"Войната влезе в класната стая. Тя е на 17 години и очите ѝ са угаснали." Това са думите на една учителка по английски в България, приела в класа си бежанка от Украйна. От другия край на света Олга написа:
"Дърветата скоро ще напъпят и в Мариупол – също, доколкото са останали, и тревата ще поникне. През последния месец се научих да различавам всяка улица и всеки квартал в този град. Боже, как не ми се иска да знам толкова много за него. Беше ми достатъчно да помня, че бавачката Вики е оттам. Сега ги няма нито Вики, нито Мариупол“.
В Таганрог е задържана журналистката на свободна практика Полина Ефимова, докато интервюира бежанци от Мариупол.
В Киев загина, по време на работа, кореспондентката на "The Insider" Оксана Баулина.
Жана Агалакова, кореспондентка на руската телевизия „ Първи канал“ в Париж, подаде оставка, но преди това, в офиса на „Репортери без граници“, сподели: „Искам да спрат да зомбират хората в моята страна. Властите свирят на една много чувствителна струна – нацизма. Когато им казват, че в Украйна има нацисти, всички руснаци се надигат да защитят страната си. Това е манипулация, това е лъжа, това е огромна лъжа, от която няма да се измъкнем с десетилетия“.
Какво се случва в паралелната реалност на Кремъл? Как пропагандата и поправката в Наказателния кодекс заглушиха малкото независими медии в Русия? Как украинските журналисти, изправени пред предизвикателството да отразяват професионално войната, се дистанцират от емоциите и страха?
Разговор в „Мрежата“ със Сирма Пенкова от в. „Капитал“, търсила отговор на всички тези въпроси.
Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.
В неделята пред Богоявление литургийното евангелско четиво от св. ев. Марк ни разказва как св. Йоан Кръстител кръщава на брега на река Йордан и призовава всички към покаяние. Множество народ от различни места идва на неговата проповед и след като изповядва греховете си, той ги кръщава. Тогава при св. Йоан Кръстител да се кръсти идва и Господ Иисус..
Строителният инженер проф. Божидар Янев е ръководител на Инспектората по управление на мостовете на Ню Йорк в САЩ. Той е професор и преподавател в Инженерния факултет на Колумбийския университет и Доктор хонорис кауза на Университета по архитектура, строителство и геодезия в София. Автор е на книгата "Конструктивният поглед", която може да се намери в..
Програмата "Проект за щастие 2025" на Института за терапия и експресивни изкуства предлага задачи и медитации, които всеки от нас може да изпълнява, с идеята да промени поне мъничко гледната си точка и да отстрани някои пречки пред това да се чувства по-удовлетворен от живота. "Всеки един от нас е обусловен от различни вярвания, предразсъдъци,..
Януари е един от месеците с най-много празници, а в Армения той е особено значим заради отбелязването на Рождество Христово на 6 януари. Водещата на предаването "Какво се случва", Милена Лекова, разказа в ефира на "Нашият ден" за празничната атмосфера в арменската столица Ереван. "Тук е неработен ден, времето е страхотно, слънцето грее и празничният..
Как две култури се обединяват, за да създадат своя миг, да преминат през граници и традиции. В своя подкаст епизод "БългариТЕ" Божидар Александров запознава слушателите с историята на Дарина от Йоаким Груево и Хавиер от Пеняфиел, Испания, открили красотата на културните особености и силата на обединяващите ни празници. Чуйте една любов,..
В последната събота за 2024 година, на 28 декември, Метрополитън опера отвори архивите си и така в прочутите съботни радиоматинета прозвуча празничен..
Строителният инженер проф. Божидар Янев е ръководител на Инспектората по управление на мостовете на Ню Йорк в САЩ. Той е професор и преподавател в Инженерния..
В неделята пред Богоявление литургийното евангелско четиво от св. ев. Марк ни разказва как св. Йоан Кръстител кръщава на брега на река Йордан и призовава..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg