Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Антоанета Колева: Плаши ме сивотата на онези 23% от българите, които “нямат мнение“ за войната

Бежанци преминават на руска територия в района на Ростов на Дон
Снимка: ЕПА/БГНЕС

“В последните седмици социалните мрежи се превърнаха в място на “люти битки“, в които България е много тъжно изключение, в което преобладаваща сила започват да имат мненията на защитниците на агресията срещу Украйна“ – казва в “Нашият ден“ на БНР издателят Антоанета Колева:

“Разговорите във Фейсбук са разговори между множества от хора и в никакъв случай не мога да кажа, че аз съм част от някакво морално мнозинство, а би ми се искало да бъде така, защото осъждането на агресията и причиняването на смърт е нещо, което трябва да бъде безапелационно. Защото, ако се колебаем в това осъждане, това означава, че сриваме основите на нашата цивилизация.“

16% от българите подкрепят агресията на Русия

“Това е обидно нецивилизована позиция. Когато изкажеш болката и състраданието си с хората, които в момента губят близките си и цялата си идея за бъдеще, често получаваш невъобразимо груби коментари в социалните мрежи, това не просто противоречи на всякакви морални принципи, но и на конституцията, в която подобни неща категорично са забранени и отхвърлени.

Жена в бомбоубежище очаква сутринта и отпадането на комендантския час

Плаши ме повече онази сивотата на 23% от моите съграждани, които казват, че “нямат мнение“. Това дори е по-страшно, защото тези хора дори не биха влезли в разговори.

“Мисля, че наистина механизмите за контрол над съдържанието на Фейсбук в България са дълбоко сбъркани. Тази петиция се опитва да се бори против цензурата на анонимността, против цензурата на огромните пълчища от тролове, които са в състояние да блокират всеки едни разумен профил, в който образован и доказал себе си човек, известен учен и т.н., се опитва именно през аргументи и факти да защити някаква позиция.

Върху такива прояви се спускат оргии от тролове, вследствие на тяхното докладване и анонимно действие на някакви механизми на изкуствен интелект, такива профили биват свалени, докато профили, призоваващи към неща, забранени по конституция, биват оставяни. В петицията е посочен профилът на българския политик Костадин Костадинов, който прави директни призиви, наказуеми по българските закони, но те стоят недокоснати.

Ако младите трябва да бъдат учени на нещо, за да имаме бъдеще като общество, то е на ясно разграничаване на добро и злото и на морални позиции.“

Чуйте разговора в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

За вечния живот

Данни за това как да се отнасяме към покойниците откриваме още в Стария завет. Молитвите за мъртвите съществуват от древност, тъй като "в Христа всички са живи”. Всяка събота от седмицата е посветена на покойниците. Традиция е на задушниците, установени от църквата за общ помен за починалите да се посещават гробищата, за да отдаваме дължимата..

публикувано на 03.11.24 в 09:35
Евгений Кънев

Евгений Кънев: Обществото отива към код на поведение – силният е важен, независимо как се държи

Кой има интерес от грубото и агресивно поведение на политици срещу журналисти, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Евгений Кънев , икономист. "Това отношение към журналисти не е отсега, а от доста отдавна. Минаха немалко години, откакто Анна Цолова влезе в директен конфликт с политици по време на предаване и вместо да беше..

публикувано на 03.11.24 в 09:00

Форма на дискриминация ли е недостъпната архитектурна среда

В рубриката "Съвети на адвоката" на юридическото предаване "Законът и Темида" д-р Орлин Колев – експерт по конституционно право, преподавател в ЮФ на СУ "Св. Климент Охридски", член на Комисията за защита от дискриминация, дългогодишен консултант на предаването, отговаря в ефир на слушателски въпроси. Гена Видева от Ямбол: Предоставянето на услуги и..

публикувано на 01.11.24 в 14:30
Иво Сиромахов

Защо продължаваме да търсим примери в миналото?

В Деня на народните будители в рубриката "Разговорът" на "Нашият ден" гостуват Иво Сиромахов, писател и автор на книгата "Моите вдъхновители", и Христо Блажев, създател на сайта "Книголандия" и групата "Какво четеш" с над 200 000 членове. Те споделиха своите мисли за будителите и вдъхновителите. Иво Сиромахов разказа, че след като е..

обновено на 01.11.24 в 13:22
проф. Илин Славов и Анелия Торошанова

Проф. Илин Савов: Киберкултурата в България е на много ниско ниво!

Изкуствен интелект и киберсигурност – възможности за генериране на престъпления и ниво на защита. Каква е ролята на ИИ и има ли той негативни страни? Проф. Илин Савов е директор на Научноизследователския институт по продоволствена сигурност към Тракийския университет в Стара Загора (единствен у нас).  Експерт по проблемите на националната,..

публикувано на 01.11.24 в 12:45