Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Какъв е у нас статутът на търсещите убежище от войната в Украйна

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Колко са хората, които бягат от войната в Украйна и търсят убежище в България? Какви ще бъдат техният статут и техните права в държавата? Какво предвижда Законът за убежищата и бежанците за украинските граждани, които бягат от войната и търсят убежище в България и други европейски страни?

Проф. Ирена Илиева, директор на Института за държавата и правото – БАН, член на Комисията срещу расизма и нетолерантността към Съвета на Европа, направи коментар в предаването "Законът и Темида".

Употребата на термина "бежанец"

"Ще започна с масовата употреба на термина "бежанец" за хората, които търсят международна или хуманитарна закрила. Тя е неправилна, колкото и да е популярна, защото има точно определение за "бежанец" в Конвенцията за статута на бежанците от 1951 г. – "Това са лица, които в следствие на основателни опасения от преследване – по причина на раса, религия, националност, принадлежност към определена социална група или политически убеждения – са извън страната, на която са граждани и от страх не желаят да се завърнат там". Тези белези са изчерпателно изброени и "въоръжен конфликт, война, агресия" не са сред тях."

Хуманитарен статут

Всъщност тези хора попадат в един друг институт, уреден от нашия Закон за убежището и бежанците, и това е хуманитарната закрила или хуманитарния статут. Законът предвижда, че такъв статут се предоставя на чужденец, който може да бъде изложен на реална опасност от тежки посегателства – като смъртно наказание, екзекуция, изтезание или други тежки заплахи срещу живота и личността му, вкл. безогледно насилие в случай на въоръжен международен или вътрешен конфликт

Ние сме в един много тежък конфликт, който е позор за ХХI век в Украйна, и тези хора попадат в разпоредбите на този институт. В това отношение нашият закон е изключително прецизен. 

Временна закрила

Третата възможност, аз приветствам правителството за неговото решение, е да се предостави на тези хора временна закрила. Това е следващият статус, който също е много важен и също е уреден от закона. Става дума за масово навлизане на чужденци, които са принудени да напуснат държавата си поради въоръжен конфликт, гражданска война, чужда агресия, нарушаване на човешки права или насилие в големи размери.

Директивата за временна закрила отдавна е транспонирана в нашия закон. Пълното ѝ име е Директива 2004/83/ЕО на Съвета от 29 април 2004 година относно минималните стандарти за признаването и правното положение на гражданите на трети страни или лицата без гражданство като бежанци или като лица, които по други причини се нуждаят от международна закрила, както и относно съдържанието на предоставената закрила."

Какви възможности предлага Националното бюро за правна помощ? С какви правни казуси се сблъскват хората, бягащи от войната, и как юридическата гилдия в България може да помогне на търсещите убежище? Какви биха били дългосрочните последици от войната за ЕС и какви са вариантите за справянето с кризата?

Отговор на тези въпроси можете да чуете от проф. Ирена Илиева – в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Караме ролкови кънки цял месец в София, докато пием безалкохолно

Организаторите акцентират върху истински моменти и реални преживявания с посланието: 0% алкохол, 100% забавление. На 27 юни в София отвори врати най-голямата пързалка за ролкови кънки в страната. Тя се намира на стадион "Юнак”, ще работи до 27 юли и обещава да бъде най-динамичното и цветно място в България това лято. До 27 юли 2025 г. Drink..

публикувано на 06.07.25 в 12:05

Връзката между вярата и смирението

Великият френски мислител Паскал дава следното определение: "Има само два вида човеци: едните праведни, които се мислят за грешни, а другите – грешни, които се мислят за праведни."  Онзи, който в евангелското четиво за капернаумския стотник прие себе си за недостоен да бъде посетен от Спасителя, е посочен за образец на истинско достойнство във..

публикувано на 06.07.25 в 09:40
Тайфур Хюсеин

Тайфур Хюсеин: Ердоган е изключително удобен за всички световни лидери

Сто дни след ареста на Екрем Имамоглу хиляди се събраха пред Общината в Истанбул, а журналисти от турското сатирично списание LeMan бяха арестувани заради публикуването на карикатура на Мохамед. Каква роля играе LeMаn в Турция и предстоят ли нови големи протести там, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Тайфур Хюсеин , зам.-главен..

публикувано на 06.07.25 в 09:10

Евгений Дайнов: Борисов въвежда Пеевски във властта лека-полека

Какво разбрахме и не разбрахме за политическите трусове у нас – коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев"  проф. Евгений Дайнов . Вотът на недоверие "Партия, която е очевиден инструмент за руско влияние, полага максимално усилие да провали прехода на България към еврозоната и ползва парламентаризма за това. Те съществуват, за да..

публикувано на 06.07.25 в 08:55

Село Чеканчево: Живот като на кино

Българското турне на "Семейно радио" продължава с директно излъчване от село Чеканчево, община Горна Малина. По време на традиционните кулинарни дни, в подвижното студио на програма "Христо Ботев" в двора на шеф Лъчезар Лачев се срещаме със самия него сред аромати и вкусове на ястия от световната и традиционната българска кухня, както и с..

публикувано на 05.07.25 в 14:22