На 21 март в Зала “България“ се състоя “Благотворителен концерт в полза на пострадалите от войната в Украйна“.
Вокалните състави Bella Voce и "Славяни", струнният квартет "Филхармоника" и пианистът Светлин Христов представиха музика от Украйна.
В програмата бяха включени обработки на украински народни песни, както и творби от Веревки, Лисенко, Барвинский, Майборода, Косенко, Лятошинский.
За целта на инициативата разказва в “Нашият ден“ композиторът и диригент Найден Тодоров, директор на Софийската филхармония и един от “Българските посланици на културата“ за 2021 г:
“Това беше едни концерт, който, за разлика от повечето концерти на Софийската филхармония, възникна по инициатива на музикантите. Това е нещо много силно!
Правили сме в миналото концерти с музика на Украйна, тъй като имахме един голям проект – “Музиката на Европа“ – и имахме възможността да използваме част от тези произведения.
Бях изключително щастлив да видя колко много музиканти се включиха в събитието, защото това показва тяхното отношение, показва, че те наистина са хора на изкуството, защото емпатията е нещо типично за изкуството.
За мен беше важно да дадем нашия сигнал какво е отношението ни към хората на Украйна, защото те страдат в момента.
Няма да коментирам самата война, защото войната и изкуството са антоними, те не могат да съществуват заедно.
Изкуството съществува по време на война, но ролята му е по-скоро на спирачка. Намираме се в ситуация, в която целият свят по едни или друг начин е въвлечен в събитията в Украйна. Това води и до едни допълнителни притеснения, защото за разлика от миналия век, в момента човечеството има достатъчната технологична мощ и не толкова достатъчно емпатична и интелектуална, за да използва оръжия, които не бихме искали да видим в употреба.
За съжаление изкуството вече се е провалило, неговата роля не е да спира войната, а да направи така, че тя да не се случи.“
Отстраняването на Валерий Гергиев от поста му в Мюнхенската филхармония
“Най-голямата опасност пред хората на изкуството е те да бъдат политизирани. Валерий Гергиев е един невероятен музикант и диригент, един от най-добрите не просто на нашето време, а в историята, но бе привлечен от машината на правителството в Русия да работи за нея.
Това се случи по един много логичен и елементарен начин с налети средства в неговия театър. Той има в момента проблем да каже какво мисли по тази тема. Хората ни изкуството не трябва да се превръщат в оръжие на политиците.“
Чуйте целия разговор в звуковия файл.
Юлияна Антонова-Мурата е дипломат и писател. Тя е сред 24-мата творци, поставили България на картата на света. "Българските посланици на културата" бяха обявени в ефира на програма "Христо Ботев" и за тях гласуваха слушателите. Юлияна е роден в София, но живее от дълги години в Япония. Завършила е 91-ва Немска езикова гимназия "Проф. Константин..
Мари Врина е френска българистка и преводачка . Тя е български посланик на културата за 2021 година. Кои са „Българските посланици на културата 2021" в кампанията на БНР Завършва Ecole Normale Supérieure с класически езици. Професор по българска литература във Франция в Националния институт за източни езици и цивилизации (INALCO). Тя има..
Квартетът има участия на множество български и световни музикални фестивали: „Tranz and Folk Fest“ – Рудолщадт, Германия; „Voice mania“ – Виена, Австрия; фестивала за етно музика в Плауен, Германия (с втора награда); международния музикален фестивал в Япония; „ Европалия “ в Брюксел, Белгия; „ Аполония “, Созопол,..
Жаклин Вагенщайн е българска издателка. Тя е дъщеря на кинокритика, сценариста и издателя Раймонд Вагенщайн и внучка на сценариста, режисьора и писателя Анжел Вагенщайн. Тя е и “Български посланик на културата за 2021“ г., избрана от слушателите на БНР. “В моя случай нещата започват от семейството. Киното и литературата са заложени..
Той е аниматор номер 1 в света, известен в цял свят с майсторските си анимационни проекти. Има над 200 отличия през годините, включително номинация за "Оскар". Един от Българските посланици на културата за 2021-ва година в конкурса на БНР. В "Нашият ден“ Теодор Ушев разказва за най-новия си игрален филм "φ 1.618" . Cюжeтът на антиутопията..
Неотдавна в Сливен се проведоха два граждански протеста срещу намаляването на територията на природния парк "Сините камъни". Организаторите изразиха..
Бабинден или т.нар. бабуване е традиция, свързана с почитането на възрастните жени, които са помагали при раждания в миналото. Тази обичана практика е..
В рубриката "Епизоди от живота" разказваме истории, които ни напомнят за силата на човешкия дух и самоотвержената обич. Днес ще ви представим разказа на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg