Фондация по неинвазивна образна диагностика в кардиологията за поредна година организира Дни на ехокардиографията, които ще се проведат от 8 до 10 април в София.
Темата коментира в “Нашият ден“ доц. Красимира Христова, специалист кардиолог:
“Това е едно събитие, което се наложи с доста голям успех в нашата кардиологична общност. Ще го проведем за седма поредна година, тази година пак сме в хибриден вариант, като очакваме гости и лектори, които са от САЩ, Европа и Канада. Интересът е изключително голям.
Този път сме се фокусирали върху клапните заболявания, тъй като през последните години се промениха много неинвазивните методики за оценка на тези проблеми пациенти. Винаги ранната диагностика и проследяването на тези пациенти води до по-добър резултат за по-нататъшното им лечение.
Ехокардиографията се прави от специалист кардиолог и възможностите на съвременната апаратура дават една много по-добра оценка.“
Клапни пороци след Covid инфекция
“Тези две години на запознаване с Covid и на проучванията, които са направени в много центрове, се наблюдава, че младите пациенти след прекарана инфекция страдат значително от клапни проблеми.
Това се получава, защото, на първо място, се среща по-рядко като възпаления на клапата от Covid, но не е невъзможно, особено при пациенти, които са с нисък имунитет. Това са пациенти, които провеждат химиотерапия, с тежки заболявания, които са подложени на инфектиране на клапите, които могат да бъдат поразени от Covid.
От друга страна, има промени, които настъпват в миокарда от Covid след прекаран миокардит, който много често се наблюдава в близо 80% от пациентите. Наблюдава се едно ремоделиране на камерата, което води до разтегляне на клапния пръстен.“
Възможности на ехокардиографията
“С ехокардиографията възможностите са много – от една страна, да диагностицираме един нововъзникнал миокарден инфаркт. Проследяването на клапни проблеми, които могат да бъдат своевременно диагностицирани. Да открием вродени заболявания при дечица, включително и при новородени.
Това, което прави събитието ни уникално, е, че всяка година каним специалисти във феталната ехокардиография, което показва възможностите на този метод за ранно вътреутробно откриване на проблемите.
Ехокаридографската диагностика е много прецизен метод, това вече не е субективната диагностика, която беше в 80-те и 90-те години на нашето столетие.
Ролята на изкуствения интелект може да се види в много от съвременните ехокардиографии. Целта ни е да създадем едно лице на ехокардиографа в България, което да бъде разпознато в европейските събития и младите колеги да бъдат включени в различни проекти, а колегите задължително да преминават през един процес на обучение по време на специализацията си по кардиология.“
Риск от тромбози и работа в офис
“Това е проблем, насочен към съдовите промени. Дългото седене води до промяна в съдовете на долните крайници. Съветваме пациентите, когато пътуват на дълги полети, задължително да провеждат една предварителна профилактика.“
Чуйте целия разговор в звуковия файл.
Речникът на Кеймбридж обяви manifest за дума на годината за 2024 година. Глаголът manifest е част от английския език и означава да демонстрираш нещо, което е очевидно, чрез знаци или действия – според описанието му в речника на Кеймбридж. В наши дни обаче думата вече описва позитивното мислене, което сбъдва желания и убеждението, че можеш със..
В рубриката "Времето на редактора" ви разказваме за Третата национална среща на ученическите съвети, която ще се проведе в град Пловдив. Това събитие е част от дейностите на Националния ученически парламент – мрежа, обединяваща ученически съвети и парламенти от цяла България, с цел ефективен диалог с институциите. Националният ученически..
Днес темата за подготовката на кадри, които да отговарят на нуждите на съвременния бизнес, е по-актуална от всякога. Каква е ролята на държавата, общините и бизнеса в този процес? Как върви изграждането на иновативни училища и СТЕМ центрове, които да мотивират учениците да изучават дисциплини като мехатроника, роботика, изкуствен интелект и..
След толкова дългоочакваното падане на Башар ал Асад какво бъдеще очаква Сирия. Какви са перспективите пред страната на фона на продължаващата криза в Близкия изток и хаотичната ситуация в самата Сирия, където различните бунтовнически групировки в много случаи имат диаметрално противоположни искания – например Хаят Тахрир ал Шам и доминираните от..
Пред какви трудностите са изправени младите в началото на творческия си път, какви са желанията им и препокриват ли се с реалността? Има ли връзка между отделните поколения и помагат ли си взаимно? Как участват в социалния, културния и политически живот и биват ли забелязани? Какви са бунтовете и тревогите им? Чувстват ли се свободни? Как новите..
Отиде си вълшебницата на музикалното оформление Валя Бояджиева. Професионалният ѝ път премина в БНР. Работи за различни редакции в програма „Христо..
"Най-важното за един човек е да има възможността да изучава това, което му харесва и да се занимава точно с тази област, която го прави истински щастлив и..
Харуки Мураками, един от най-четените съвременни писатели, спряган многократно като следващ носител на Нобеловата награда за литература навърши 76 години...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg