергия и..
Новата книга на Любомир Канов се нарича "Късен следобед" и по думите му в нея разказва "за своето пребиваване на толкова тъжната и прекрасна Земя". "Има такива хора – не е ясно дали се наричат писатели, прави уговорка той още във въвеждащия текст и продължава, но изглежда, че те не могат да не кажат думата си в края на своя следобед, преди да се е..
Венецианското биенале и българските участия в него са тема на изложбата "Acqua alta" (куратори Светлана Куюмджиева и Пламен Петров) в галерия "Капана" в Пловдив. Изложбата е историческа, проследява с текстове, произведения и частични възстановки общо 11-те представяния на България в 130-годишната история на този най-стар и авторитетен форум за..
"Когато започва война, думите стават излишни, нужни са действия", четем на корицата на "Речник на войната" – силна и трагична книга, разтърсваща, както самата война срещу Украйна. Тя е променила думите, променило се е значението им. Украинският поет Остап Сливински, съставител на "Речника" припомня в предговора си поетичния цикъл "Свят: наивни поеми",..
Драматичният театър "Апостол Карамитев" в Димитровград възражда на сцена спектакъла "Лазарица" по прочутата пиеса на Йордан Радичков. На 27 януари зрителите ще могат да видят възстановена в оригиналния ѝ вид постановката, направена преди 20 години от проф. Крикор Азарян. "Целта ни е този текст на Радичков да го пренесем през времето, както..
Защо фашистките и нацистките настроения стават все по-приемливи и често са бъркани с "консерватизъм" и как войната срещу реалността се задълбочава,..
"Когато започва война, думите стават излишни, нужни са действия", четем на корицата на "Речник на войната" – силна и трагична книга, разтърсваща, както..
Драматичният театър "Апостол Карамитев" в Димитровград възражда на сцена спектакъла "Лазарица" по прочутата пиеса на Йордан Радичков. На 27 януари..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg