Тази седмица се чества Световният ден на поезията. Поезията, която вдъхновява, просветлява и кара да осмислим настоящите събития. Именно от такъв ъгъл поглежда сега на нея предаването "Артефир". Предвид настоящата ситуация с Украйна, то прави една препратка към поезията на войната и как тази тема присъства в поетическите откровения днес и през годините. Събеседник е литературният критик и поет професор Йордан Ефтимов, който написа две стихотворения, вдъхновен от ситуацията в Украйна, публикувани в "Литературен вестник", които предстои да бъдат издадени в книга:
„Тази война няма как да не вълнува. Аз написах няколко стихотворения, които са свързани с възприятието на войната по-скоро. Мен ме вълнува какви акценти поставя западният млад човек, мисли, чувства, преживява, когато научава за случващото се в Украйна. Това е вече постмодерните войни, в които възприятието на войната минава не само през екрана, а и през коментирането, разбирането за войната за всеки един човек.“
Тази война в Украйна и нейното преживяване, може да се погледне и през „Илиада“, едно от първите произведения за войната в Световната литература, където можем да видим подобни елементи като сегашните", твърди Ефтимов и добавя:
„Всяка война може да бъде разгледана от гледна точка на тези, които нападат, и тези, които се защитават, има и още много паралели, предпоставки. В „Илиада“ какво имаме? – Военната хитрост е много важна подтема. Малцина знаят, че Одисей е този, който на няколко пъти оказва роля ахейците в крайна сметка да победят. Първата му хитрост е, когато хвърля щита си, когато слизат на Троянския бряг. Имало е предсказание, че този който пръв стъпи на Троянския бряг, ще бъде убит, никой не искал да слезе, но Одисей измислил тази хитрост, хвърлил щита си и скочил върху него и на всички се сторило, че той скача на Земята, а то е било на щита. Вторият, който слязъл на брега бил Протезилай и той веднага е убит от Хектор. На Одисей се възлага да произнася нахъсващи речи. Преговорите и сюжетът за това в Украйна също са препратка. На Одисей е възложена идеята. На него се възлага, заедно с Менелай, да води преговори с Приам. И днес се водят преговори за примирие между правителството на Зеленски и Путин. Именно Одисей измисля Троянския кон, за него се разказва и в „Илиада“ и в другата творба – „Одисея“.
Откъс от „Красиво и истинско“ на Йордан Ефтимов:
„Първо – проблясък.
Движещите се образи са свидетелство за кристалната истина.
И наистина е красиво: той се снима на фона на катюшите,
раждащи потоци светлина по-могъщи от фойерверките на Петър Първи.
Но някой му погажда мръсен номер: на следващите кадри с бинтована глава
той псува онези, които са го излъгали, че отива просто на учения.
Красиво, и още как: хеликоптерът се управлява
……“
Под звездното небе на София и сред красивата природа на Ботаническата градина на Българската академия на науките в София се намира пространство, в което посетителите ще се потопят в магическа атмосфера. В него светлината разказва истории. Шоуто ще предложи околосветско пътешествие, разположено в 7 различни тематични зони, с над 200 светлинни инсталации..
Фотоизложбата "Чуй гласа ми" за трета поредна година се утвърждава като символ на счупените стереотипи и доказва, че мъжете могат да бъдат най-силни, когато приемат своята уязвимост. Тя прави темата за мъжкото емоционално здраве по-достъпна през изкуството. Пред обектива на фотографа Павел Червенков застават осем мъже, които позволяват да се надникне..
"Приемането на българската литература от страна на читателите се промени. В момента най-търсените и четени книги са на български автори", коментира в "Артефир" идейният вдъхновител на Литературните награди "Перото" Светлозар Желев, а членът на журито на конкурса Оля Стоянова допълни: "Българската литература е в много добро състояние. Много се пише и..
На осми ноември в София се открива петото българско издание на Международния фестивал за етнографско кино "ОКО" . Негов основател е Тетяна Станева – бесарабска българка, фолклористка и самата тя режисьорка. Всяка година фестивалът се провежда в две държави – Украйна и България. В петте години на съществуването си Международния фестивал на..
Крехък е светът, в който живеем, деликатен. Всеки ден ни напомня и за доброто, и за лошото, от което е направен. Всеки ден ни казва, че са ни нужни те, "Ръцете, с които оцеляваме". С тях светът може да бъде и малко съвършен, и със сигурност наследен. А след ръцете, идва място и за сърцето. За "Анархията на сърцето", където метафората царува, а..
Албена и Павел Благеви са се издигали до селенията на боговете – планината Олимп. Оказа се, че макар да е с няколко метра по-нисък от Мусала, нейният връх..
Постановката, за която всички говорят – "Оръжията и човекът" на Бърнард Шоу, ще има премиера на сцената на Народния театър в три последователни вечери. На..
В "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Валентин Вълканов , преподавател по социология в НБУ, коментира процесите, които водят българското общество до..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg