Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Кои са безопасните съдове за готвене

| обновено на 21.03.22 в 07:19
Снимка: Уикипедия

Храната е един от най-важните фактори за нашето здраве. Кои са обаче най-безопасните материали, от които могат да се изработят съдовете за готвене?

Темата коментира в “Нашият ден“ доц. Валентина Багдасарян:

“Няма универсален съд за готвене, трябва да съобразяваме покупките си с това за какво предназначение купуваме съда и какви са електроуредите, с които разполагаме вкъщи.

Чугунените съдове се смятат за златен стандарт в кухнята. Те могат практически да се ползват вечно, но когато сме положили необходимите грижи за тях. Те трябва да се съхраняват винаги сухи и да бъдат внимателно измити веднага след закупуването, след това да бъдат намазани с мазнина и леко загрети, за да може мазнината да проникне в порите на чугуна, да го запечата и да образува незалепващо покритие. Така подготвен, съдът може да се ползва много дълго, но след всяка употреба трябва да се проследява неговата повърхност.

Тефлонът е едно покритие, което при определена температура променя своя състав и може при процесите на готвене да започнат изпарения, особено при прегряване и при неизползване на цялата повърхност на съда.

Тези изпарения могат да причинят т.нар. "тефлонова токсикоза", която настъпва обикновено при нагряване над 220 градуса, което често е стандартната температура, при която пържим месо и други продукти.

Маслата, които ползваме в готварството, започват да пушат при 260 градуса, това е температура, която трябва да ни повиши вниманието. Такъв съд не трябва да бъде оставян да се загрява без мазнина.

Съдове с керамични и каменни покрития съдържат основно въглерод, силиций и кислород. Това са елементи, които са инертни от състава на пясъка. Тези покрития не се отделят при нагряване и не отделят опасни изпарения.“

Кои са другите видове покрития на съдове и как трябва да ги употребяваме – чуйте целия разговор в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Петър Галев за здравеопазването: Успехи и критични точки през 2024 година

Петър Галев, експерт от от CredoWeb, платформа за комуникация между лекари, направи задълбочен анализ на състоянието на здравеопазването в България през изминалата година в ефира на Lege Artis . Той коментира ключовите проблеми и постижения в сектора. Според Галев въпреки увеличените средства за здравеопазване през 2024 година, системата не е..

обновено на 18.12.24 в 12:37
Радина Велчева

За 2025 г. са предвидени допълнителни средства за асистирана репродукция

Спорът около парите за асистирана репродукция възникна между фондация "Искам бебе" и МЗ изглежда вече е решен след среща на здравния министър Галя Кондева и представители на фондацията.  Към момента към бюджета на Центъра за асистирана репродукция са гласувани 22 млн. лв. Отпуснати са допълнителни 500 000 лв. от резерва за здравеопазване...

публикувано на 18.12.24 в 11:45

Д-р Велислав Георгиев: За храненето по празниците

В Lege Artis слушаме съветите на специалиста д-р Велислав Георгиев за храненето по празниците. Те не са универсални, нито важат само за празничния период, по думите на д-р Георгиев. Специалистът насочва вниманието към хранителните навици на българите в миналото , които са били съобразени с поредица от пости. Православните традиции и..

публикувано на 18.12.24 в 11:26

Играчки, здраве и мечти: Какво пишат децата до Дядо Коледа

В рубриката "Времето на редактора" Тереза Петрова, служител на Български пощи, разказа за юбилейния конкурс "Най-красиво писмо до Дядо Коледа", който днес завършва. Срокът за участие е до края на деня, а традицията, която обединява малки и големи, вече отбелязва своята 30-а годишнина. "Най-красиво писмо до Дядо Коледа" започва преди три..

обновено на 18.12.24 в 11:24

Възпитаване на гражданска отговорност чрез училищни бюджети

В рубриката "Разговорът" Люба Батембергска от фондация "Малките стъпки" представя вдъхновяващата инициатива "Граждански бюджет за ученици". Целта на проекта е учениците да получат възможност да управляват бюджет, който да подкрепя техните идеи, като така се приобщават към демократичните процеси още от ранна възраст. "Темата за демократичния..

обновено на 18.12.24 в 10:41