Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Нашият мозък е начинът, по който живеем

Стоян Везенков: Как израстваме, какво правим и с кого общуваме определя как ще се развие мозъкът ни.

Порядъкът на информационните потоци на един-единствен човешки мозък може да се наподоби със сложността на взаимодействията в социалната мрежа Фейсбук и нейните над 2 милиарда потребители.

Само че оприличаването на мозъка на операционна система, на вид софтуер, който програмира съществуването ни е хлъзгав наклон, по който имаме склонност да се плъзгаме.

„Не всичко е информация, има ценности, морални дилеми, решения – всички онези неща, които ни правят това, което сме – хора. Хора, способни в един или друг момент да покажат най-доброто или най-лошото от природата си“, казва доц. д-р Стоян Везенков, молекулярен биолог и доктор по невробиология от Университета в Гьотинген, един от гостите на събитието „Могъщият мозък“ (The Mighty Brain) на „Рацио“, което ще се състои на 31 март в клуб The Steps.

Нашият живот и нашият мозък са неотделими от средата, която ни заобикаля. С времето ние генерализираме поведения и реакции, които пораждат проблеми, за които търсим медикаменти или добавки. „Само че магнезият не ни решава житейските проблеми, казва на шега, но не само д-р Везенков. – Не помагат и източните практики, понеже ние не живеем в Изтока по времето, когато тези практики са възниквали. Нуждаем се от терапии, които са адекватни на днешния ден и на средата ни, защото 80% от поведението ни е придобито. Как израстваме, какво правим и с кого общуваме определя това как ще се развие мозъкът ни.“

Тук могат да помогнат тъй нар. биофийдбек и неврофийдбек – биологична и неврологична обратна връзка. Те са класически медицински методи, но все повече се използват за трениране на нервната система и на кората на мозъка за премахване на вредни модели и замяната им със здравословни.

При биофийдбек тренинга се използват сензори, които измерват различни сигнали от тялото ни, визуализиращи се на монитор. По този начин се дава обратна връзка за състоянието на организма в моменти на покой и стрес. Всеки човек реагира индивидуално в тези моменти, защото има различен тип нервна система. По време на биофийдбек сесиите се откриват онези индивидуални упражнения и техники, които най-добре влияят върху физиологията на конкретния човек. И така, тренирайки всеки ден вкъщи, сме напълно способни да променим сигналите, а с тях и симптомите.
Чуйте разговора с д-р Стоян Везенков.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
„Обесването на Васил Левски“, худ. Борис Ангелушев, 1942

Левски: история и национална митология

152 години след обесването на националния герой Васил Левски говорим за личността и делото на Апостола по два познавателни вектора. Първият – историческата наука за тази забележителна фигура от нашите националноосвободителни усилия, а вторият – образът на Левски както в произведенията на класиците, така и в произведенията на нашите съвременници...

публикувано на 19.02.25 в 17:57

Как се рецитират стихове за герои

На 18 и 19 февруари с тържествени прояви България отбеляза 152 години от гибелта на най-светлата личност в историята на нашето национално възраждане и освобождение от петвековно потисничество и безправно съществуване в рамките на Османската империя. Васил Иванов Кунчев, Дякон Игнатий, Апостола, Левски – не просто обаятелен образ на герой, мъченически..

публикувано на 19.02.25 в 16:31
Медресето Хатуние в Караман

Караман – истории от Анадола

"Т ук, където се намираме сега, в Централен Анадол, са много почитани думите на персийския поет и философ Мевляна Джеляледдин Руми, който казва: "Ела, който и да си ти", разказва туристическият гид Гирай УУр Йозджаш. И той обяснява, че на територията на Република Турция днес съществуват седем региона, със седем различни климата, дори със седем..

публикувано на 19.02.25 в 13:05
Носител на наградата

Еврика! Успешни българи: д-р Мария Аргирова

Мария Аргирова.  Тя е млад учен с дълга професионална биография. Мечтае да стане археолог, но се запалва по химията. Д-р Мария Аргирова съвсем наскоро получи наградата "Еврика" за постижения в науката, но преди това е носител на съвместната награда на фондация "Еврика" и Съюза на учените в България за отличната защита на дисертационния си труд...

публикувано на 17.02.25 в 17:00
Александър Александров

Медици от "резерва"

В поредното съботно издание "За здравето" използвахме много военни термини, но говорихме по важни теми, може би най-болезнените за родната здравна система – липсата на лекари и сестри, обезлюдените лекарски кабинети по селата, в училища и детски градини, общественото безпокойство за това кой ще ни лекува в бъдеще? Всички сюжети аргументирахме..

публикувано на 17.02.25 в 15:51