Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Еврика! Успешни българи: Самуил Петков

| обновено на 29.03.22 в 08:56
Снимка: личен архив

„Самуил Петков е един ангажиран и състрадателен към света човек“ – това казва за себе си дванадесетокласникът от СМГ „Паисий Хелендарски“. За своите медали от международните олимпиади по физика и химия той получи стипендия от фондация „Еврика“ за 2021-2022 г.

„Самуил е изключително любознателно момче, изключително отговорен, съвестен, полага усилия да се представя все по-добре и по-добре. Мотивиран е, освен с химия се занимава и с физика и се състезава и там, съумява да види и връзките между различните науки и да се развива и там. Просто удоволствие е да се работи с него“ – това пък казва за Самуил един от любимите му учители в СМГ Борис Толев.

Както повечето талантливи български деца, и Самуил преминава през школата на учителя Тео. „Много мъдрости ни е казвал. Напр. ако човек иска да е добре, трябва да е прочел 10 000 страници, а ако иска да е сигурен – 20000“. Бъдещето Самуил си го представя просто. Вижда се като човек, който помага на младите хора да развиват потенциала си; мечтае да бъде преподавател в СУ „Св. Климент Охридски“ или пък учен в БАН. Но това, в което искрено вярва е, че ще бъде още по състрадателен и ангажиран към света Човек.

Повече за Самуил Петков чуйте в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Преображенски манастир

Ще възстановят входната врата на Преображенския манастир

Инициатива за наземното лазерно сканиране е на кмета на Велико Търново Даниел Панов. Той се обръща с молба УАСГ да направи експертиза заради рушащото се крило на входа на Преображенския манастир, който е паметник на културата.  Всяка една интервенция на такива обекти е необходимо да мине през обследване и по-строг контрол, разказва в..

публикувано на 09.01.25 в 18:24

Израел: Иновации в управлението на водните ресурси

Неотдавна по инициатива на посолството на Израел в България се проведе събитие, което постави акцента върху иновациите и технологиите в управлението на водните ресурси. Темата за управлението на водните ресурси е болезнено актуална за България. В момента има региони от страната, които са в режим на водата. На свой ред Израел е световен лидер..

публикувано на 09.01.25 в 16:16

За звездите без лирика

Историята на българската астрономия, част от световното астрономично познание, е обект на настоящето предаване. Говорим за първия телескоп, използван от българин – Петър Берон с прословутата му "зрителна тръба" станала символ на стремежа на сънародниците ни към изучаване на космоса, и оказала се и върху днешната банкнота от 10 лева. Припомняме си как..

публикувано на 09.01.25 в 10:42
Кин Стоянов

Кин Стоянов: "Следобед за любопитните" да предизвиква слушателския интерес към науката

"Чрез различните теми и интересни събеседници идеята ми бе предаването "Следобед за любопитните" да предизвика слушателския интерес към науката, споделя в предаването журналистът и директор на програма "Христо Ботев" Кин Стоянов. "Следобедът е едно особено състояние на денонощието, където човек дори да е малко по-поспалив и по-късно да се..

публикувано на 07.01.25 в 14:50
Д-р Фани Цуракова

Когато си пожелаваме "бъди здрав"

При този поздрав дали визираме телесното или духовното здраве? – попитахме психиатъра д-р Фани Цуракова. Без колебание тя отговори, че това са два компонента на един и същ феномен – човешкото здраве. В първото издание "За здравето" през настоящата година заедно направихме кратък анализ на стойностните и разочароващи факти в здравеопазването. И не..

публикувано на 07.01.25 в 11:38