Университетският театър на Нов български университет представя пиесата на американския драматург Реджиналд Роуз – "12-те гневни". Режисьорът на представлението проф. Ева Волицeр поставя постановката изцяло в женски състав, през годините пиесата е играна само от мъже или в смесен състав. Тестът е написан като телевизионна пиеса през 1945 година и е обявен за национално богатство на Съединените американски щати.
Сюжетът разглежда събранието на дванадесет съдебни заседатели, които трябва да решат съдбата на 18-годишно момче, обвинено в най-тежкото престъпление – предумишлено убийство. Всички, освен един от заседателите, са убедени в неговата вина. Как се борави с драматургия, в която един живот е отнет, а друг е поставен на карта, успеят ли съдебните заседатели да решат безпристрастно дали обвиняемият е виновен или невинен, важна е отговорността на всеки един съдебен заседател и като актьорска задача за актрисите това е ключово, твърди режисьорката проф. Ева Волицeр:
„Тази адаптация е изключително интересна. Доста сложно е като действие, като решение и като реализация. Аз обичам да работя чрез актьора. Той носи посланията, идеята, драматизма. Тази пиеса не търпи външни прояви и ефекти. Постигаме това с младите актриси – психологическия елемент, драматизма и трагизма на съществуването. Важното е присъствието – категорично, дълбоко и смислено в този спектакъл. Актьорите, които преживяват своите образи и дълбоко проникват в същността. Пиесата звучи изключително съвременно. Когато в една страна демократична всеки може да каже всичко, без да бъде санкциониран, това е ключов елемент.“
Една от актрисите – Тамара Ангелковска, която е родом от Македония, се превъплъщава в ролята на съдебен заседател:
„Всички героини се борят за правдата. Моята героиня е доста колеблива, страхува се да влиза в конфликт, но от друга страна, излага силни аргументи, които изцяло променят хора на събитията. Работих главно с психологически анализ за подготовката на ролята. Пиесата показва колко е неправилно да си създаваме предварително мнение за някого само по външни характеристики, относно произход също, ако се водим от тях, можем да стигнем до катастрофални последици. Искрено се надявам да премахваме тези предразсъдъци от нашето общество и да се борим за правда.“
Спектакълът „12-те разгневени жени“ можете да видите на сцената на Университетски театър НБУ на 25.03 и на 31.03 2022 г.
Чуйте повече от звуковия файл.Премиерният спектакъл "Игра на котки" е копродукция на Театрално-музикалния център в Кърджали и НАТФИЗ "Кръстьо Сарафов". Режисьор е Александър Туник, който е студент по "Режисура за драматичен театър" в класа на проф. Пламен Марков. Автор на пиесата e унгарският драматург Ищван Йоркен. Той изпада в немилост след революцията през 1956 година..
Художникът Олег Гочев посреща своята 70-годишнина с изложба в СБХ "Шипка" 6. Експозицията включва 47 творби, показвани в продължение на 30 години в Германия, Барселона, Констанц и Базел. Озаглавена е "Олег Гочев. Перспективата на времето (70-30) и може да бъде видяна в галерията на Съюза на българските художници на ул. "Шипка" 6 до 16 април ...
Отиде си актьорът от Сатиричния театър Пламен Сираков. Той бе добър, усмихнат човек, благ и ненатрапчив. Познавах го от 1991 г., когато се срещнахме в предаванията на "Хумор и сатира". Направи ми впечатление с естествената си игра, с умението да покаже комизма във всяка ситуация, без да преиграва, а и пееше чудесно. В продължение на повече от пет..
Изложба с картини на Рембранд и Йожен Бурнанд се открива тази вечер в църквата "Сан Марчело ал Корсо" в Рим. Експозицията е озаглавена "Пътят на надеждата" и е посветена на Христовото Възкресение. Събитието се организира от държавния секретариат на Ватикана. В експозицията са включени картини, на които са изобразени различни сцени от..
Имерсивният театрален танцов спектакъл на Karakashyan & Artists, реализиран от режисьора и хореограф Коста Каракашян с финансовата подкрепа на Министерството на културата, е вдъхновен и създаден по мотиви на пиесата на Жан Кокто “Човешкият глас“. В него главната роля е поверена на талантливата Марчела-Василена, която представя края на една любов чрез..
На 7 април – Деня на здравния работник, отбелязваме значимостта на хората, които се грижат за здравето ни не само в болничните зали, но и чрез словото...
Отиде си актьорът от Сатиричния театър Пламен Сираков. Той бе добър, усмихнат човек, благ и ненатрапчив. Познавах го от 1991 г., когато се срещнахме в..
"Ганьограф" е авторско работно наименование на кратките визуално-словесни творби в социалните мрежи, описващи "класическия българин" или "класѝка", нещо..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg