“Забелязва се една тенденция към намаляване на броя на новооткритите и новорегистрирани случаи на Covid-19. Може да се каже, че вървим към пълно затихване на пандемичната обстановка.“ Това каза в предаването “Нашият ден“ на БНР д-р Трифон Вълков, специалист по инфекциозни болести и един от създателите на първоначалния протокол за лечение на Covid.
Постковид и лонг ковид
“За лонг ковид говорим, когато симптомите по време на една остра инфекция се задържат повече или около четири седмици след преболедуването на инфекцията. Те могат да са свързани със самия ход на инфекцията или да се появят в този 4-седмичен период, дори да е имало светъл период между острата инфекция или тяхната поява.
Говорим за оплаквания като: обща отпадналост, безапетитие, безсъние, нарушение в концентрацията и паметта. Ако обаче тези оплаквания продължат повече от 12 седмици, вече говорим за постковид синдром.“
Интерактивен справочник за лечение на Covid-19
“От тези колеги, с които съм разговарял за справочника, съм получил информация, че са останали доволни. От неговото издаване до момента има четири актуализации.
Справочникът представлява конгломерат от препоръки, взети от терапиите, терапевтичните справочници и линии на държави като Израел, Германия, САЩ и Англия.
От тогава досега непрекъснато се появяват нови медикаменти, като моноклоналните антитела, които също бяха допълнени в новите версии на справочника.
Най-важното при тези моноклонални антитела е моментът, в който те се прилагат. Ако приложим противовирусен препарат или моноклонални антитела в напреднал стадий на заболяването, ефектът от тях ще е нищожен и лекарят, който ги прилага, остава с впечатлението, че те не действат, което не е така.“
Всяка болница разработва собствен протокол за лечение на Covid-19
“И аз получих такава информация, но не съм съвсем сигурен. Ако бъде направено такова нещо, би било грешка. Няма как всяка болница да лекува по свой индивидуален начин едно и също заболяване. Единен протокол пази и лекарите, и създава усещане за сигурност на пациента.
Нямам представа на какъв принцип се създават протоколите в различните болници. Едно от изискванията при изработка на нашия беше да не се ръководим от собствения си опит, а от опита на най-добрите. Да вземем за примери терапевтични модели, които са доказани.
Препарати, които попадат в тези протоколите, могат да бъдат разделени в няколко групи: първата са противовирусни препарати, към тях спадат тези, които бяха одобрени още в самото начало, като Ремдесивир, сега сме в очакване на препарата “Паксловит“, който е първият одобрен антиковиден препарат. Виждаме биологичната терапия в лицето на моноклоналните антитела и стигаме до имуномодулиращата терапия в лицето на кортикостероидите.“
Индивидуален подход при лечението
“Истинско предизвикателство пред лекарите са пациентите с множество придружаващи заболявания. Когато създавахме този протокол, още тогава казахме, че той отразява основните терапевтични линии именно на такива болни. На болни, които не са с тежки придружаващи заболявания, масовият процент от случаите.
За проследяването на такива случаи към Министерството тогава беше създадена работна група, която имаше за цел да актуализира не само справочника, а и да създаде терапевтични модели при пациенти със съответните придружаващи заболявания и Covid инфекция. Тях ги има и са качени както на сайта на БЛС, така и на Министерството на здравеопазването.“
Чуйте разговора в звуковия файл.
В рубриката "Темата на деня" разгледахме една особена заплаха, която експертите наричат "новата пандемия". Но не става въпрос за нов вирус, а за разпространението на интернет измамите, които се увеличават с безпрецедентни темпове. За да се обсъди този тревожен феномен, представители от Комисията за защита на потребителите, Европейския потребителски..
Преди броени дни Перник стана център на Националната младежка конференция под надслов "Приобщаващи общества и ролята на младите хора" . Събитието привлече над 100 участници от цялата страна, включително представители на младежки организации, държавни институции, местни власти и експерти по младежка политика. Конференцията имаше за цел да обсъди..
С Йовко Ламбрев, IT експерт, разговаряме в рубриката "Въпреки мрежата" за същността на компютърните престъпления. Къде да пазим многото си пароли? Какво да знаем за фалшивите профили? Защо да не се предоверяваме за неща, които изглеждат хубави, евтини и лесни за достъп? Какво са "фишинг" имейлите? Как да пазаруваме онлайн така, че да не попаднем в..
В Шестото издание на "Университетската седмица на книгата в УНСС" участват 20 издателства, които са подготвили намаления и промоции специално за студентите в Университета за национално и световно стопанство (УНСС). Очакват се десет премиери на книги, с участието на техните автори. Съвременни книги за съвременни деца: Защо е важно съдържанието да е..
Албена и Павел Благеви са се издигали до селенията на боговете – планината Олимп. Оказа се, че макар да е с няколко метра по-нисък от Мусала, нейният връх..
Постановката, за която всички говорят – "Оръжията и човекът" на Бърнард Шоу, ще има премиера на сцената на Народния театър в три последователни вечери. На..
В "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Валентин Вълканов , преподавател по социология в НБУ, коментира процесите, които водят българското общество до..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg