Новият филм на Драгомир Шолев „Рибена кост“ е включен в Балканския конкурс на 26-ия Международен София филм фест. Филмът проследява девет драматични истории, огледали се в окото на умиращ делфин, случайно открит на брега на морето, девет ситуации, в които хората са притиснати да реагират.
Сценарият е на Драгомир Шолев, Емануела Димитрова и Георги Мерджанов. Оператор е Ненад Бороевич. Филмът е копродукция между България и Румъния, реализирана от опитните продуценти Росица Вълканова и Ада Соломон.
„Рибена кост“ е удостоен с наградата на Съюза на българските филмови дейци за най-добър филм на Фестивала на българския игрален филм „Златна роза“ 2021. Това е третият пълнометражен филм на Драго Шолев, след „Подслон“ – с наградата за най-добър филм в международния конкурс, най-добър български филм и наградата на публиката на София филм фест 2011 и „Прасето“ – със специалната награда на журито, награда за най-добър български филм и отличието на ФИПРЕССИ. И трите филма са започнали на София Мийтингс.
Шолев е познат на публиката и с „Преди живота, след смъртта“, който получи наградата Jameson за най-добър късометражен филм на София филм фест 2005, представян в Ню Йорк, Лодз, Сараево, късометражният „Трябва да ти кажа нещо“, включен в селекцията на Kodak на Фестивала в Кан 2003, „Посредникът“, със специален диплом от конкурса Jameson на София филм фест 2008, включен в късометражни селекции на фестивалите в Карлови Вари, Барселона, Болоня, Тел Авив, Хирошима, Москва, Тулуза, Будапеща.
Чуйте режисьора Драгомир Шолев и продуцентката Росица Вълканова.
Живописецът и уебдизайнер Любомира Попова говори в "Нашият ден" за брандирането при създаване на културни събития – за следването или избягването на трендовете, за подходящите и неподходящи визуални елементи, за сложните и прости послания. "Съвременният творец е много по-свободен да бъде себе си, да изразява концепциите си по начина, по който..
"Знаете ли, че ако зиме ядеш пресни краставици, устата ти мирише на пролет", смята Антон Павлович Чехов. От него можем да разберем и друго – какво ни носят, а и взимат, невъзможността, загубата на илюзиите и сложния любовен танц на привличане и отблъскване. Поне така е в "Краят на градината" – историята за неговия начин да обича, история, която той..
Днес (9 април) от 18 ч. в Новата конферентна зала на Софийския университет ще бъде представена книгата на Франческа Земярска "Маска и глас в творчеството на Маргьорит Юрсенар". В "Нашият ден" литературоведът Камелия Спасова разказва повече за този своеобразен разговор между Земярска и първата жена, станала член на Френската академия през 1980..
"…И продължавах да рисувам сама“ е изложба-пътешествие, което отбелязва 150 години от рождението на Елена Карамихайлова. В нея се въвеждат низ от новоразкрити факти, които ни позволяват да предложим и една възможна цялостна систематизация на творчеството ѝ. Това е първата по рода си експозиция, в която са включени повече от 60 творби на художничката,..
Премиерният спектакъл "Игра на котки" е копродукция на Театрално-музикалния център в Кърджали и НАТФИЗ "Кръстьо Сарафов". Режисьор е Александър Туник, който е студент по "Режисура за драматичен театър" в класа на проф. Пламен Марков. Автор на пиесата e унгарският драматург Ищван Йоркен. Той изпада в немилост след революцията през 1956 година..
Отиде си актьорът от Сатиричния театър Пламен Сираков. Той бе добър, усмихнат човек, благ и ненатрапчив. Познавах го от 1991 г., когато се срещнахме в..
"Ганьограф" е авторско работно наименование на кратките визуално-словесни творби в социалните мрежи, описващи "класическия българин" или "класѝка", нещо..
Изложбата "Атон в рисунки и фотографии" на известния художник Андрей Янев и проф. Мирослав Дачев , която бе представена, под патронажа на президента..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg