“Пулмологичните ни кабинети са все още натоварени, въпреки че започна хубавото време“ – каза пулмологът д-р София Ангелова в предаването “Нашият ден“:
“И знаем, че по принцип вирусите в топлото време не са активни, защото хората излизат навън, не контактуват толкова близко, но времето все още не е толкова топло.
Данните, които вчера получих от Националния център по заразни и паразитни болести, са, че от 457 проби – 456 са с варианта “Омикрон“, което означава, че този вирус все още циркулира.
От друга страна, в последните две седмици Националният център отчита и повишена заразяемост от грип А. Това срещаме и ние в нашите кабинети.
В нашите пулмологични кабинети са пациентите с постковид, тези, които са преживяли и преминали карантината и идват при нас за контролен преглед.
В същото време, освен постковид пациентите, хората с хронични заболявания започнаха да се връщат в кабинетите.
Сега започва сезонът на астматиците, на тези с хронично обструктивни белодробни заболявания. За съжаление се появяват и пациенти с туберкулоза, това е заболяване, което съществува.
Идват пациенти с фибрози след Covid, съответно ние сме тези, които правим диференциалната диагноза, за да отграничим и онази и идиопатична белодробна фиброза, за която има и лечение, когато поставим точната диагноза, затова нашите пациенти и кабинети са натоварени.
Хората имат нужда от съвети. Сега ще отпаднат противоепидемичните мерки, но мисля, че трябва да ги посъветваме да се спазва добрият респираторен етикет, за който и СЗО беше поставила въпроса на здравната си страница.
Вирусите все още циркулират и ще циркулират. Когато на едно място са струпани повече хора и помещението е затворено, е хубаво да се сложат маските.
Маските си имат своето значение, хората, които имат кашлица, хрема и температура, е хубаво да останат вкъщи.“
Чуйте целия разговор в звуковия файл.
На 25 февруари София ще бъде домакин на 11-ото издание на международния форум за иновации Innovation Explorer . Тазгодишното мото на събитието – " Екстремен свят" – отразява динамиката и предизвикателствата на съвремието ни, коментира основателката на форума Леона Асланова в ефира на предаването "Време за наука". Форумът ще постави фокус..
Всеки от нас, поне веднъж в живота си, се е питал: "Защо нямам тези способности?" – било то физическа издръжливост, интелектуална острота, изключителен талант или необикновена красота. Въображението ни неизменно ни тласка към размисъл за границите на човешките възможности и начините за тяхното преодоляване. Но докъде може да ни отведе това желание..
В рубриката "Времето на редактора" обръщаме внимание на една дългогодишна традиция, свързана с почитта към Васил Левски в град Карлово. Учениците от Средно училище "Васил Левски" продължават да пазят спомена за Апостола на свободата чрез ежегодни театрални постановки, които се радват на голям интерес от страна на жителите на града. Днес, в..
Колко опасни са вейповете? Ново проучване наскоро даде малко повече яснота за рисковете от употребата на вейпове. Вейповете станаха алтернатива на наргилето. Рекламите им са навсякъде в социалните мрежи. Инфлуенсъри и модели организират игри и ги подаряват. Те имат този "куул фактор". Рекламната кампания на една от марките е "Новото..
В рубриката "Разговорът" диригентът Йордан Камджалов и ръководителят на Първото частно училище и детска градина "Д-р Мария Монтесори" – Мая Василева, споделят своите възгледи за силата на музиката, образованието и духовността в изграждането на достойно общество. Музиката като мост към безсмъртието На 152-рата годишнина от гибелта на..
В поредното съботно издание "За здравето" използвахме много военни термини, но говорихме по важни теми, може би най-болезнените за родната здравна система..
Комуникационната индустрия позволява много широк обхват от най-различни комуникационни форми – от съвсем стандартните материали, интервюта, статии, до..
"Във Funkallero сбъднах мечтите си откъм мелодии, които са били в главата ми от много време. Музикантите, с които свирим се влюбиха в тази музика и в..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg