Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Методите на пропагандата са универсални, сменят се само ролите

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Неведнъж в последните дни споменаваме Джордж Оруел и смразяващо точните прозрения в антиутопията му „1984“. В случая го правим по повод на информационната война, съпътстваща реалните бойни действия в Украйна. През 2014 г. проф. Андреана Ефтимова, специалистка по медийна реч, обществени комуникации и информационни науки, публикува статията си „Doublespeak: политическа коректност или език на лъжата в политическия дискурс (Анализ на медийните му прояви)“. Поводът са тогавашните събития в Украйна и представянето им от враждуващите страни, отразено в български медии. Съвпадението на използваната лексика през 2014 и сега е пълно. Това обаче не е изненадващо за изследователите на манипулативната реч. Средствата на пропагандата са универсални и се практикуват отдавна.

Езикът разполага с разнообразни възможности за изразяване на позиция и отношение без привидно да се изрича лъжа. Реални събития и герои се назовават или в благовидна форма и смекчени тонове, или с подсилено черни краски като лексиката, използвана от двете страни, почти не се различава. Терминът „doublespeak“ (език на лъжата) е амалгама от два израза на Оруел – „doublethink“ и „newspeak“ („двумисъл“ и „новоговор“) – пояснява проф. Ефтимова.

Във време на военна агресия реториката се изостря до крайност, а чисто езиковите манипулативни похвати бледнеят на фона на цензурата, дезинформацията и лъжата. В момента всички ние без изключение сме подложени на обстрела на пропагандата. Нещо повече, тя се пренася в социалните мрежи. В наглед лични емоционални реакции се прокрадват клишета на политическата коректност или враждебната реторика. Имаме ли защита от поразяващата ѝ сила в свръхнаситения ни с информационни канали свят. Наивно е да се смята, че пролуките, през които се промъква „лошата“ пропаганда могат да се запушат. А има ли „добра“ пропаганда. Не е ли по-здравословно да търсим истината чрез просвета и класическа човечност.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Анелия Младенова и Йордан Младенов

Първата брайлова английска граматика – прозорец към кариерното развитие на незрящите хора

Преди броени дни, в Националното читалище на слепите "Луи Брайл 1928", бе представена първата в България адаптирана брайлова граматика по английски език за напреднали. Помагалото на филолога и поет Майкъл Винс ще даде възможност за нови хоризонти и надграждане на основните познания, което, от своя страна, ще повиши квалификацията на незрящите..

публикувано на 04.10.24 в 08:05

Gypsy Lore Society – годишна среща в София

През далечната 1888 във Великобритания   се създава международна ромска организация, наречена Gypsy Lore Society. Целта му и тогава, а и сега, е да обединява и установява по-тесни контакти между учените, изучаващи историята и културата на ромите – и отседналите и пътуващите (роувъри и травълърс както още ги наричат). Периодично това Общество..

публикувано на 03.10.24 в 08:10
Махатма Ганди и Лев Толстой

История на ненасилието

Ако те ударят по едната буза, да обръщаш ли другата, или да биеш и ти, хем по-силно? И поученията на Исус от планината, и източните религии разсъждават над тези дилеми откак свят светува. Говорим за философията на ненасилието, може би политически най ярко въплътена от Махатма Ганди с революцията в Индия, но и за фигури като Лев Толстой, Мартин Лутър..

публикувано на 02.10.24 в 18:51
„Сказание за цар Самуил“ - маслени бои, платно, Васил Горанов

Цар Самуил – 1010 години от смъртта му

Когато става дума за българските царе и се спомене името на цар Самуил, първото, което изплува в съзнанието ни, е историята за ослепените негови войни. Едва след това се сещаме и за легендите,   разказвани за него. Тази година на 6 октомври се навършват 1010 години от трагичната му смърт. В ход е подготовката за тържественото отбелязване на тази..

публикувано на 02.10.24 в 15:10

Силвия Лакова: Децата са любознателни, отворени и бързо усвояват нови знания

Студенти от 7 до 11 години посетиха Университета за строителство, геодезия и архитектура за една седмица, съобщава в предаването "Следобед за любопитните" Силвия Лакова. Идеята за създаването на този университет, смята тя, е било да се предизвикат и насърчат естественото любопитство и критичното мислене на децата, като се повиши интересът им..

публикувано на 01.10.24 в 17:45