Инициативата на БАСКОМ ITogether.BG кани български ИТ специалисти от чужбина да се запознаят с развитието на сектора у нас.
Срещата ще се проведе в периода от 22 до 24 юни 2022 г. в гр. София и гр. Пловдив, а заявки за участие в нея се приемат до 15 май включително.
Очакванията на БАСКОМ са да мотивира и привлече хора с интересни лични и професионални истории, със силни връзки с България и активни в обществата, в които живеят. Кандидатстването е с кратко представяне в писмен или видео формат, а подборът на участниците в срещата ще се извърши от Управителния съвет на организацията.
Каква е целта на срещата разказва в “Нашият ден“ Бистра Папазова от БАСКОМ:
“БАСКОМ отдавна има инициативи, насочени към българите в чужбина. Смятаме, че те са голямо богатство за България и искаме да имаме доста по-тесни взаимоотношения с тях.
От няколко проучвания знаем, че около 40% от тях обмислят връщане в България. Това, което искаме да направим, е да ги поканим, да отворим вратите си за тях и да им кажем – “Вие сте добре дошли!“.
По-специално в края на юни месец, искаме да съберем български Ай Ти специалисти от чужбина, които да дойдат в Пловдив, където да им покажем развитието на ИТ сектора, да ги запознаем с Ай Ти компании, с други завърнали се българи, които работят в ИТ компании, и изобщо начина на живот на един такъв специалист у нас, за да могат да придобият по-ясна представа и да преценят дали това не е следващата им стъпка в професионалното им и житейско развитие.
Картината в ИТ сектора
“Смятаме, че картината в ИТ сектора е доста интересна, от една страна, има голямо разнообразие от компании, стартъпи, големи международни компании, малки и средни, български и чуждестранни, които разработват и предлагат продукти и предлагат услуги, но те всички работят с технологии, по методи, на световни пазари.
Няма разлика между работата в Ай Ти компания в Българи и в чужбина от гледна точка на технологии, на начин на работа, видове продукти и т.н.
Другото, което излезе от нашето проучване “Барометър“ вече години наред относно състоянието на ИТ сектора в Българи е, че стандартът на живот на един ИТ специалист у нас е сравним, дори по-добър от стандарта на живот на такъв специалист във Великобритания, например.
Не се стремим да бъдем различни с нещо от другите инициативи, свързани с българите в чужбина, в партньорски отношения сме с всички.
По-специфичното при нас е, че сме насочени конкретно в ИТ сферата. Правим и един доста по-ясен жест, канейки тези хора в България, ще им покрием транспортните разходи и разходите за пребиваване. Искаме да покажем по-ясно, че искаме те да дойдат при нас.
Предизвикателството пред нас от много години е привличането на достатъчно таланти, които да покрият нуждите на софтуерните компании. Иска ни се “Синя карта“ да работи доста по-добре, за да можем да привличаме специалисти извън ЕС. Също така да работим още по-активно с образованието.“
Чуйте целия разговор в звуковия файл.
През 2025 г. фермерският пазар във Варна отбелязва своята десетгодишнина, готвейки се за все по-успешни и богати събития, с все повече интерес от потребителите. Според Никола Куташки, един от организаторите на пазара, успехът на начинанието в бъдещето е повече от сигурен, защото освен качествена храна, фермерските пазари създават и безценна..
Депутатите от комисията по здравеопазване към НС приеха на първо четене три законопроекта, отнасящи се до правилата за минималното заплащане на персонала в болниците у нас. Два от тях обвързват възнаграждението с процент от средната работна заплата. Третият законопроект предвижда праговете за категориите персонал да се договарят чрез колективен..
В ефира на предаването Lege Artis , Силвия Гордеева – управител и съучредител на фондация "Живот със сколиоза", повдигна важен въпрос, свързан с липсата на цялостно финансиране от страна на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) за ортопедични корсети, използвани при лечение на сколиоза. Гордеева сподели, че фондацията е отправила..
С наближаването на въвеждането на еврото в България, фармацевтичният сектор се подготвя усилено за предстоящите промени. В ефира на предаването Lege Artis , председателят на Българския фармацевтичен съюз Димитър Маринов коментира опасенията на аптекари и пациенти относно възможен хаос при преминаването към новата валута. По думите на Маринов,..
В България от хепатит B и C умират четирима души всеки ден заради ненавременна диагностика и лечение. За 2024 са лекувани едва 752 пациенти с хепатит при нужни над 9 хил., за да бъдат постигнати целите за елиминиране на хепатита като заплаха за общественото здраве. От хепатит В лекуваните са 2 500 при 28 хил. новооткрити случая. Четирима души..
Във Видин на 21 юли започна четиринадесетото издание на фестивала на изкуствата "Дунавски вълни". Той ще продължи до 26 юли на различни места в града и в..
В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" гостува проф. Грета Панова – български учен и математик с международно признание. В момента тя е..
Дискалкулия е едно от онези състояния, които често остават незабелязани, но когато разберем какво всъщност представлява, неволно се питаме: "А дали и аз..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg