В Световния ден на театъра – 27 март, се проведоха 48-ите награди на Съюза на артистите в България – „Икар“. „С поглед, изпълнен с надежда, ще се прегърнем без страх и ще продължим да поддържаме духа жив и непримирим! Честит празник!“, с тези думи председателят на Съюза на артистите в България Христо Мутафчиев честити Световния ден на театъра.
Водещи на тазгодишната церемония в Народен театър „Иван Вазов“ бяха директорът и актьорите от трупата на Театър „Възраждане“ – Роберт Янакиев, Виктория Николова, Лиляна Шомова, Йордан Ръсин и Ивайло Драгиев. Вечерта бе открита с химна на Европа. Сред акцентите в речите на наградените беше сложната обстановка, в която се намира целият свят и призоваването към мир. Друг основен акцент, който изтъкнаха наградените беше нуждата да се спаси театър „Азарян“ и да се възроди пространството ДНК за съвременен танц и пърформанс, структури под шапката на Националния дворец на културата.
Специалната награда „За чест и достойнство“ за 2022 г. получи актьорът Симеон Алексиев, наградата за изключителен принос към българския театър – режисьорът Асен Шопов, а за изключителен принос към музиката награда бе присъдена на Мими Николова. Марио и Калин Москови получиха приз за приноса им в цирковото изкуство, а Кирякос Аргиропулос – наградата на Акт-Унима за значим принос в развитието на българското куклено изкуство.
Фестивалът за съвременен танц и пърформанс представя най значимите заглавия на световната сцена. С опита си и възможностите си световните и европейски имена с престижни награди, освен, че представят представления за широката публика, дават поле за дискусия със зрителите и създават и уоркшопи за професионалната танцова общност у нас. Сред предстоящите..
Ден на Института за литература при БАН с акцент върху научната периодика се състоя на 21 ноември. Научната периодика на Института включва списания и поредици, като издателският център "Боян Пенев" има важна роля. Научните издания на Института за литература към БАН, някои от които съществуват от много години, са четири – сп. "Литературна..
"Рисунка. Майстори" – така е наречен проектът на СБХ с куратор Явора Петрова. Тя кани 22-ма художници - майстори да участват със свои работи: "Поканих автори с биография в рисунката. Автори, които се изразяват чрез рисуването, които не обясняват своите мисли, а търсят образите за тях. Художници с уникален почерк, майстори в това, което правят във..
Краят на авторството, краят на кориците? Или вечно неизтребимите спори на живота ще си намерят нова почва някъде отвъд? Въпроси, които поставя книгата "Панспермия. Халюцинация за роман" от Полина Видас. Тяе магистър по литературна теория от Софийския университет и по психодрама към НБУ, психоаналитик и групов аналитик към Българско общество по..
В редакция "Хумор и сатира" знаем, че всичко е измама, но това не е причина да не търсим постоянно истинското. Какво сме открили тази седмица можете да разберете в неделя, веднага след новините в 18 часа , когато ви предлагаме да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", изпети от Татяна Лолова, Васил..
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за..
Галерия "Стубел " представя избрани творби на Спартак Дерменджиев. Всъщност подбраната колекция, изградена като своеобразно работно ателие на артиста,..
Въпросите за връзката между политика и психично здраве заемат централно място в новия, 16-и брой на списание "dВЕРСИЯ". Изданието разглежда какво..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg