Нов законодателен пакет от мерки за борба с финансовите престъпления на Европейската комисия решава да засили правилата за предотвратяване изпирането на пари и финансирането на тероризма. Къде е България по отношение на извършените престъпления, свързани с изпирането на пари?
Кои са акцентите в проекта „Light” – юридическа компетентност за предотвратяване изпирането на пари и финансирането на тероризма осветяване на тъмните ъгли? Проектът е съфинансиран по програмата за правосъдие на ЕС (2011-2012), а обединението на партньорите, участващи в проекта, проведе първата си среща в края на 2020 г. Предстои и Първи национален семинар в Рим – 31 март-1 април 2022 г.
Повече по темата разказва адв. Мария Ганчева, член на Софийската адвокатска колегия и член на адвокатска колегия Милано, консултант на предаването "Законът и Темида".
"Целта на проекта „Light” е насочена към юридическа компетентност за преодоляване на изпирането на пари и финансирането на тероризма – една изключително актуална и много сложна тема. Проектът е насочен най-вече към нотариуси и адвокати – обучението им – как да прилагат европейското законодателство, което касае изпирането на пари и финансирането на тероризма. Той започна преди 1 година с проучване на състоянието в четири държави – България, Италия и Испания, и от Белгия. Водещ партньор е Италианската конфедерация на свободните професии. Български партньор с тях е Асоциацията за жените-адвокати. От Белгия са Европейският съвет на свободните професии, също Италианската федерация на нотариалните асоциации и Международният съюз на нотариусите, както и испанските – Генералният съвет на нотариусите и Генералният съвет на испанските адвокати.
Има страшно много регламенти и промени в европейското законодателство, съответно има много национални норми, които не съответстват и са различни в различните държави. Затова целта на проекта е едно унифициране на практиката, поне в държавите партньори по проекта. И най-вече да се помогне на тази компетентност на адвокатите и нотариусите в прилагането на последните европейски норми.
България е от държавите с твърде много проблеми в тази област и затова вниманието към нея от ЕК е много засилено. У нас има нужда да бъде регламентирана, регулирана и добре управлявана най-вече връзката между изпирането на пари и финансирането на тероризма. Необходима е една синхронизация не само като нормативна база, а и като практическо приложение.
В момента се създава един нов европейски орган, който да осигурява контрола в борбата с изпирането на пари и финансирането на тероризма."
Повече за стратегията на проекта, за предстоящите семинари на проекта, за новите моменти в областта на криптовалутите, новите бизнес отношения, за оценките на риска при специфичните случаи на изпиране на пари чрез дигитални инструменти – чуйте от звуковия файл.
Защо САЩ спират оръжейните доставки за Украйна и как това ще се отрази на войната там, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" проф. Тодор Тагарев , ръководител на Център по мениджмънт на сигурността и отбраната към БАН. "Аз мисля, че украинското ръководство е напълно ясно, че не може да разчита на САЩ по начина, по който разчиташе до..
Фондация "За Доброто", Нов български университет и специализирана болница за активно лечение по детски болести "Проф. д-р Иван Митев" поставят началото на нова ера в детското здравеопазване с първата по рода си следдипломна квалификация по терапевтична комуникация в педиатрията. Едно дете никога не забравя престоя си в болница. В болничната..
В рубриката на предаването "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев отговаря на слушателски въпроси. Стоянка Стайнова, гр. Свети Влас: Наследница съм на малко земеделска земя от моя дядо, но не мога да получа дяла си поради следните пречки: Дядо ми имаше пет деца. Единият от синовете му е емигрирал в Русия преди 85 години, през..
Защо са необходими промени в Семейния кодекс? Съвместно упражняване на родителските права – равностойно и равнозначно участие на двамата родители в живота на детето. Защо е важно за детето? Какви са положителните и дали има отрицателни страни? Споделеното родителство и правата на децата е темата на предаването "Законът и Темида". Йорданка Бекирска –..
В "Мигранти с таланти" днес ви срещаме с Мохамад Шариф Хемат от Кабул, Афганистан. Той идва в България през вече далечната 1982 г. като студент, след като печели стипендия за отличен успех в Кабул. Тук Шариф завършва днешния Технически университет, специалност "Медицинска апаратура и електроника", и работи по специалността около две години след..
От 3 до 14 юли в галерия "Интро" в София ще бъде представена изложба на проекта "Home". Проектът "Дом" е интердисциплинарен културен продукт с..
"Чорлав Петър" от Хайнрих Хофман излиза за първи път на български език в превод на Любомир Илиев. Детската класика се ражда като идея малко преди..
Китай безкрай! Колкото и да обикаляме из азиатската държава, все ще се натъкнем на нещо ново и непознато. А ако сте решили да я посетите за първи път, с..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg