Популярната журналистка Ирена Григорова тръгва по стъпките на легендарния Вълчан войвода и неговите съкровища в книгата си „Скитник в мрака“. Ирена Григорова е позната на телевизионната и литературната публика с работата си върху изясняването на българската история.
След успеха на „Мистичните пътеки на България“ и „Прастари времена“ този път авторката повежда читателите на приключение из недостатъчно популярни моменти от нашата история.
Вълчан войвода е много известна личност в народните предания в Северозападна България, Самоковско, Търновско, Странджа, Сакар, Източна Стара планина, Лудогорието и Добруджа. Според най-разпространената легенда е родом от с. Осеновлаг до Своге в Стара планина, или с. Косача, Пернишко.
Според други – от Лозенградско или Малкотърновско в Странджа. Като много млад убил турчин, който се заглеждал по годеницата му, и трябвало да бяга от родния край, стигнал до Бяло море и там се побратимил с гръка Спирос Димитър, който го научил на рибарство и мореходство.
За книгата “Скитник в мрака“ и другите си дейности разказва в “Нашият ден“ Ирена Григорова:
“Книгата е посветена на Вълчан войвода. Ако можеше да се докаже неговата биография, би бил най-великият човек у нас. Той е основен иманярски вдъхновител, поради тази причина за него има изключително много иманярски писания, които правят информацията много размита и няма как да се прецени кое е истина и кое не.
Той е водил чета повече от 30 години, което прави неговата чета най-дълго съществуващата. За всяко нещо в историята на Вълчан войвода има поне пет версии. Основната версия е, че той е странджански герой, но има и твърдения, че е от Велико Търново.
Бих могла да нарека иманярската литература отделен жанр. Това е едно огромно количество литература. Тя не е днешно творение, а започва веднага след Освобождението.“
Репортерството
“Подбирам историите, които разказвам, влизайки в ролята на зрител. Кое би било интересно за мен. Ако е интересно и за мен, предполагам, че ще бъде интересно и на хората, на които го разказвам. Не правя истории, които не са ми интересни.“
Чуйте целия разговор в звуковия файл.
В рубриката "Разговорът" разговаряхме с арх. Ивайло Захариев от Българската асоциация за термално наследство. Темата на разговора е първата карта на минералните бани в България , липсата на стратегия за развитието на този ценен ресурс и бъдещата визия за термалното наследство у нас. Арх. Захариев подчертава, че към момента държавата не..
В навечерието на 152-рата годишнина от обесването на Васил Иванов Кунчев - Левски прозвучават откъси от радиоефира на "Terra Култура" от последното десетилетие – за делото и личността на Апостола на свободата. "Историческият образ на Апостола е завещан на днешните поколения, както и отговорността, с която тръгва към Голгота", казва през..
В рубриката "Епизоди от живота" представяме една вдъхновяваща инициатива, която цели да осигури подкрепа и социализация за деца и лица с увреждания. В Стара Загора, на улица Венера 9, в квартал Малък Железник, започна дейност творческа работилница, създадена по инициатива на сдружение "Заедно с теб можем". Създателят и председател на..
Комуникационната индустрия позволява много широк обхват от най-различни комуникационни форми – от съвсем стандартните материали, интервюта, статии, до всякакви по-странни и по-нетрадиционни идеи, творчески концепции, клипове, картини. На комуникацията това ѝ е хубавото, че умее да обединява от алгоритмичния стратегически подход до изумително богати..
Как едно съобщение в телевизия за това, че Делян Пеевски "вади средства" и ще спаси българските щанги, може да наруши Закона за радио и телевизия (ЗРТ), коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Жана Попова, преподавателка във ФЖМК на СУ "Св. Климент Охридски". Какво не му е наред на съобщението, като жанр и съдържание "Няколко..
След поредния четвърти опит на "Възраждане" да прокара в Народното събрание законопроекта си за регистрация на чуждестранните агенти, а пък ДПС-Ново начало..
Режисьорът и създател на една от най-успешните театрални формации "Кредо" Нина Димитрова е навъртяла стотици хиляди километри с турнета и фестивали по..
"Два века изкуство в България" е нов цикъл с популярни лекции, който обхваща културните и художествени процеси в страната от началото на XIX век до..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg