Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Европейски Ден на старинната музика с изтъкнатия лютнист и музиколог Явор Генов

Снимка: earlymusicday.eu

На 20 март – ден преди рождената дата на Йохан Себастиан Бах, класическият Неделен следобед на програма „Христо Ботев“ от 14 часа чества европейския Ден на старинната музика. От 2013 година 21 март е официален музикален празник на Стария континент в чест на началото на пролетта и в почит към един от най-големите музикални гении на човечеството. Музикалните тържества, които популяризират историческото наследство на Европа, тази година са с юбилейно десето издание. Ден преди това в класическия музикален следобед звучи музика на Бах с интерпретатори като Алексис Вайсенберг и Николаус Харнонкур. От летния фестивал на Френското радио в Монпелие излъчваме част от концерт на Il Pomo d'Oro –най-почитания у нас европейски ансамбъл за исторически информирани изпълнения от епохата на барока, ръководен от българката Зефира Вълова. От залата на Kings Place в Лондон – ансамбъл Fieri Consort представя новооткрити мадригали на италианската композиторка Мадалена Казулана (1540-1583).

За европейските традиции на исторически информираните изпълнения на музика, създадена преди втората половина на XVIII век, както и „имат ли те (традициите) почва у нас“ Калина Томова разговаря с може би най-известния български интерпретатор на старинна музика – лютниста и музиколог Явор Генов.


„Да си лютнист и въобще изпълнител на ранна музика не е някаква екзотична, атрактивна професия. Това е (или би трябвало да бъде) просто част въобще от изпълнителската практика в един съвременен свят на напредващия XXI век, до който вече е достигнала една обособена и извървяла определен исторически път изпълнителска практика на възстановяване на ранното музикално наследство конкретно в Европа. И в тази практика, разбира се, да си лютнист е едно закономерно място, без да е окичено с лаврите на нещо извънредно или свръхестествено… Исторически информираното изпълнителство обръща внимание на твърде много различни аспекти, които поставят ранната музика. Първо я разглежда като някаква самостойност, нещо, което не е част от общата т. нар. еволюция на музиката (тоест всяко следващо историческо време създава по-съвършена и по-добра музика от предходното), а разглежда старата музика като един отделен етап, който е подвластен на отделни мисловни конструкции, в това число и музикални, на отделни възгледи, които не е нужно да се приравняват към нашето собствено мислене. От друга страна исторически информираното изпълнителство се базира на една изключително мащабна теоретична работа, прочит, интерпретиране и оглеждане в теоретичните сведения, които имаме от периодите, което е нещо много значимо и важно въобще за формирането на разбиране за която и да е музика, което не присъства в условно казано „модерната“ изпълнителска практика…“.

Изключително ценната информация, представена на слушателите на „Неделен следобед“ от доцент Явор Генов можете да проследите изцяло в звуковия файл.

Снимки: ФС на Ден на старинната музика


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Софийски музикални седмици" – фестивал с дълга история и бъдеще

Международният фестивал "Софийски музикални седмици" е най-старият културен форум у нас, който не е прекъсвал своите издания през 55-годишната си история, въпреки многобройните трудности и сътресения. Фестивалът се радва на хиляди съмишленици и ценители на класическата музика от цял свят, които следят с интерес концертите и събитията през годините...

публикувано на 04.07.24 в 09:25

Маестро Валентин Пейчинов отново в България

Световноизвестният българо-американски оперен бас, дългогодишен солист в Метрополитън опера в Ню Йорк и вокален педагог – маестро Валентин Пейчинов е в България по повод новите Майсторски класове, които организира в родината. Тази година събитието е част от програмата на 55-ия Международен фестивал "Софийски музикални седмици". Маестро Валентин..

публикувано на 01.07.24 в 16:35
Виктор Янакиев (вляво) и Антон Митов

Антон Митов представя: Виктор Янакиев – класически музикант

През 1992 година родителите на Виктор заминават за Аржентина, където основават класически оркестър. Там се ражда Виктор, който като дете говори само испански и английски език. След завършване на средното си образование той идва в България и решава да остане тук. Защо? За аржентинския фолклор, "двете различни Аржентини", тангото, китарата, певеца,..

публикувано на 01.07.24 в 13:19

Българският "Лоенгрин" – празник на вокалното изкуство и оркестрово майсторство

"Неделният следобед" на 30 юни бе посветен изцяло на оперното изкуство. Поводите са два: новата постановка на "Лоенгрин" в Софийската опера и 110 години от рождението на изтъкнатия български оперен режисьор Михаил Хаджимишев. И между двата повода има пряка и много тясна връзка, защото предпоследната постановка на Вагнеровия шедьовър "Лоенгрин" в..

публикувано на 01.07.24 в 12:20

Програмата на Еврокласик ноктюрно от 1 до 31 юли 2024 г.

1 юли Изпълнения на Алина Ибрахимова (цигулка) и Седрик Тибергиан (пиано). 3.00 часа – Хавергал Брайън (1876-1972), "Легенда". 3.08 часа – Еужен Изаи (1858-1931), Елегична поема за цигулка и пиано, оп. 12. 3.23 часа – Цезар Франк (1822-1890), Соната за цигулка в Ла мажор. 3.53 часа – Лили Буланже (1893-1918), Ноктюрно. 3.56 часа – Цезар Франк..

публикувано на 30.06.24 в 10:40