Днес в Sofia Tech Park се провежда конференцията Fintex Summit 2022 – ускорение и бъдеще на финансовите технологии.
Темата коментира в “Нашият ден“ Левон Хампарцумян:
“Банковият сектор е толкова силен и толкова важен, колкото е самата икономика, защото не банките дърпат икономиката напред, а икономиката дърпа банките.
Ако се върнем към индустриалната трансформация в тази индустрия, със сигурност предстоят големи промени от гледна точка на по-ефективно използване на възможностите на това, което всички наричаме Fintex, но това всъщност са дигитални услуги, някои от тях сме свикнали да използваме, без да се усещаме. Имаме достъп до парите си по повече от един начин – 24/7.
Това не става с декрет или насила, а става, когато потребителят реши, че е по-комфортната и по-сигурната услуга.“
Българският банков сектор
“Не сме напред, но сме сравними със страните в Централна и Източна Европа. Предприемачът е най-крехкото и плашливо създание от гледна точка на това къде ще се базира и дали се чувства комфортно в средата, в която работи, така че да може да реализира идеи.“
Средствата от ЕС
“Зависи то това дали предприемачите ще имат по-голяма тежест от усвоителите на фондовете. Българската икономика пострада от Covid по-малко, отколкото очаквахме. Сега дойде войната в Украйна, която създава допълнителни рискове и предпоставки за кризи в различни сектори.
В справянето с тези предизвикателства сме по-скоро реактивни, отколкото проактивни. И няма как да се проактивни заради размера на икономиката си.“
Предложението за национален форсмажор
“Това най-вероятно няма да стане по ред причини. Това е безсмислено. Има компании, които се развиват добре, има и компании, които могат да се опитат на индивидуално ниво да потърсят някакви форсмажорни обстоятелства в зависимост от договорите, които имат и пазарите, на които работят.
От инвестиционна гледна точка самото обсъждане на такова нещо е странно. Някой ще си каже – “как ще инвестирам в тази държава, която ще каже, че утре има форсмажор и всичките ми договори изостават.“ Това дава знак за неустойчива среда.“
Мораториумът върху цените на електричеството
“Единствената причина да се направи това нещо беше да се купи време, за да се види как се развиват нещата. Този сектор очевидно е под голям стрес заради зависимостта от Русия.
Инфлацията е нещо, което така или иначе се случва в момента. Най-вероятно ни очаква период на относително висока инфлация, но не хиперинфлация и или пък подобна на онова, което сме виждали 1997 – 1998 г. Да се надяваме, че тя ще бъде в рамките на 10-15%, което не изключва в определени сегменти да бъде и по-висока, като енергия и храни.“
Помощта за бизнеса
“Трябва да има някаква подкрепа за бизнеса, докато има толкова трудна и динамична среда, но пък безкрайното продължаване не е здравословно за икономиката. Защото това са пари, които идват от данъците, които пък могат да плащат само успешните фирми. Ние не произвеждаме повече, за да дадем, а най-добрият начин да се справим с инфлацията е да произвеждаме повече стоки и услуги.“
Чуйте целия разговор в звуковия файл.
"Всяко дете има право на щастливо детство!" – такова е мотото на Карин дом – Варна. Организация с нестопанска цел, основана преди около 30 години от потомствения дипломат и филантроп Иван Станчов, която носи името на неговата братовчедка Карин (родена с церебрална парализа). За нуждите на дома той предостовя фамилната си къща. От няколко години Карин..
През изминалата седмица парламентът прие на първо четене промени в Закона за здравното осигуряване . Основните акценти в тях включват разпределение на функциите в НЗОК между управителя и двама подуправител и. Парламентът отхвърли предложението на ПП-ДБ за отпадане на хартиената здравноосигурителна книжка и задължително уведомяване по електронен път на..
Протест на настоящи и бъдещи медици се проведе в 6 града в страната. Исканията са за работна заплата, отговаряща на висококвалифицирания труд, който всеки един здравен специалист извършва, регламентирано работно време, условия на труд, позволяващи адекватна грижа за пациентите и защита на персонала. Инициаторите настояват и за промяна в..
Експерименти, работилници, научни игри и вдъхновяващи срещи с истински изследователи и мечтатели ще предложи второто издание на Детския фестивал на науката в с. Осоица на 2 юни. Явор Денчев разказва в "Нашият ден" за събитието, което ще разкрие на децата тайни от света на конструирането, електрониката, физиката, химията, биологията чрез..
Венелина Петрова – певица, музикален педагог и вдъхновител – сподели в ефира на предаването "Нашият ден" своята визия за възпитанието, личната отговорност и ролята на изкуството в развитието на младите хора. Поводът е предстоящият фестивал "Да! Всичко зависи от теб!" – първият по рода си културен форум в историята на град Божурище. "Наистина е..
Започва 12-ото издание на Международния филмов фестивал за ново европейско кино "Златната липа" в Стара Загора, който цели да популяризира европейското..
47 платна от различни творчески етапи на художника Енчо Пиронков предлага изложбата "Енчо Пиронков – живопис – колекция Банови". Те са събирани от..
"Обикновено чудо" е най-новата постановка в репертоара на Театър "Възраждане". Режисьор е Бюрхан Керим, който за първи път я поставя на родна сцена. В..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg