Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Кой и защо петни в медиите името на поетесата Ваня Петкова

Кой и защо петни името и светлата памет на известната българска поетеса Ваня Петкова в медиите? Може ли да бъде потърсена наказателна отговорност от извършителя на деянието? 

Ето каква е личната история на Оля Ал Ахмед – поетеса, журналист и превод, дъщеря на покойната Ваня Петкова, която сподели от село Езерово за предаването "Законът и Темида": 

"Както завеща изрично моята майка – голямата българска и световна поетеса Ваня Петкова, къщата на село Езерово да бъде къща-музей на нейната личност и творчество. С тази кауза и тази мисия аз съм се заела от година и половина – да превърна този дом в едно творческо пристанище на интелектуалци, на хора, ценящи поезията и всички изкуства. Това би искала моята майка.

Затова съм шокирана от това, което става напоследък. Един, не мога да го нарека наш колега, който си позволява и с това се е заел, да обикаля като цветарка всички медии с една и съща статия, оплюваща творчеството и личността на Ваня Петкова. Щях да получа инфаркт, след като чух в телевизионно предаване обидите, небивалиците, лъжите и мръсотиите, които се сипеха по адрес на покойната ми майка. В интерес на истината ще кажа, че от тази телевизия ме поканиха за ответен ефир. Росен Петров (водещ на предаването) ми се извини лично в гримьорната и после публично в ефир. 

Но ситуацията е абсурдна! Да излезе човек, който не ни познава лично – аз този човек Росен Тахов не съм го виждала през живота си, не се познаваме. И този човек има наглостта и смелостта да излезе в публичното пространство и да сипе лъжи... Аз бих искала да знам, от юридическа гледна точка, на базата на какви доказателства са се появили тези твърдения и обиди. Кой е той, за да слага оценка, че "Ваня Петкова е една средностатистическа поетеса, която, поради липса на талант, и за да изпъкне, се омъжва за някакъв суданец от Африка"... Тука имаме расизъм, ксенофобия, обида на покойния ми баща. Само ще кажа, че баща ми, д-р Нури Садик, е суданец от нубийски произход (нубийците са един от най-древните етноси в Африка), е един от основателите на Арабската редакция на БНР, прослужил дълги години в Българското национално радио, след което става дипломат, д-р на икономическите науки, избира да почине в България, защото тя е неговата втора родина – той почина като българин, в тази земя, която обичаше. 

Оля Ал Ахмед цитира някои от нанесените обиди, като подчерта, че ще сезира и СЕМ. Тя изрази своята болка от това, че именно в-к "Труд", където Ваня Петкова е работила дългогодишно като репортер за Източните Родопи, да пусне "този гнусен материал" и да потъпче паметта на свой бивш служител. Журналистката също така изрази и своето огорчение от Слави Трифонов. "Защото телевизия 7/8 покани Росен Тахон, който изръси още по-големи обиди и лъжи за майка ми". Оля Ал Ахмед акцентира, цитирайки девиза на белогвардейците: "Не в силе Бог, а в правде" ("Бог не е в силата, а в правдата" – думи на Александър Невски).

Водещата на предаването Анелия Торошанова покани в ефир Росен Тахов, за да изложи и той своята гледна точка. 

Можете да чуете повече от звуковия файл.

Коментар на казуса в предаването "Законът и Темида" направи адв. Екатерина Димитрова – експерт по наказателно право, адвокат №1 на 2014-2015 година:

"Запознах се подробно с този казус и бих погледнала казуса от двете му страни. От една страна, е този, който изнася конкретни факти и обстоятелства. От друга страна, е лицето, което е засегнато от изнесените факти и обстоятелства. 

В конкретния случай е налице конкуренция между конституционно гарантирани и залегнали права. От една страна, е правото на свободно изразяване на личността. А от друга страна – правото за ненамеса в личния живот, личното пространство, правото на лично достойнство, чест и добро име. 

В този случай Конституцията и цялото наше законодателство дават превес на правото на ненамеса в личното пространство, на правото на защита на достойнството, престижа и доброто име. В този случай, когато се касае за личности, известни в обществото, следва да бъдем толерантни към интереса, който обществото проявява към дадена личност. Но това в никакъв случай не означава, че някой има право да изнася факти и обстоятелства, касаещи личната, интимната сфера на този индивид, дори това да е така. Още по-малко да изнася неверни, обидни, клеветнически твърдения, с които по някакъв начин засяга доброто име п принцип на всяка една личност. 

