Либрето: Леош Яначек по пиесата на Габриела Прейсова
Премиера: 21 януари 1904 г. в театър „Махен“, Бърно
Премиера за България: 1977 г. в София, диригент – Недялко Недялков, режисьор – Стефан Трифонов, художник – Мариана Попова
Действащи лица:
• Старата Бурия, мелничарка – алт
• Стева Бурия, неин внук – тенор
• Лаца Клемен, неин доведен внук – тенор
• Клисарката, вдовица, снаха на Бурия – мецосопран
• Йенуфа, заварена дъщеря на Клисарката – сопран
• Работник в мелницата – баритон
• Кмет на селото – бас
• Жена на кмета – мецосопран
• Каролка, тяхна дъщеря – мецосопран
• Борена, прислужничка в мелницата – сопран
• Янек, овчарче – сопран
• Кума – мецосопран
Селяни, селянки, работници в мелницата, музиканти, деца.
Действието се развива в моравско село в края на XIX век.
Първо действие
В мелницата на старата Бурия Йенуфа чака своя любим Стева да се завърне от града. Тя се притеснява, че може да го вземат за войник, а това ще забави тяхната сватба, което ще е голямо нещастие за Йенуфа, защото тя очаква дете от Стева. Доведеният му брат – Лаца, е влюбен в Йенуфа и е ядосан, че старата Бурия предпочита Стева. Скоро заедно със свои другари пристига и той самият. Радостен, че не е бил взет за войник, пияният Стева се хвали с успеха си сред жените. Започва музика и той кара Йенуфа да танцува с него. Клисарката – мащехата на Йенуфа, прекратява празненството и възмутена от държанието на Стева му заявява, че ако не спре да пиянства за една година, няма да му позволи да се ожени за Йенуфа. Младежът не е особено обезпокоен от това. Всички си тръгват. Лаца се опитва да утеши разстроената девойка, като ѝ казва, че Стева е пияница и прахосник, но тя защитава своя любим. Лаца ѝ признава любовта си, но Йенуфа го отблъсква и той ядосан ѝ казва, че едва ли Стева щеше да я харесва, ако не беше красива, затова порязва бузата ѝ с ножа си.
Второ действие
Минали са месеци и Йенуфа е родила, а мащехата ѝ я държи затворена, за да не бъде разкрит позорът им. Тъй като девойката още не се чувства добре, Клисарката ѝ дава приспивателно, а докато тя спи, вика Стева, за да го накара да се ожени за Йенуфа. Младежът вече не се интересува от нея, откакто е загубила красотата си. Той приема да дава пари за детето, но настоява никой да не разбира, че е негово, защото е сгоден за красивата дъщеря на кмета – Каролка. Стева си тръгва, а пристига Лаца, който иска Йенуфа за жена. Клисарката му разказва всичко, но го лъже, че детето е умряло, за да не се откаже той от желанието си да се ожени за Йенуфа. След като Лаца си тръгва, мащехата осъзнава, че наистина ще трябва да убие детето. Завива го в шал и излиза. Скоро Йенуфа се събужда и казва молитва за бебето, но тогава Клисарката се прибира и ѝ съобщава, че детето е починало, докато е спяла. Лаца идва, успокоява Йенуфа и отново иска ръката ѝ, като този път девойката казва „да“.
Трето действие
Пролет е и е дошло време за сватбата на Йенуфа и Лаца. Всички са весели, освен Клисарката, която се измъчва заради извършеното престъпление. Девойки пеят сватбарска песен, а сред гостите са и Стева с Каролка. Скоро обаче се чуват викове: открили са тялото на дете под топящите се ледове на реката. Йенуфа веднага познава шапчицата на бебето си и всички решават, че тя е виновна за смъртта му. Тогава Клисарката признава за деянието, а Йенуфа прощава на мащехата си. Селяните я отвеждат към затвора, а младоженците остават сами. Йенуфа казва на Лаца, че не очаква от него да остане с нея, но той споделя, че я обича и че иска да прекара остатъка от живота си с любимата.
В Страстната седмица маестро Григор Паликаров ще отведе публиката с "Немски реквием" от Йоханес Брамс към върховно съпреживяване на Тайната вечеря, в която Христос отправя посланието си за всемирна любов и предсказва смъртта си. Концертът е връхната точка на 24-тия Великденски музикален фестивал в морската ни столица. Григор Паликаров каза в..
16 април Свири Германският симфоничен оркестър, Берлин с диригент Стефан Денев. 3.00 часа – Пол Дюка (1865-1935), Симфонично скерцо "Чиракът магьосник". 3.13 часа – Сергей Рахманинов (1873-1943), Концерт за пиано № 2 в до минор, оп. 18. Солист: Николай Лугански (пиано). 3.48 часа – Сергей Рахманинов (1873-1943), Етюд-картина, оп. 39 № 8. Изпълнява..
Басистът Даниеле Феббо носи джаза в душата си, въпреки че не би се ограничил в стиловете и експериментите с тях. Първият му досег с музиката е случаен и на шега, но се превръща в любов за цял живот. Тази му любов го води до двете му музикални образования – това в Италиански колеж в Рим и това – в Националната музикална академия в София. Неговият основен..
Въпреки, че не живее в България, не лишава българската сцена от своята музика. Jullzie е автор на песни, продуцент и певица в поп, джаз и електронен стил, докосващ със своята искреност и актуален звук. Това обаче, не ограничава нейните интереси и стилове в музиката, които са широко скроени. През последните месеци Jullzie привлече вниманието на..
"Ние сме заедно в това. И ще преминем през него. Докато стоим заедно!" , е простото, но силно верую, което музикантите от "Елейн" (Eleine) следват при записите на актуалния си студиен албум We Shall Remain, сътворен от прекрасни разрушителни сили. Шведската дарк симфоник метъл сензация "Елейн" (Eleine) най-сетне пристига у нас за хедлайн..
Една от гостоприемните и атрактивни точки в маршрута на "Семейно радио" застава в актуалния ефир с пожара в Националната гимназия по приложни изкуства..
Изложбата "На тяхно място" е социално изследване на Владимир Карамазов за свободата като човешко право, което движи света. В основата на идеята е..
Басистът Даниеле Феббо носи джаза в душата си, въпреки че не би се ограничил в стиловете и експериментите с тях. Първият му досег с музиката е случаен и на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg