Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Бомбоубежища – къде и колко у нас

Снимка: БНР

Какво е състоянието на гражданската защита у нас в момента? Поддържат ли се скривалищата и бомбоубежищата в София и в страната ни?

Темата коментира в “Нашият ден“ Красимир Димитров, директор на дирекция „Аварийна помощ и превенция“ на Столична община:

“До 2011 г. функция на “Гражданска защита“ беше поддръжката на колективните средства за защита, които трябваше да се използват за откриване на хора при бедствие и авария при кризи или във военно време и действия, свързани с радиационни, химически и ядрени аварии.

Ние поддържахме тези колективни средства за защита, но от 2011 г. нямаме информация какво се случва. Сега виждам, че има около 150 неизползваеми и само няколко в добро състояние скривалища.“


Училищата и детските градини

“Дали сме писма към районните администрации и те са направили проверка на всички бомбоубежища към районите, които имат детски градини и училища.

Имаме вече обобщен доклад, той ще бъде предаден на Главна дирекция “Пожарна безопасност и защита на населението“ и на областния управител. Има наредба за изграждане и поддържане на колективните средства за защита, това е ангажимент на “Пожарна безопасност и защита на населението“.

Другото, което е важно да се каже е, че при различните видове бедствия Столична община изгради и такива коридори и места на събиране на хора на открити пространства, например при земетресения. Ние разработихме плановете и ги дадохме на всички райони и те са видими.

Според мен малко се говори за разположението на бомбоубежищата, входовете и маркирането им като такива. Може би тази информационна кампания, трябва да започне с регистъра, който прави Главната дирекция.

Важното е да кажем на хората, че в София има метро и то може да се използва като укритие за около 1 млн. души. Другото е логистична дейност, която трябва да развие държавата, с окомплектоването на легла и одеяла и места за пребиваване в метростанциите. Другото важно е електрозахранването на метрото.

Подземните гаражи също могат да бъдат пригодени за укрития. Мазетата на панелните блокове също, но това, което се вижда по блоковете, е масово трупане на боклуци и багаж.“

Чуйте целия разговор в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
адв. Елка Пороминска (вдясно) и Анелия Торошанова

Предоставяне на правна помощ от адвокат на граждани със затруднено материално положение

В рубриката "Съвети на адвоката" на "Законът и Темида" адв. Елка Пороминска , председател на Асоциацията за жените адвокати и основен консултант на предаването, разяснява предоставянето на  П РАВНА ПОМОЩ от адвокат на граждани, които са със затруднено материално положение, за защита пред съд и извън съда. В Закона за правната помощ и Гражданския..

публикувано на 22.11.24 в 13:30
д-р Орлин Колев и Анелия Торошанова

Отново конституционни ребуси

Отново конституционни ребуси... Има ли срок, в който да се избере председател на 51-вото Народно събрание? Докога може да продължи първото заседание на парламента?  Гост на "Законът и Темида" е д-р Орлин Колев – консултант на предаването, експерт по конституционно право, преподавател в Юридическия факултет на СУ "Св. Климент Охридски" – коментира..

публикувано на 22.11.24 в 12:40

Румен Манов: Дарителството днес изглежда като наивност, но вярвам – идват по-добри времена

В навечерието на Деня на народните будители – 1 ноември Центърът за славяно-византийски проучвания "Проф. Иван Дуйчев" към Софийския университет получи ценен дар – средновековен славянски ръкопис от края на XVI век. Дарението е направено от д-р Румен Манов, дългогодишен благодетел на центъра и всеотдаен събирач на българското културно наследство...

обновено на 22.11.24 в 12:22
Мостът на Кольо Фичето в гр. Бяла откъдето стартира двудневния воден маршрут

225 години от рождението на Колю Фичето: Национални чествания в Дряново

През 2025 г. се навършват 225 години от рождението на легендарния български майстор-строител Колю Фичето. По този повод в Дряново, родния му град, ще се проведе мащабна културна програма, която ще продължи през цялата година. За нея разказа Иван Христов, директор на Историческия музей в Дряново, в ефира на "Нашият ден". Иван Христов обясни, че..

обновено на 22.11.24 в 11:30

Факти и художествената измислица – могат ли да съжителстват в изследователски контекст?

През 2024 г. излезе от печат научният сборник "Белетристиката в архивите. Подборът на факти и документи в научното изследване", издаден от Издателски център "Боян Пенев"  в София. Изданието представлява разширена версия на докладите, представени на едноименната конференция, проведена през 2023 г. Сборникът е плод на сътрудничеството между екипа на..

обновено на 22.11.24 в 10:47