„Великите географски открития отдавна са направени и целият свят е картографиран и видян, а всяко ъгълче е заснето от всички възможни ракурси. И тука е трудността – да разкажеш нова история по нов начин“, казва Димитър Караниколов. Той е архитект, пътешественик и фотограф. Прави архитектурни визуализации в студиото си и покрай това се запалва по фотография. Негови фотографии са публикувани от National Geographic, Lonely Planet, а през 2019 печели конкурса на International Photography Awards в категорията Travel Photography. През 2021 г. в Созопол по време на Празниците на изкуствата „Аполония“ представи фотоизложбата си на фотографии, снимани с дрон.
„Като преживяване фотографията ми е дала срещи с хора, обичаи, но Монголия е най-екзотичното и интересно място, на което съм бил. Като природа, нищо не може да се сравни с Исландия“, разказва Димитър Караниколов и признава, че за него най-важни са кадрите, които е взел решение да не направи. „Това е избор, който постоянно правим, той отсява добрите кадри от посредствените, от стандартните кадри. Особено в травъл фотографията“, казва Димитър и ни води по своите маршрути. С него разговаряме за любопитството към света, за масовия туризъм и за онези моменти, в които той отказва да вдигне фотоапарата.
„С годините, колкото повече се уча, защото през цялото време се учим, толкова по-малко снимам. Толкова повече премислям кога трябва да направя усилието да заснема даден кадър. Кога трябва да публикувам кадър, с който да занимавам моята публика и хората, които ме следват в социалните мрежи. Има ли наистина какво да кажа с този кадър и защо бих откраднал, дори няколко секунди от вниманието на някой, ако наистина няма смисъл от този кадър? Така че – да, фотографията ме учи на търпение, и на осмисленост“, разказва Димитър Караниколов.
Чуйте повече от звуковия файл.
В Столична библиотека, Американски център, се състоя паметна вечер по случай 110 години от рождението на писателя и кинодраматург Павел Вежинов. Премиерно бяха представени неиздаваните от преди 80 години две дебютни негови книги с разкази под авторската му редакция "Улица без паваж. Дни и вечери", деветото издание на "Нощем с белите коне" и "Павел..
Галерия "Стубел " представя избрани творби на Спартак Дерменджиев. Всъщност подбраната колекция, изградена като своеобразно работно ателие на артиста, отбелязва негова годишнина – тази година той навършва 70 години. Изложбата се нарича "Близо до сърцето" и включва портретни рисунки и колекция от скулптури на големи български интелектуалци –..
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството на образованието и науката, Софийският университет "Св. Кл. Охридски" и Институтът за ядрени изследвания и ядрена енергетика към БАН организират изложба, която е посветена на настоящето и бъдещето..
"Моите истории" се наричат двата тома, които Георги Борисов представя тази вечер в Софийската градска художествена галерия. Те обхващат дълъг период от живота му – от 1973 до 2023 година. Без да нарича томовете дневник, спомени или да определя изобщо жанра им, авторът "представя непубликувани свои стихотворения, мисли и наблюдения, философски есета..
Кураторът Иво Милев и фотографът Стефан Н. Щерев започват изследователски проект, който представя творчеството на видния европейски скулптор Михайло Парашчук , посветил живота си на България. Документалната изложба "По следите на Михайло Парашчук ", с материали от Държавна агенция "Архиви" и съвременни фотографии на..
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството..
Ако не сте се самоизолирали от политическото ни злободневие, защото немалко от нас наистина са го направили, и сте слушали внимателно това, което говорят..
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg