Неведнъж в последните дни споменаваме Джордж Оруел и смразяващо точните прозрения в антиутопията му „1984“. В случая го правим по повод на информационната война, съпътстваща реалните бойни действия в Украйна. През 2014 г. проф. Андреана Ефтимова, специалистка по медийна реч, обществени комуникации и информационни науки, публикува статията си „Doublespeak: политическа коректност или език на лъжата в политическия дискурс (Анализ на медийните му прояви)“. Поводът са тогавашните събития в Украйна и представянето им от враждуващите страни, отразено в български медии. Съвпадението на използваната лексика през 2014 и сега е пълно. Това обаче не е изненадващо за изследователите на манипулативната реч. Средствата на пропагандата са универсални и се практикуват отдавна.
Езикът разполага с разнообразни възможности за изразяване на позиция и отношение без привидно да се изрича лъжа. Реални събития и герои се назовават или в благовидна форма и смекчени тонове, или с подсилено черни краски като лексиката, използвана от двете страни, почти не се различава. Терминът „doublespeak“ (език на лъжата) е амалгама от два израза на Оруел – „doublethink“ и „newspeak“ („двумисъл“ и „новоговор“) – пояснява проф. Ефтимова.
Във време на военна агресия реториката се изостря до крайност, а чисто езиковите манипулативни похвати бледнеят на фона на цензурата, дезинформацията и лъжата. В момента всички ние без изключение сме подложени на обстрела на пропагандата. Нещо повече, тя се пренася в социалните мрежи. В наглед лични емоционални реакции се прокрадват клишета на политическата коректност или враждебната реторика. Имаме ли защита от поразяващата ѝ сила в свръхнаситения ни с информационни канали свят. Наивно е да се смята, че пролуките, през които се промъква „лошата“ пропаганда могат да се запушат. А има ли „добра“ пропаганда. Не е ли по-здравословно да търсим истината чрез просвета и класическа човечност.
Мария Аргирова. Тя е млад учен с дълга професионална биография. Мечтае да стане археолог, но се запалва по химията. Д-р Мария Аргирова съвсем наскоро получи наградата "Еврика" за постижения в науката, но преди това е носител на съвместната награда на фондация "Еврика" и Съюза на учените в България за отличната защита на дисертационния си труд. Освен..
Третият епизод от поредицата акцентира на различните категории, през които антропологията разглежда света. На вярванията на дадени култури, сформирани и обуславяни от тяхното битие. Както религиозни, така и онези, свързани с някои митологизирани образи, всяващи страх и служещи като възпитателна мярка до ден днешен. Анатомия на страха: Епизод 1 –..
XVIII националната археологическа изложба "Българска археология 2024" се откри в чест на професионалния празник на археолога в Националния археологически институт с музей на Българската академия на науките. Представени са над 500 експоната от 32 обекта, различни като вид и хронология – от праисторията до Късното средновековие. Находките..
Ден на Европейската лаборатория по молекулярна биология (EMBL) в България ще се проведе на 27 февруари от 10 часа в аулата на СУ "Св. Климент Охридски". Доц. Стойно Стойнов от Института по молекулярна биология на БАН е един от двамата делегати за България в Лабораторията. "В Института по молекулярна биология имаме доста лаборатории, които..
Наричат двумилионния град Коня в Република Турция "културната и духовна столица на страната". Наричат го още "градът на Мевляна" и "градът на дервишите". Наречен е на името на Мевляна Руми – световноизвестният суфитски мистик, поет и философ, живял в Анадола преди близо осем века. Като прозвището Мевляна – водач, учител, той получава заради учението..
XVIII националната археологическа изложба "Българска археология 2024" се откри в чест на професионалния празник на археолога в Националния..
Националното училище по танцови изкуства ще отбележи 20 години специалност "Модерен танц" със спектакъл на 26 февруари в зала 2 на НДК "Азарян" от 19..
Ден на Европейската лаборатория по молекулярна биология (EMBL) в България ще се проведе на 27 февруари от 10 часа в аулата на СУ "Св. Климент..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg