Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проф. Теодора Павлович: аз не мечтая много, защото в много случаи реалността изпреварва мечтите ми

4
Проф. д-р Теодора Павлович
Снимка: Гроздан Христозов

Тя е сред любимите ученици  и последователи на проф. Васил Арнаудов и неслучайно вече повече от три десетилетия ръководи Софийския камерен хор, носещ неговото име. Изтъкнат музикант, завеждащ катедрата „Дирижиране и композиция“ в Националната музикална академия „Панчо Владигеров“, проф. д-р Теодора Павлович е представител на България в Световния хоров съвет и член на международни журита на редица престижни събития в почти всички страни на Европа, а също така – САЩ, Русия, Китай, Япония, Хонконг, Тайван, Южна Корея, Израел.

Аделина Александрова и проф. д-р Теодора Павлович
Обичана от студентите и уважавана сред колегите, тя сякаш е родена, за да стане хоров диригент и да продължи делото на проф. Арнаудов и на своята майка – изтъкнатата българска диригентка Петя Павлович. Но дали това е било съкровеното желание на Теодора? За какво е мечтала като дете, какви са били тайните ѝ стремежи; каква всъщност е искала да стане и какъв човек е извън хор „Васил Арнаудов“? Всичко това ще научите в изключително интересния разговор, който проведохме с нашата гостенка в студиото на „Предаване без име“.
Една откровена изповед за мечтите и тяхната метаморфоза, за съдбовността, отговорността и трудностите, пред които се изправя всяка жена, решила да стане диригент.

Двете части на интервюто можете да проследите в две поредни съботи – на 12 и 19 март, от 11 часа по програма „Христо Ботев“.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Щефан Владар пред БНР: Най-важен в музиката е езикът

Роден във Виена, Щефан Владар е една от най-забележителните музикални личности на Австрия. Кариерата му го отвежда до най-големите музикални зали в света. Свирил под диригентството на Клаудио Абадо, Рикардо Шайи, сър Невил Маринър, Кристиан Тилеман, в изяви с Оркестъра на Академията на St Martin in the Fields, Баварския държавен оркестър, Кралския..

публикувано на 01.10.24 в 12:15

Пътеводната звезда на певицата Леонора Илиева в операта

В южния град Катания в китната Сицилия българската оперната певица Леонора Илиева покорява своите лични върхове. Тя се занимава с музика от дете, докато накрая не стига до висшето изкуство операта. Родена в град София, завършва  Националната музикална академия "Проф. Панчо Владигеров" със специалност оперно пеене при проф. Мила Дюлгерова. От..

публикувано на 01.10.24 в 08:50

Музика от Брамс в бутиков концерт с история в София

Поредицата "Концерти с история" отбелязва  Международния ден на музиката 1 октомври с романтична програма под наслов "Сърцето на Брамс" в къщата-музей "Борис Христов" в София. В концерта създателката на инициативата – пианистката Венета Нейнска, ще си партнира на сцената с младия виолончелист Сион Найман. Талантливият музикант е студент в..

публикувано на 01.10.24 в 08:00
Консорт „Беншоа“

Възстановената Missa Scaramella

Излезе най-новият компактдиск на консорт "Беншоа" с ръководител Андрю Къркман. Това е премиерният запис на Missa Scaramella от Якоб Обрехт в новореконструираната ѝ версия, създадена от музиколога и композитор Фабрис Фич заедно с Филип Уелър и Пол Колб. Месата на Обрехт върху италианската популярна мелодия Scaramella е достигнала до нас в непълен..

публикувано на 30.09.24 в 14:59

Самочувствие на сцената с оперния певец Окан Сипахиолу

Оперният певец от турски произход Окан Сипахиолу, който живее в Италия, град Катания, се установява в оперния хор на града. Макар да завършва магистратурата си в Турция неговия живот е в Сицилия. Той ни въвежда не само в света на операта и нейния дом Италия, но и в специфичната техника "Александър", с която се занимава. Разказ за това какво..

публикувано на 30.09.24 в 13:05