Оля Ал Ахмед би могла да защити своите права по съдебен ред и аз считам, че това е единствената и най-разумна възможност. За да пристъпи тя към съдебно производство, тя трябва да прецени дали иска да търси наказателна отговорност от лицето, изнесло тези факти и обстоятелства (обидата и клеветата по българското законодателство са престъпления, макар и леко наказуеми), или би предпочела по гражданскоправен път да търси някакво обезщетение, без да търпи наказателна отговорност."

Чуйте повече от звуковия файл.

Ваня Петкова е българска поетеса, писател, автор на 34 стихосбирки, 6 романа и новели, и преводач от украински, руски, арабски, арменски, немски, испански и френски език. Ваня Петкова влиза в историята с 800 успешно проведени рецитала из страната и чужбина, два от които тя провежда по време на полет в самолет на съветската авиокомпания „Аерофлот“ през 1982 г., с което става първата и единствена поетеса в света, и е предложена за Рекордите на Гинес. 
През 1985 г. е удостоена със званието „По̀четен гражданин на град Ереван“ в Армения, с благодарност за нейния принос в укрепването на българо-арменските културни отношения след написването на символичния химн на арменската общност в България „Арменски очи“, в изпълнение на Хайгашод Агасян, и десетките стихотворения посветени на Армения.
През 1991 г., името на Ваня Петкова е официално въведено във втория том на американската енциклопедия на трансконтиненталните писателки и поетеси „Encyclopedia of Continental Women Writers“, сред единствените две българки Блага Димитрова и Елисавета Багряна.
През 2005 г. е удостоена с националната литературна награда за патриотична поезия „Георги Джагаров“.
Поезията на Петкова е издадена на 5 континента и преведена на 13 езика, сред които японски, арменски и арабски.

Снимки – Личен ФБ профил на поетесата Ваня Петкова, СБЖ, ФБ профил на адв. Екатерина Димитрова



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Изложбата "Да победиш рака" дава надежда и разбива митове

Септември е месец на осведоменост за рака при децата. Сдружение "Деца с онкохематологични заболявания" (СДОХЗ) вече 14 години реализира различни инициативи в рамките на международната кампания – разказва в "Нашият ден" Петя Александрова . Акцент тази година е фотографската изложба "Да победиш рака" , която ще бъде открита днес в 18:30 в..

публикувано на 19.09.24 в 10:52
Александър Шпатов

Градът в разкази: "На живо от София" – ново издание с нови перспективи

В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" гостуваха Александър Шпатов, юрист, писател, гид и общественик, заедно с художника Дамян Дамянов, автор на илюстрациите и оформлението на новото издание на сборника "На живо от София". Темата на разговора се фокусира върху обновеното и допълнено издание на книгата и връзката между литературата и..

публикувано на 19.09.24 в 10:31

Как баща от Пловдив преобразява детските площадки в квартала

Днес ще ви запознаем с човек, който олицетворява истинското значение на гражданския дълг. Без да очаква помощ от институциите или някакви награди, той поема инициативата и чрез своите действия дава пример на децата си какво означава да се грижим за общото благо. Този човек е Даниел Цавков от Пловдив. Неговият основен стремеж е да покаже на децата..

обновено на 19.09.24 в 10:10

Как да разпознаем симптомите на туберкулоза? Консултации и скрининг през септември

В периода 16-20 септември 2024 г. лечебните заведения за диагностика и лечение на туберкулоза ще предлагат безплатни консултации за всички желаещи в рамките на кампанията "Седмица на отворени врати". Тази инициатива е част от Националната програма за превенция и контрол на туберкулозата в Република България за периода 2021-2025 г., ръководена от..

обновено на 18.09.24 в 12:43

Вендинг машини за лекарства извън аптеките: Фармацевти остават в протестна готовност

На днешния 18 септември в Българския фармацевтичен съюз се проведе пресконференция по повод приетия на първо четене в парламента проект на Закона за изменение и допълнение на Закона за лекарствените продукти в хуманната медицина. Законопроектът предвижда възможността за продажба на лекарства чрез автомати, което предизвика сериозна реакция от страна..

обновено на 18.09.24 в 11:49