Eмисия новини
Audio Player
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Директно от Метрополитън опера – „Ариадна на Наксос“ от Рихард Щраус

7
Снимка: Marty Sohl / Met Opera

Последната постановка на това заглавие в Ню Йорк е преди 11 години. Вероятно ръководството на театъра досега очакваше появата на нова митична звезда на оперния небосклон. След дебюта си в „Дама Пика“ от Чайковски и след „Нюрнбенските майстори певци“ от Вагнер младото норвежко сопрано Лисе Давидсен отново е сред солистите в Метрополитън. Този път успехът е наистина блестящ, защото ролята изключително й подхожда. Именно с Ариадна тя изгря за светапрез 2019 г. в Глайнбърн и Виена.


Постановката в Мет е възстановената версия на Мошински от 1993 г, която е повтаряна 6 пъти и в която през годините са участвали звезди като Дебора Войт, Сузане Менцер, Сюзън Греам и Натали Десе.

Режисьорът предпочита класическата визия с елементи на модерност в своите постановки. Действието в пролога се развива зад кулисите на театър. Изобразява трескава подготовка на спектакъл, предназначен да забавлява гостите в дома на заможен виенчанин.


„Тази постановка достига до същността в операта на Щраус - деликатна смесица от величие и фарс, тръпка на красотата, обгърната от ирония, на искреността скрита от осъзнатото“ – пишат в „Ню Йорк Таймс“.

„В третата си поява в Мет норвежкото сопрано показа много страни от своя талант. Тя може да бъде комична, трагична и романтична. Тя може да бъде силна и деликатна. По-важното е, че тя има един от малкото гласове в света, които могат да изпълнят тази сцена с голям резонанс и блестящи цветове.“ – отбелязват в „Опера Уайър“.


„Ариадна на Наксос“ изисква четирима силни солисти, но пресата в Ню Йорк е единодушна, че тук звездата е една. Въпреки критиките през годините към Давидсен за студено присъствие, проблемен среден регистър и безмислено форте, новата „велика Брюнхилде“ очевидно се развива в добра посока и оправдава големите очаквания на опероманите. Наскоро тя издаде и нов компактдиск за Decca с песни от Григ, заедно със сънародника си Лейф Уве Андснес, в който разцъфват меките нюанси на нейния глас и финото светоусещане на артистичния ѝ талант.


В спектакълите на „Ариадна на Наксос“ на Рихард Щраус в Мет съвсем достойно партнират и останалите солисти Изабел Ленард (Композиторът), Бренда Рей (Цербинета) и Брандън Йованович (Бакхус). Диригентът е Марек Яновски.

Снимки: Marty Sohl / Met Opera

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Паул Хиндемит събира Вилиана Вълчева и Росен Идеалов

Софийската филхармония посреща изтъкнатия български кларинетист Росен Идеалов, който ще представи забележителния Концерт за кларинет и оркестър на Паул Хиндемит. Диригент на вечерта ще бъде Вилиана Вълчева, която допълва програмата с Трета симфония на Йоханес Брамс. Според Росен Идеалов в целия концертен репертоар за кларинет Концертът на Хиндемит..

публикувано на 01.04.25 в 08:55

Легенди от Nightwish гостуват в София и Варна

Любимката на българската публика, Таря Турунен, и бившият ѝ колега от Nightwish , Марко Хиетала, пристигат в София за концерт в зала "Асикс Арена" на 4 април, а два дни по-рано – на 2 април, канят варненските си фенове в Двореца на културата и спорта. Слушайте! 

обновено на 31.03.25 в 09:51
Васил Найденов

Васил Найденов – чудото, което става с нас в музиката

Вървиш, не спираш, силуети на хора се движат около теб, но ти чуваш само неговия глас. Превзел те е. Говори ти за старата любов, която е като сън, несбъднат сън. Толкова пъти си го слушал, когато ти е било тежко, но и в мигове на щастие също, и знаеш, че ще ти помогне. Той просто те разбира – точно теб, непознатия, който живее със смисъла в думите му...

публикувано на 31.03.25 в 09:05

Програмата на Еврокласик ноктюрно от 1 до 15 април 2025 г.

1 април Свири Оркестърът на Италианска Швейцария с диригент Давид Афхам. 3.00 часа – Роберт Шуман (1810-1856), Концерт за виолончело в ла минор, оп. 129. Солист: Трулс Мьорк (виолончело). 3.26 часа – Йохан Себастиан Бах (1685-1750), Сарабанда из Сюита за виолончело № 2 в ре минор, BWV.1008. Изпълнява Трулс Мьорк (виолончело). 3.31 часа – Лудвиг ван..

публикувано на 31.03.25 в 08:45

Международният фестивал "Контрасти" отбеляза юбилейното си 30-о издание

От 29 септември до 6 октомври 2024 година Лвов туптя под ритъма на Международния фестивал "Контрасти". Темата на юбилейното издание беше "Ретроспекция", разглеждайки духът на времето от идеята за създаването на фестивала през 1994 и съвременния му вид. В последните две издания на фестивала разговарям с Дзвенислава Сафиан – музиколог, магистър в..

публикувано на 30.03.25 в 12:15