“Факт е, че снощи гръмна една голяма политическа бомба. Рухна митът за недосегаемостта на определени хора“ – каза в предаването “Нашият ден“ на БНР доц. Иво Инджов:
“Тази нощ имаше арест на бивш български министър-председател и доколкото ми е известно към този момент, на други двама висши функционери на ГЕРБ. Да припомня, че единственият бивш министър-председател, който е бил арестуван в най-новата история на България, е Андрей Луканов. През 1992 г. за кратко в следствения арест е бил и Тодор Живков.“
Някои юристи, като адвокат Михаил Емеджиев, допускат, че е налице и фактическо обвинение срещу Борисов, което ще стане ясно в рамките на днешния ден.
От тук насетне Министерството на вътрешните работи дължи много по-голяма яснота както на засегнатите страни в тези арести, така и на медиите и цялата българска общественост, за да не наблюдаваме отново тъжния преход на българския филм в борба с престъпността – “Ние ги хващаме, те ги пускат“.
Не допускам, че става въпрос за политически арест. Няма данни той да е бил разпореден от министър-председателя, но когато става въпрос за арест на бивш министър-председател и лидер на най-голямата опозиционна партия, човек, който е определял повече от 10 години основните насоки в развитието на политиката в България, винаги такъв арест има и политически измерения, тълкувания и последици.
Неясноти около обявяването на ареста
“Не съм експерт, но когато полицаи извършват обиск в даден дом това би могло да бъде равносилно и на арест, може арестът да е извършен тогава, а не когато е отведено лицето вече в Дирекцията на Националната полиция. Адвокат Михаил Екимджиев казва, че е смущаващо, че е бил обявен и арестът на Менда Стоянова, а тя е разговаряла с него.“
Сигнал на БОЕЦ
“Ако върнем назад лентата, през декември месец миналата година БОЕЦ действително подадоха такъв сигнал до МВР и Прокуратурата. Правеше се обосновано предположение за наличието на кюлчета злато и пачки в онази митична снимка от спалнята на Бойко Борисов.
Тук големият длъжник е Прокуратурата, тя не свърши почти нищо, за да се изясни този случай, който се превърна в един от основните сюжети в българския политически живот.
Многократно от МВР последните месеци, включително министър Бойко Рашков, са заявявали, че не могат да разчитат на съдействието на Прокуратурата. Много авторитетни анализи пък, които следят взаимоотношенията между двете институции, виждат Прокуратурата като слабо звено в борбата с корупцията по-висшите етажи на властта. Неслучайно има голям политически натиск и се предприемат конкретни действия за промяна на модела на Прокуратурата и на първо време за отстраняване от поста на главния прокурор."
Има ли умишлено изместване на фокуса?
“Според мен фокусът не се измества. Полицията действа тогава, когато са се събрали достатъчно доказателства. Най-активните сигнали са подавани в последните няколко месеца, не може веднага да се действа въз основа на един сигнал, но е факт, че има съвпадение между ареста на Борисов и висши функционери на ГЕРБ и предстоящото посещение на министъра на отбраната на САЩ и спекулациите, че върху България се оказва натиск да предостави зенитно-ракетни системи на Украйна.
България трябва да има една много по-категорична позиция по отношение на Украйна, макар че тя я подкрепи морално и с хуманитарна помощ, официалната българска позиция подкрепя и санкциите срещу Русия, но има и разнобой в управляващата коалиция.
Би било много добре, ако дипломацията и натискът на антивоенното движение в Европа и в Русия дадат резултат и войната се прекрати, вследствие на тези фактори. Но докато руската армия, която превъзхожда многократно украинската с въоръжение и числен състав, напредва и бомбардира градове, докато загиват невинни хора, Украйна трябва някак да се отбранява, така че е напълно морално и легитимно да окажем и въоръжена помощ, стига да не става въпрос за нападателни оръжия като изтребители."
Посещението на Кьовеши и арестите
“На пръв поглед изглежда, че има връзка между двете, тъй като в първото прессъобщение, което изпратиха от МВР до медиите, ставаше въпрос, че тези арести се правят в светлината на тези 120 случая за злоупотреба с евросредства.
Не очаквам масови митинги в подкрепа на Борисов. Реалистично е да очакваме политическа мобилизация на ГЕРБ. Възможно е и доста хора от ГЕРБ да започнат да се преориентират към по-печеливши проекти.“
Чуйте разговора в звуковия файл.
В рубриката "Съвети на адвоката" на "Законът и Темида" адв. Елка Пороминска , председател на Асоциацията за жените адвокати и основен консултант на предаването, разяснява предоставянето на П РАВНА ПОМОЩ от адвокат на граждани, които са със затруднено материално положение, за защита пред съд и извън съда. В Закона за правната помощ и Гражданския..
Отново конституционни ребуси... Има ли срок, в който да се избере председател на 51-вото Народно събрание? Докога може да продължи първото заседание на парламента? Гост на "Законът и Темида" е д-р Орлин Колев – консултант на предаването, експерт по конституционно право, преподавател в Юридическия факултет на СУ "Св. Климент Охридски" – коментира..
В навечерието на Деня на народните будители – 1 ноември Центърът за славяно-византийски проучвания "Проф. Иван Дуйчев" към Софийския университет получи ценен дар – средновековен славянски ръкопис от края на XVI век. Дарението е направено от д-р Румен Манов, дългогодишен благодетел на центъра и всеотдаен събирач на българското културно наследство...
През 2025 г. се навършват 225 години от рождението на легендарния български майстор-строител Колю Фичето. По този повод в Дряново, родния му град, ще се проведе мащабна културна програма, която ще продължи през цялата година. За нея разказа Иван Христов, директор на Историческия музей в Дряново, в ефира на "Нашият ден". Иван Христов обясни, че..
През 2024 г. излезе от печат научният сборник "Белетристиката в архивите. Подборът на факти и документи в научното изследване", издаден от Издателски център "Боян Пенев" в София. Изданието представлява разширена версия на докладите, представени на едноименната конференция, проведена през 2023 г. Сборникът е плод на сътрудничеството между екипа на..
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството..
"Опитвам се да правя хубава музика и не искам да слагам някакви ограничения и знаци" – думи на пианиста, композитор, аранжор и диригент Ангел Заберски...
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg