Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Емона Карагьозова: В Детския радиохор на БНР бяха най-хубавите ми години

| обновено на 13.03.22 в 08:39
Снимка: facebook/EnsembleElitzi

Емона Карагьозова е на 24 години. Завършва Националната гимназия за древни езици и култури с профил “история“. Изучава старогръцки, старобългарски, латински и немски език. От съвременните езици говори свободно немски и английски.

Пяла е 12 години хорова класическа музика в Детския радиохор на БНР. Изучавала е психология в Хайделбергския университет в Германия, но решава да продължи развитието си в България. Завръща се и завършва НБУ. В момента учи магистратура “Организационна и социална психология“ там. 

Емона Карагьозова е главен герой в “Нашият ден“.

“Върнах се в България, защото обичам родината си и вярвам в нашето поколение.

Майки ми разказва, че съм започнала да пея още преди да говоря. Дори веднъж са ме изгубили на плажа и са ме открили, благодарение на това, че съм си тананикала някаква мелодия в пясъка.

В Детския радиохор постъпих, когато бях на шест години и последващите 12 години преминаха в сградата на БНР. Няма по-хубаво време от това.

Няма да забравя дисциплината, която хорът изгради у мен през всичките тези години. Когато другите деца ходеха по лагери, аз ходех на турнета и репетиции, но не съжалявам.

Ансамбъл “Елици“

“Пеем фолклорна и църковна музика, песни, които събираме из цяла България.“

Чуйте целия разговор в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Изключителната европейска съдба на семейство Канети

Френският институт в България започва честванията на 120-годишнината от рождението на писателя-нобелист Елиас Канети с едно мащабно събитие на 12, 13 и 14 май . В София (12 и 13 май) и Русе (14 май) – родното място на семейство Канети на брега на Дунав – културната институция ще отдаде почит на тримата братя от еврейската фамилия, родени в България в..

публикувано на 11.05.25 в 11:11

Седемте смъртни гряха в седем платна на Албино Пити

Италианският майстор на абстрактното изкуство Албино Пити, който вече близо десет години живее и работи в България, подготвя нова артистична изява със студенти от Нов български университет. Темата на творческата среща е "Европа в хватката на смъртните грехове – война, негодувание, безразличие". Световноизвестният италиански художник ще..

публикувано на 10.05.25 в 09:45
Джими Тюрел, ДЕСЕТ, 2025 – кадър Fred Moon

Навътре в града, навън от системата

В центъра на София могат да бъдат открити две все още нови артистични пространства. Освен че се намират в непосредствена близост едно до друго, те имат и други общи характерни черти. Те са независими от фондове и фондации, с млади галеристи, които същевременно са и автори на художествени произведения. Дали и доколко това е белег за промяна в..

публикувано на 09.05.25 в 17:25
 Димитър Узунов (вляво) и Емил Янев

Един ренесансов персонаж от XXI век

В епизод 589 "Трамвай по желание" среща своята публика с мултифункционалния театрал и популяризатор на науката Димитър Узунов. Може да се каже, че Митко е една ренесансова личност насред XXI век. Притежава бакалавърски и магистърски степени по приложни театрални науки от Университета Париж и по геология от Софийския университет. Учил е също..

публикувано на 09.05.25 в 16:25

Какво е чудо станало в Япония

В редакция "Хумор и сатира" държим под око какво става не само у нас, но и по света. Тази седмица окото ни хвана истинска новина от Япония, която насочи вниманието ни към България. Освен нея в неделя веднага след новините в 18 часа можете да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", по стихотворения на..

публикувано на 09.05.25 в 15:20