Артистите и режисьорите в театър „Азарян“ са поставени в трудна ситуация поради високи наеми за залата. Театърът, кръстен на големия актьор и театрален учител – професор Крикор Азарян, е застрашен от това да не функционира повече като сцена, твърдят артисти, притеснени, че е възможно да се стигне до фалит на театъра, както се случи с Червената къща, с ДНК – център за танц и пърформанс, които също са част от предприятието „Национален дворец на културата“. В момента пространството търси спасителна формула, за да оцелее“, твърди актрисата Касиел Ноа Ашер:„Театър „Азарян“, като част от частното дружество НДК, се докарва до фалит последните години от лоши политики. Неслучайно този театър е кръстен на Крикор Азарян, за да има различна сцена, която да предлага малко по-различен театър. От една година, откакто моето представление „Нощта на покера“ се сблъскваме с битка с вятърни мелници. Техническият екип там е много отдаден. Но голям проблем има със сайта, който непрекъснато се бъгва, става невъзможно за хората да си купят билети с два клика. Липсват разпространители на събитията, които истински да се грижат за събитията, които са сключили договор с НДК. В тези времена тези хора са изключително важни.
Дълговете на НДК са огромни, но когато ти не пускаш парно на своята публика, ти гониш тази публика. Ние, артистите, можем и на студ, и на пек, но ни е неудобно от нашата публика. Театър „Азарян“ трябва да се развива с повече инициативи, освен представленията, няма почти никакви събития. Понякога изпадаме в невъзможност да си продадем на билетите на желаещите, които искат да дойдат. Трябва да имаме много по-голямо разбиране от ръководството на НДК, имам усещане, че докато се стигне до компромисно решение, се минава през много излишни нива, има фатално забавяне на всичко, което се играе там.
На ежегодния празник на нашия професор Крикор Азарян, благодарение на САБ, ние направихме страхотен концерт в негова чест, имах възможност да отправя молба и настояване към министъра на културата – Атанас Атанасов, да защити, да застане с всички механизми, които Министерството притежава, въпреки че театър „Азарян“ е частно дружество, да помогне за излизане от тази кризисна ситуация, вероятно е възможно да се гласува за ежегодно субсидиране, като сцена с особен статут. Умоляваме всички да се бърза, защото с всяко едно ново представление, става все по-трудно, живеем в чудовищни времена, с готовност, отдаване всички можем да спасим театър „Азарян“.
Темата за театър „Азарян“ ще бъде продължена в „Артефир“.
Повече чуйте в звуковия файл.
В епизод 585 "Трамвай по желание" навлиза в бездънните простори на Вселената. Лоцман на нашите радиозрители в необятната космическа територия отново е доц. д-р Владимир Божилов, зам.-декан на Физико-математическия университет на СУ "Св. Климент Охридски" и знаменит популяризатор на науката. А поводът е новият спектакъл, създаден в рамките на..
В столичната галерия DOZA се открива изложбата "Дизайн срещу съвременно изкуство". Авторите на проекта са познатите на публиката визуални артисти, обединени в житейския и творчески тандем YO\KO+INA – художниците Йонко Василев и Ина Василева . За съжаление Йонко Василев вече не е сред нас от лятото на 2023 година, но последните съвместни работи..
Голямата литературна и философска тема за съня и сънуването е занимавала и до днес е част от творчеството на поетите – от Калдерон до поколението на Владимир Левчев – Ани Илков и Румен Леонидов. Новата стихосбирка на Владимир Левчев "География на съня" се вписва в тази редица и неминуемо напомня стихотворението му, дало заглавието на негова книга от 80-те..
Лиз Нюджънт е една от най-популярните ирландски писателки. Романите ѝ са на първо място в ирландските класации и е лауреат на пет ирландски литературни награди. Преведени са на 16 езика, включително и на български. "Загадката Оливър", "Малки жестокости", "Стаено зло" и "Странната Сали Даймънд" я направиха популярна сред българските читатели...
Поредното издание на "Академия комика" включва разказите "Сфинкс без загадка" от сборника "Престъплението на лорд Савил и други новели" от Оскар Уайлд, "Роза в механата" от изданието "Търкалящи се камъни" от О.Хенри и "Пролетен бюлетин" от книгата "Ако импресионистите бяха зъболекари" от Уди Алън. На финала на предаването има запазено място за..
България е пълна с руска памет, а пък какво е България за Русия и средностатистическия руснак, както и може ли да се вярва на руския президент..
Каква е разликата между протестите в Турция и в Сърбия – коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Стоян Георгиев , журналист от БТВ. "Тъкмо..
В Националната библиотека се откриват две изложби, с които се отбелязват 1140 години от успението на св. Методий . Част от експонатите в "Азбука и..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg