Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Инициативата на БАСКОМ ITogether.BG кани български ИТ специалисти от чужбина

Бистра Папазова: Няма разлика между работата в ИТ компания в България и в чужбина

Инициативата на БАСКОМ ITogether.BG кани български ИТ специалисти от чужбина да се запознаят с развитието на сектора у нас.

Срещата ще се проведе в периода от 22 до 24 юни 2022 г. в гр. София и гр. Пловдив, а заявки за участие в нея се приемат до 15 май включително.

Очакванията на БАСКОМ са да мотивира и привлече хора с интересни лични и професионални истории, със силни връзки с България и активни в обществата, в които живеят. Кандидатстването е с кратко представяне в писмен или видео формат, а подборът на участниците в срещата ще се извърши от Управителния съвет на организацията.

Каква е целта на срещата разказва в “Нашият ден“ Бистра Папазова от БАСКОМ:

“БАСКОМ отдавна има инициативи, насочени към българите в чужбина. Смятаме, че те са голямо богатство за България и искаме да имаме доста по-тесни взаимоотношения с тях.

От няколко проучвания знаем, че около 40% от тях обмислят връщане в България. Това, което искаме да направим, е да ги поканим, да отворим вратите си за тях и да им кажем – “Вие сте добре дошли!“.

По-специално в края на юни месец, искаме да съберем български Ай Ти специалисти от чужбина, които да дойдат в Пловдив, където да им покажем развитието на ИТ сектора, да ги запознаем с Ай Ти компании, с други завърнали се българи, които работят в ИТ компании, и изобщо начина на живот на един такъв специалист у нас, за да могат да придобият по-ясна представа и да преценят дали това не е следващата им стъпка в професионалното им и житейско развитие.

Картината в ИТ сектора

“Смятаме, че картината в ИТ сектора е доста интересна, от една страна, има голямо разнообразие от компании, стартъпи, големи международни компании, малки и средни, български и чуждестранни, които разработват и предлагат продукти и предлагат услуги, но те всички работят с технологии, по методи, на световни пазари.

Няма разлика между работата в Ай Ти компания в Българи и в чужбина от гледна точка на технологии, на начин на работа, видове продукти и т.н.

Другото, което излезе от нашето проучване “Барометър“ вече години наред относно състоянието на ИТ сектора в Българи е, че стандартът на живот на един ИТ специалист у нас е сравним, дори по-добър от стандарта на живот на такъв специалист във Великобритания, например.

Не се стремим да бъдем различни с нещо от другите инициативи, свързани с българите в чужбина, в партньорски отношения сме с всички.

По-специфичното при нас е, че сме насочени конкретно в ИТ сферата. Правим и един доста по-ясен жест, канейки тези хора в България, ще им покрием транспортните разходи и разходите за пребиваване. Искаме да покажем по-ясно, че искаме те да дойдат при нас.

Предизвикателството пред нас от много години е привличането на достатъчно таланти, които да покрият нуждите на софтуерните компании. Иска ни се “Синя карта“ да работи доста по-добре, за да можем да привличаме специалисти извън ЕС. Също така да работим още по-активно с образованието.“

Чуйте целия разговор в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
IV издание на Градски фестивал на семената

Градски фестивал на семената

На 29 март за четвърти пореден път в София бе проведен Градски фестивал на семената. Освен традиционната размяна на семена, в програмата на фестивала имаше и лекции – свързани както с отглеждането на растения и запазването на агробиоразнообразието чрез възпроизвеждане на семената от стари местни сортове, така и такива, представящи инструментите на..

публикувано на 09.04.25 в 17:39

Анестезиологът проф. Темелков: Не бързайте със заключенията за трагедията в Пловдив

В ефира на медицинското предаване Lege Artis проф. д-р Атанас Темелков – дългогодишен анестезиолог в МВР-болница – коментира трагичния случай с починалото дете в Пловдив. Според него прибързаните изводи в обществото и медиите крият риск от неправомерно насочване на вината и пропускане на съществени детайли в разследването. "В момента се..

обновено на 09.04.25 в 12:48
Цветеслава Гълъбова

Преместване и ремонт: достатъчни ли са козметичните промени в психиатрията?

Проблемите в българската психиатрия продължават да се трупат, но този път сякаш се вижда лъч надежда. В ефира на предаването Lege Artis, д-р Цветеслава Гълъбова – директор на Държавната психиатрична болница "Св. Иван Рилски", коментира актуалното състояние на сектора, като откровено постави въпросите за кадрите, условията на труд и бъдещите планове..

обновено на 09.04.25 в 12:03

Вместо ножици, дайте на младите хора криле

Те идват с очи, пълни с въпроси. С ръце, които искат да създават, рушат и пак да изграждат. С гласове, които още не са се научили да мълчат от страх. Младите. Онези, които винаги наричаме „бъдещето“, а рядко слушаме в настоящето. Те не искат позволение да бъдат различни – просто са. Не защото протестират нарочно, а защото още не са забравили как се..

обновено на 09.04.25 в 11:14
Йоана Цонева, Нейко Нейков, Красимир Ранков

Тайните на добрия сън – какво казва науката

Защо в българския фолклор и народопсихология има изрази като "От сън спомен няма", "Като умра – ще се наспя"? Как да направим съня си по-консистентен? Как двигателната дейност влияе на съня?  Това издание на "Гласът на времето" е посветено на съня и неговото влияние върху здравето и живота ни. Сънят е неразделна част от нашето ежедневие, но често..

публикувано на 09.04.25 в 10:05