Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Турция открива най-дългия висящ мост в света

Снимка: Уикипедия

На 18 март, по повод 108-годишнината от победата на османската армия в основната битка от Галиполската операция срещу силите на Антантата през Първата световна война, в Турция се открива най-дългият висящ мост в света.

Мостът над Дарданелите, който ще свързва Европа и Азия при окръг Чанаккале, ще осигури шосейна връзка между двата бряга, осигурявана понастоящем чрез фериботи.

За съоръжението разказва в “Нашият ден“ Нахиде Дениз, кореспондент на БТА в Турция:

“Откриването на моста е събитието на деня. Това е четвъртият мост, свързващ европейския бряг на Турция, но е и първият мост на пролива Чанаккале.

Неговото изграждане започна на 18 март през 2018 г. Мостът се отличава с уникалната си конструкция, която му отрежда и званието на “най-дългият висящ мост в света“.

Практически значението на моста е, че ще осигурява шосейна връзка между двата бряга, която до момента се осъществяваше само чрез фериботи. Според експерти стойността на мега проекта възлиза на 2 млрд. 545 млн. евро. И ще допринесе 5,4 млрд. евро за икономиката на страната.

Интересното от техническите данни на моста е това, че централният участък е от 2023 м. Това е цифра, която символизира 100-годишнината от основаването на Република Турция от Кемал Ататюрк, която ще се навърши догодина.

Мостът има 318-метрови кули, които пък символизират победата на османската армия в епичните боеве през март 1918 г.“

Сергей Лавров

Турция и Русия

“Турция се оказа в ключова роля в конфликта с нахлуването на Русия в Украйна. Единствена Турция успя да стане домакин като посредник от държавите, които предложиха това, на първата среща в троен формат.

Турция се оказа страната, която може да разговаря и с едните, и с другите. Срещата завърши без конкретен резултат, но самото нейно провеждане се смята за важна стъпка, което се подчерта лично от генералния секретар на НАТО Столтенберг.

Преди срещата Мевлют Чавушоглу заяви – “Същинската ни цел е да осигурим среща между Путин и Зеленски под домакинството на президента Ердоган“.

Условията, които поставя Русия, са доста сурови. В турските медии се коментира, че всъщност Русия иска източната част на Украйна, включително и Крим, а той е ключова точка и за Турция.

Смятам, че Турция ще продължи много активно посредническата си роля. Тя настоява от самото начало за запазване на териториалната цялост на Украйна.

Много важна се оказа позицията, която Турция зае като член на НАТО. Тя не затвори въздушното си пространство, но затвори проливите на руските кораби. Също така снабдява с турски дронове армията на Украйна.“

Чуйте целия разговор в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Лалка Димитрова

Отвъд граничната бразда, ключовият маршрут, или как се дислоцират проблемите

На 14 януари т.г. вътрешният, към тази дата, служебен министър Атанас Илков, се срещна със своя турски колега в Истанбул, за да бъде направен анализ и оценка на дейността по отношение на противодействието на незаконната миграция, на трафика на наркотици и като цяло, на съвместните действия по противодействие на организираната престъпност. Поводът за..

публикувано на 19.01.25 в 09:10
Георги Марчев

Проверителите на факти не премахват съдържание от социалните мрежи

В рубриката "Въпреки мрежата" Георги Марчев , журналист, работил като проверител на факти (факт-чекър), разказва как се проверяват факти и твърдения, защо проверителите на факти не са цензори и какво представлява работата им. "Проверителят на факти работи журналистическа работа. Не в нейната цялост, но тук специализацията е в откриването на факти..

публикувано на 19.01.25 в 08:50

Понятието "biodeutsch" не може да бъде заметено под килима

Понятието " biodeutsch" ( биогермански)  бе избрано за антидума за 2024 година в Германия. Защо журито определи това понятие за дискриминационно? Кампанията "Антидума" в Германия съществува от 1991 година и оттогава разглежда термини и изрази, които, по мнението на експертите, нарушават принципите на човешкото достойнство или имат негативен..

публикувано на 18.01.25 в 09:00

Импулсът в мен: Гняв

Тийнейджърският гняв – същинска електроцентрала. Това е темата на тийнейджърския подкаст "Импулсът в мен". Споделяме какво мислим и разглеждаме съветите на психолозите: Сещайте се, че никой не е съвършен, дори и вие. Понякога намалявайте малко претенциите и признавайте грешките си. Опознайте чувствата си. Когато се ядосате,..

публикувано на 17.01.25 в 16:13
адв. Елка Пороминска (вдясно) и Анелия Торошанова

Кога се поставя въпросът за личните отношения на родителите с детето?

Въпроси, свързани с личните контакти с детето, дискутираме в предаването "Законът и Темида" с адв. Елка Пороминска, председател на Асоциацията за жените адвокати и основен консултант на предаването.  Съгласно действащия Семеен кодекс, член 124, ал. 2, детето има право на лични отношения и с двамата си родители, освен ако съдът не е постановил друго...

публикувано на 17.01.25 в 15:30