Войната е война за всички и е против цялото Човечество, против всички нас – без оглед на етническия ни произход или вероизповедание. Защото всички сме равни и сме едно – така е по Божия закон. А по човешкия излиза, че въпреки общите страдания и общата заплаха, отношението към страдащите е различно.
Преди седмица ромските организации публикуваха в социалните мрежи, че на бягащите от войната украински роми се отказва помощ. А преди две години и половина Огнян Исаев от Тръста за социална алтернатива написа „Форум в Киев (Украйна), свързан с правата на човека и по-конкретно с погромите, които се случваха периодично през миналата година в Украйна над роми, беше прекъснат от мъж, който нахлу въоръжен в конферентната зала с брадва и други оръжия. В последствие се оказа, че същият е член на паравоенна организация, с чиито символи е била накичена военна му униформа. Никой не е пострадал, а мъжът бил обезвреден. Това е силен знак какво можем да очаквам в бъдеще да се случва на срещи, където се обсъждат демокрация, права на човека и др. теми, които са устоите на демокрацията. В този контекст, антициганизмът не е ново явление“.
Това – преди две години. А сега, когато онова бъдеще е вече реалност, допускал ли е г-н Исаев, че в ситуация като днешната – по време на война, украинските роми ще са жертва отново на това различно отношение към тях?
Чуйте отговора в звуковия файл.
„Няма официални данни има ли и колко украински роми-бежанци в България“ – казва актрисата Наталия Цекова, която е и ромска активистка. Не е и редно да има. Това би означавало, че делим бежанците на такива и онакива. „Страшното е, че ние не можем да си вземем поуките. Светът не научава нищо от тези тегоби, тези бедствия, които идват и към нас“ – продължава актрисата.
Как и с какво ромите от Кюстендил помагат в събирането на помощи за бежанците, как и откъде научаваме за неволите на украинските роми – чуйте примерите, за които разказва актрисата Наталия Цекова.
Снимки – Валери Леков
През 2024 г. състоянието на българската журналистика продължи да бъде тревожно. Това стана ясно от годишното проучване на Асоциацията на Европейските журналисти в България (АЕЖ), според което близо 80% от журналистите оценяват медийната среда като "лоша", "много лоша" или "средна". Едва около 20% споделят, че ситуацията е "добра", а под 4% я..
През настоящата година българското здравеопазване се изправя пред редица важни предизвикателства и приоритети. Проф. Христо Хинков, бивш министър на здравеопазването, направи обобщение на ключовите моменти в ефира на Lege Atris , акцентирайки върху отчетените и пропуснатите теми в здравната политика за периода април–декември 2024 г. Един..
С наближаването на пика на грипната вълна в края на януари, все повече пациенти се обръщат към личните си лекари със симптоми на респираторни заболявания. Според д-р Гергана Николова, ситуацията в кабинета ѝ е показателна за сезона – наблюдава се увеличение на пациенти с оплаквания като висока температура, кашлица и главоболие. "Типично за този период..
Бабинден или т.нар. бабуване е традиция, свързана с почитането на възрастните жени, които са помагали при раждания в миналото. Тази обичана практика е дълбоко вкоренена в българската народна култура. За нея разказва Милка Петрова в запис от 4 януари 1990 г., съхранен в Златния фонд на БНР. Слушайте!
В рубриката "Времето на редактора" на Бабинден, разговаряхме с Надежда Янкова , докторант в Пловдивския университет "Паисий Хилендарски". Нейният дисертационен труд е фокусиран върху дулите – професионалистки, които подкрепят жените по време на раждане. В ефира на "Нашият ден" тя разказа за изследването си, което разглежда трансформацията на..
Неотдавна в Сливен се проведоха два граждански протеста срещу намаляването на територията на природния парк "Сините камъни". Организаторите изразиха..
Бабинден или т.нар. бабуване е традиция, свързана с почитането на възрастните жени, които са помагали при раждания в миналото. Тази обичана практика е..
В рубриката "Епизоди от живота" разказваме истории, които ни напомнят за силата на човешкия дух и самоотвержената обич. Днес ще ви представим разказа на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg