15 април е новата дата за оценка на Плана за възстановяване и устойчивост на България. Планът е върнат за пореден път за доработване. Какъв сигнал е това?
Темата коментира в “Нашият ден“ Юлиана Николова, директор на портал “Европа“ и Фондация “Център за модернизиране но политики“:
“Връщането на Плана е лош сигнал е, сигнал, че не се справяме. Очакваме комисията да даде положителна оценка на плана, оценка на това, че той отговаря на целите на Съюза и допринася със своите проекти и задачи и инвестиционни намерения.
Имаме няколко доработки, които допринасят за целите и политиките. Планът е променян в частта, в която да постигне по-бързо целите, но имаме още един дефицит, който е твърде неочакван.“
От това, което пише в Плана, не можем да извадим какво точно се обсъжда и как се обсъжда с Комисията, което не е кой знае какъв проблем по отношение на одобряването на Плана, но е проблем по отношение на информиране на гражданите какво точно се прави и какви ангажименти се поемат от тяхно име.
Част от проектите, които са новите и са качени, новите 12 проекта в различни области, част от тях са на английски, което също не е много красиво по отношение на българските граждани.
Вчера чухме от говорител на Комисията, че технически планът ще бъде одобрен до няколко седмици, след което Комисията ще направи решение за положителна оценка по този план и ще го даде на Съвета.
Вероятно Съветът в някои от своите формати, например във формат министри на финансите, ще се събере, за да приеме решение за одобряване на Плана на България, в който ще заложи поети ангажименти за реформи и поетапни цели – кога, колко и какво трябва да се докаже, за да се види изпълнението на Плана и съответните инвестиционни ангажименти.“
Чуйте разговора в звуковия файл.
В Шестото издание на "Университетската седмица на книгата в УНСС" участват 20 издателства, които са подготвили намаления и промоции специално за студентите в Университета за национално и световно стопанство (УНСС). Очакват се десет премиери на книги, с участието на техните автори. Съвременни книги за съвременни деца: Защо е важно съдържанието да е..
Ескапизъм, искейпизъм, оттегляне, отдръпване, доброволно отшелничество – дълга синонимична редица, обозначаваща явление, присъщо на човечеството, откакто има човечество, но набиращо сила в модерната епоха. Говорим с философа от СУ професор Стилиян Йотов, с журналиста и писателя Иво Беров, с психолога Иван Иванов и с публициста и колумниста Диян..
Важността на устойчивото третиране на отпадъците и рециклирането, ролята на кръговата икономика и ползите от съвременни методи за управление на отпадъците са ключови теми на семинара "Отпадъци и рециклиране", организиран от Френското посолство и Френския културен институт в България. Това събитие е част от конкурса "ЕкоОбщина – устойчив град и..
Теодор Цеков е журналист в седмичния вестник "Филтър" и сайта, носещ същото име. Радослав Диков е също журналист, вече бивш – работил дълги години в Немска редакция на БНР. Сега пише фейлетони. За мухата в студиото, политиката и най-дългата дума в немския език, или "последният да затвори вратата". Полусериозно преди президентските избори в САЩ –..
В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" след Деня на будителите и в навечерието на второто издание на Деня на четенето, който тази година преминава под мотото "Иновациите започват с четене", Валентина Стоева от фондация "Четене" и фондация "Детски книги" сподели възгледите си за това как да стимулираме четенето сред децата и защо е..
Албена и Павел Благеви са се издигали до селенията на боговете – планината Олимп. Оказа се, че макар да е с няколко метра по-нисък от Мусала, нейният връх..
Кой има интерес от грубото и агресивно поведение на политици срещу журналисти, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Евгений Кънев ,..
На 6 ноември публиката в Студио 1 на Радиото в София ще се наслади на музикална приказка за различните лица на един от най-чувствените инструменти в..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg