Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проектът „Нашето време“

„Нашето време“ е проект на Марио Георгиев и Надежда Шопова, който първоначално развива концерт-спектакъл с патриотична насоченост и съдържа български песни, танци, рецитали и възстановки на епични битки. По-късно платформата му „Нашето време“ поставя началото на инициатива в помощ на читалищните библиотеки в малките населени места на страната чрез даряване на книги, организиране на образователни концерти и популяризиране на читалищата чрез заснемане на кратки видеа, които се излъчват във виртуалното пространство. Идеята за „Нашето време“ се ражда от любов към историята, културата и традициите, разказват основателите и участници в него Марио Георгиев и Надежда Шопова:

„Цялата ни философия е, че всеки човек трябва да бъде полезен с каквото може на обществото, на културата. Историите, които разказваме между автентичните такива, са изцяло вдъхновени от хората във видеата, които представяме. Самата история на село Лешко е много интересна. Било е крепостно за тогавашното ВМРО. Композиторът на музиката към „Тих бял Дунав“ е от там родом – Иван Караджов.“

Според Рилската грамота на цар Иван Шишман от 1378 година село Лешко е собственост на Рилския манастир. Там са открити много интересни артефакти, свидетелства, които доказват важното място на населеното място в античността, в това село не са живеели турци по времето на Османското робство. В един от своите филми Марио и Надя преплитат историята на читалището в село Дебнево с историите на актрисата Койна Русева и групата БТР:

„Тръгвайки от читалище, изпълнители като БТР, това за тях е една основа, която ги изгражда и те не са забравили и до днес. Искаме да покажем, че от самодейни трупи тръгват големи звезди и се изграждат като личности.“

В село Челопек живеят потомките на баба Илийца, за него също разказва филм на Марио и Надежда:

„Правнучките на Баба Илийца са две изключителни дами. Едната от тях – Василка Манчева, е организирала изграждането на къщата-музей на Баба Илийца в селото, построяването е изцяло с доброволен труд на местните жители, което показва мотивацията на хората да съхранят историята си. Баба Тодорка е на 99 години, преживяла много катастрофи на времето, но е запазила своя младежки дух и вдъхновяваща човещина. Тези жени могат да бъдат примери за това колко е важно да бъдат съхранени ценностите.“

Марио Георгиев и Надежда Шопова, основатели на проекта „Нашето време“, разказват и историята на село Поибрене, което наричат „туптящото сърце на българската епопея“. Там е ушито знамето от Райна Княгиня. А местната църква е реставрирана от местните жители.

Снимки – личен архив



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Как да разпознаем симптомите на туберкулоза? Консултации и скрининг през септември

В периода 16-20 септември 2024 г. лечебните заведения за диагностика и лечение на туберкулоза ще предлагат безплатни консултации за всички желаещи в рамките на кампанията "Седмица на отворени врати". Тази инициатива е част от Националната програма за превенция и контрол на туберкулозата в Република България за периода 2021-2025 г., ръководена от..

обновено на 18.09.24 в 12:43

Вендинг машини за лекарства извън аптеките: Фармацевти остават в протестна готовност

На днешния 18 септември в Българския фармацевтичен съюз се проведе пресконференция по повод приетия на първо четене в парламента проект на Закона за изменение и допълнение на Закона за лекарствените продукти в хуманната медицина. Законопроектът предвижда възможността за продажба на лекарства чрез автомати, което предизвика сериозна реакция от страна..

обновено на 18.09.24 в 11:49
Д-р Петя Стратиева

За неадекватната регулация в пациентския сектор и пропуснатите обществени ползи

Близо 90 % от пациентските организации не се чувстват адекватно представени като общност при взимането на управленчески решения.  83,3 % от запитаните отговарят с "Да" на въпроса: "Смятате ли, че нормативната рамка, регулираща представителността на пациентките организации, се нуждае от промяна?" Защо неадекватната регулация в пациентския..

публикувано на 18.09.24 в 11:44
Георги Георгиев

Гражданският фронт е последният терен, който не е под контрола на мафията

За престъпността в страната и реакцията на институциите в "Нашият ден" разговаряме с Георги Георгиев от гражданската организация "БОЕЦ" . В началото на разговора Георгиев заявява: "Когато на върха на страната стоят статуквото, мафията, компрометирани и корумпирани фигури, тогава престъпността обзема цялата страна." Георгиев описва ярък..

публикувано на 18.09.24 в 10:33

Рим посреща изложба с творби на легендарния български бас Никола Гюзелев

На 20 септември в галерия "България" в Рим ще бъде открита самостоятелна изложба с творби на прочутия оперен бас и академичен художник Никола Гюзелев. Това събитие се осъществява в сътрудничество с Българския културен институт в Рим, съобщават организаторите. По-рано тази година, на 30 май, в Сполето – един от централните италиански градове на..

публикувано на 18.09.24 в 10:25