Имало едно време едно село. То се казвало Драганово. Възниквало в края на ХII и началото на XIII век и носило името на основателя си – Драган.
Било разположено покрай десния бряг на река Янтра. Разраствало се селото и между 1935 до 1945 год. населението станало около 9000 жители. Поминъкът бил земеделие, животновъдство, градинарство и риболов. Но тъй като населението било многочислено и станало трудно да се изхранва с тия занаяти. По-будните и предприемчиви драгановчани се насочили към гурбетчийство из цяла Европа. Отначало работели като градинари и се завръщали в село през късна есен, за да предоставят на семействата си средства за съществуване и да могат децата да се учат. Но след известно време започнали да закупуват земя за градинарство и много от тях се установили в чужбина за постоянно. Най-много хора се заселили в Унгария, Австрия, Чехия, Полша и Австралия. Няма държава, в която да няма драгановчанин, който да не се занимава с градинарство. В чест на всички градинари, в центъра на селото, жителите изградили паметник на градинаря.
Имало едно време едно село Драганово. Има го и днес. То е родно място, освен на прочутите в Европа градинари, и на поети, писатели, художници, родолюбци и театрали.
Още за миналото и настоящето на селото, за читалището и неговата дейност ще научите в звуковия файл.
В рубриката "Темата на деня" разгледахме една особена заплаха, която експертите наричат "новата пандемия". Но не става въпрос за нов вирус, а за разпространението на интернет измамите, които се увеличават с безпрецедентни темпове. За да се обсъди този тревожен феномен, представители от Комисията за защита на потребителите, Европейския потребителски..
Преди броени дни Перник стана център на Националната младежка конференция под надслов "Приобщаващи общества и ролята на младите хора" . Събитието привлече над 100 участници от цялата страна, включително представители на младежки организации, държавни институции, местни власти и експерти по младежка политика. Конференцията имаше за цел да обсъди..
С Йовко Ламбрев, IT експерт, разговаряме в рубриката "Въпреки мрежата" за същността на компютърните престъпления. Къде да пазим многото си пароли? Какво да знаем за фалшивите профили? Защо да не се предоверяваме за неща, които изглеждат хубави, евтини и лесни за достъп? Какво са "фишинг" имейлите? Как да пазаруваме онлайн така, че да не попаднем в..
В Шестото издание на "Университетската седмица на книгата в УНСС" участват 20 издателства, които са подготвили намаления и промоции специално за студентите в Университета за национално и световно стопанство (УНСС). Очакват се десет премиери на книги, с участието на техните автори. Съвременни книги за съвременни деца: Защо е важно съдържанието да е..
Албена и Павел Благеви са се издигали до селенията на боговете – планината Олимп. Оказа се, че макар да е с няколко метра по-нисък от Мусала, нейният връх..
Постановката, за която всички говорят – "Оръжията и човекът" на Бърнард Шоу, ще има премиера на сцената на Народния театър в три последователни вечери. На..
В "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Валентин Вълканов , преподавател по социология в НБУ, коментира процесите, които водят българското общество до..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg