Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В Рим започва семинар за изпирането на пари и финансирането на тероризма

Снимка: Pixabay

В  Рим започва семинар, свързан с юридическата компетентност за предотвратяване на изпирането на пари и финансирането на тероризма. Проектът е насочен най-вече към нотариуси и адвокати – обучението им – как да прилагат европейското законодателство, свързано с изпирането на пари.

Акцентите в проекта „Light” са юридическа компетентност за предотвратяване изпирането на пари и финансирането на тероризма, “осветяване на тъмните ъгли“. Проектът е съфинансиран по програмата за правосъдие на ЕС (2011-2012), а обединението на партньорите, участващи в проекта, проведе първата си среща в края на 2020 г.  Това е Първи национален семинар в Рим – 31 март-1 април 2022 г.

Чуйте репортажа в звуковия файл.

Целта на семинара коментира в “Нашият ден“ адв. Мария Ганчева от адвокатската колегия на Милано:

“Това е много важна тема, защото от практическа гледна точка виждаме колко много влияе върху работата не само на юристите, които участваме в обучението, което започва днес, но и пряко върху всички граждани, най-вече фирми и юридически лица, които търпят негативи във връзка с установяване на действителен собственик на произход на средства.

Имаме много конкретни случаи, в които сметки на фирми остават блокирани за месеци.“

Как се справя България?

“Надявам се България успешно да бори тези престъпления. Лошото е, че търпим негативни последици точно заради това, че априрори се възприема, че в България има проблеми с корупцията и изпиране на пари по този начин. В много от случаите трябва да доказваш, че си невинен.

В момента започва една работа по последните разпоредби на европейско ниво за създаване на орган, който да координира действието на централните органи, както и за новата регламентация на принципите на проверка на клиента – информацията за действителни собственици на произход на парите. Надявам се, че така би се синхронизирало и надолу по веригата.

адв. Мария Ганчева

Това е базата, на която сме стъпили като проучване, защото проектът започна с проучване на ситуацията в различните държави. В България все още има проблеми точно в координацията на това ниво – управителното ниво, държавното ниво, на комисията, която би трябвало да регулира това, на всички органи, които седят на върха и след това надолу по веригата.

Много обучения са проведени при нотариусите, при тях в чисто практически смисъл нещата сякаш са по-изчистени документално и като действия.

При нас, адвокатите, все още има много какво да се желае, като начин на управляване на един казус, за да можем, когато стигне при нас клиентът, да преценим доколко и как се касае за такъв случай.

Когато се създаде единна система с точни правила, при които да има най-вече прозрачност на движението на сметките и на движението на парите. Българските фирми и държава трябва да направят това. Можем да покажем, че и в България може да се работи коректно.

В Италия разследванията се водят изключително ефективно, много от разследванията на тези няколко личности се извършват бързо, конфискува се имущество при много прозрачни правила. Радвам се, че в обучението в Рим ще бъдат и нашите колеги от България.“

Чуйте целия разговор в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Мария Шаркова

От 5 години у нас не се извършва трансплантация на черен дроб от жив донор

Мария Шаркова , адвокат по медицинско право, коментира решение на ВАС срещу отказ на НЗОК да заплати чернодробната трансплантация в чужбина на младеж в тежко състояние . "Отменен е отказът и средствата, заплатени за лечението на младежа, събрани чрез дарения, ще бъдат възстановени от НЗОК. По-важно е какво се установи в рамките на това дело...

публикувано на 19.02.25 в 13:47
Д-р Александър Канчелов

Проблемът с наркотиците: Заявки, решения, илюзии

Националният център за обществено здраве и анализи изнесе статистически данни, според които над 30% от децата между подрастващите са правили опит да пушат, над 40% от тях са запалили първата си цигара на 14-15 години. Делът на момичетата е 27,9% , а на момчетата – 21,5%. Интензивни пушачи са 63,1 от момичетата и 51,3% от момчетата Децата между..

публикувано на 19.02.25 в 13:45

Музиканти сигнализират за нередности в ОКИ "Надежда"

В рубриката "Разговорът" бе проведена дискусия след сигнал от страна на творци относно работата им с Общинския културен институт "Надежда". В разговора участваха музикантката Розалина Касабова , музикалният редактор Зорница Цветанова и заместник-кметът на направление "Култура, образование, спорт и младежки дейности" в Столична община..

обновено на 19.02.25 в 11:51

Детският активизъм – какво мислят, искат и могат децата у нас

За желанието на непорасналите да подарят времето си, за да направят света по-добър, в "Нашият ден" разговаряме с Евгения Тонева – изследовател в Ноу-хау център за алтернативни грижи за деца – НБУ. Тонева се занимава с изследване на детския активизъм у нас – какво  всъщност искат децата и съвпадат ли желанията им с възгледите на..

публикувано на 19.02.25 в 10:26

Изложбата Fishlove – провокация на тема свръхконсумация и риболов

Fishlove е дългосрочен проект, посветен на опазването на моретата и океаните. Инициативата е стартирана през 2009 година по идея на Никълъс Рол, собственик на верига ресторанти за морска храна и партньорката му – актрисата Грета Скаки. На 18 февруари се състоя представянето на изложбата Fishlove със снимки на известни личности от кино и..

публикувано на 19.02.25 в 09:31