Установен в първите векове на християнството, Благовещение е един от дванадесетте големи Господски и Богородични празници.
Благата вест за раждането на Спасителя, съгласно евангелското повествование, идва в света чрез ангел Гавраил. Обещанието, дадено от Всеблагия Бог на човечеството се изпълнява, когато девицата Мария приема с готовност и смирение да стане съсъд на Божия Промисъл.
Божият вестител разкрива, че Младенецът Когото ще роди светата Дева ще бъде заченат от Дух Свети и поради това ще се нарече Син Божи.
С Благовещение започва духовната пролет, духовното обновяване на човечеството. Както казва отец Александър Лашков:
„ Събитие, което вещае край на тежката греховна зима, сковала човешкия живот; което вещае разпръскване на мъглите на заблудите и суеверията; което вещае стопяване на ледовете на омразата и злотворството и изгряване на животворното „Слънце на правдата” Христос.
В промислителния Божий план за човешкото спасение ще последват и други, по-големи и значими събития. Но Благовещение е забележително между всички тях с това, че то е първото събитие в тази спасителна поредица, че е нейно начало.“
Това е евангелското събитие, с което започва нашето спасение. Като става Божия майка св. Богородица приема и скръбта по саможертвата на Единствения си Син за спасението на човечеството и изкупването му от греха, чрез кръстна смърт и възкресение.
Като майка на Господа св. Дева Мария се явява и закрилница на целия човешки род пред престола на Всевишния. От този акт става ясно, че Бог дава преимуществото на жената да бъде дарител на живот. Отговорност, която едва ли всички осъзнаваме.
Жалко е, че години наред под влияние на криворазбраната еманципация нашето общество отклоняваше жената от основното й призвание да бъде майка.
Тя беше всичко останало: общественичка, лидеpка, комбайнерка, трактористка, ватманка и т.н., но сякаш бяхме забравили уважението към нея като майка на нашето общество. Плодовете на това берем днес и ще продължаваме да ги берем.
Според християнската вяра както мъжа, така жената имат различни дарби, които следва да бъдат развивани, което в никакъв случай не значи, че единият стои по горе от другия, не случайно св. ап. Павел пише в своето послание до Галатяни: "Няма мъжки пол, ни женски, защото всички вие едно сте в Христа.”
Непознаването на Христовото учение и морал, послужило за основа на европейската цивилизация, води до такива абсурдни ситуации, в които жената търси права си и се опитва да бъде мъж.
Чуйте коментара в звуковия файл.
През 2024 г. състоянието на българската журналистика продължи да бъде тревожно. Това стана ясно от годишното проучване на Асоциацията на Европейските журналисти в България (АЕЖ), според което близо 80% от журналистите оценяват медийната среда като "лоша", "много лоша" или "средна". Едва около 20% споделят, че ситуацията е "добра", а под 4% я..
През настоящата година българското здравеопазване се изправя пред редица важни предизвикателства и приоритети. Проф. Христо Хинков, бивш министър на здравеопазването, направи обобщение на ключовите моменти в ефира на Lege Atris , акцентирайки върху отчетените и пропуснатите теми в здравната политика за периода април–декември 2024 г. Един..
С наближаването на пика на грипната вълна в края на януари, все повече пациенти се обръщат към личните си лекари със симптоми на респираторни заболявания. Според д-р Гергана Николова, ситуацията в кабинета ѝ е показателна за сезона – наблюдава се увеличение на пациенти с оплаквания като висока температура, кашлица и главоболие. "Типично за този период..
Бабинден или т.нар. бабуване е традиция, свързана с почитането на възрастните жени, които са помагали при раждания в миналото. Тази обичана практика е дълбоко вкоренена в българската народна култура. За нея разказва Милка Петрова в запис от 4 януари 1990 г., съхранен в Златния фонд на БНР. Слушайте!
В рубриката "Времето на редактора" на Бабинден, разговаряхме с Надежда Янкова , докторант в Пловдивския университет "Паисий Хилендарски". Нейният дисертационен труд е фокусиран върху дулите – професионалистки, които подкрепят жените по време на раждане. В ефира на "Нашият ден" тя разказа за изследването си, което разглежда трансформацията на..
Неотдавна в Сливен се проведоха два граждански протеста срещу намаляването на територията на природния парк "Сините камъни". Организаторите изразиха..
Бабинден или т.нар. бабуване е традиция, свързана с почитането на възрастните жени, които са помагали при раждания в миналото. Тази обичана практика е..
В рубриката "Епизоди от живота" разказваме истории, които ни напомнят за силата на човешкия дух и самоотвержената обич. Днес ще ви представим разказа на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg