Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Вилата на Ернст Фукс във Виена – вълшебство за посветени

10
Снимка: Магдалена Гигова

В австрийската столица разпознават истинските виенчани по два независими един от друг признака. Който знае какъв номер обувки носи рицарят върху кулата на кметството и къде е вилата на Ернст Фукс, е местен.

И ако в интернет човек може да прочете легендата, че за да стане 100 метра високо седалището на кмета, въпреки забраната, най-горе архитектът Фридрих Шмид е поставил фигура на Пазителя на града с обувки 62-и номер, то домът на създателя на виенския магически реализъм е „секретно“ място за посещение.

Починалият през 2015 година Ернст Фукс с пъстрата си ексцентричност и колоритна съдба е бил любимец на цяла Австрия. Единствено дете на ортодоксален евреин, който заради любовта захвърля религията си и отдадена майка, художникът показва многопосочен талант още от малък. По време на нацисткия аншлус баща му успява да избяга в Шанхай, но малкият Ернст е изпратен в концлагер, заради „смесения“ си произход. Пак заради него не го приемат в никакво училище. Майка му Леополдина, лишена от родителски права, е принудена да се разведе фиктивно.


През 1945-а, когато е едва на 15 години,  Фукс е приет за студент във Виенската художествена академия като вундеркинд. Следват години на пътешествия и класическо битие на беден художник между Париж, Виена и Ню Йорк. Другарува със Салвадор Дали и Жан Кокто, създава с приятели Виенската школа на фантастичния реализъм.

Когато е малък Ернст обещава на майка си да ѝ купи дворец. През 1972 година придобива в покрайнините на Виена полуразрушената вила на прочутия архитект Ото Вагнер. В добрите ѝ времена в нея са гостували Густав Малер и Густав Климт. Фукс я реставрира по свой образ и подобие с леко умопомрачителния си дизайн.

На някои стилът му може да се стори на границата на кича, други ще сметнат, че дори я е прекрачил смело, трети обаче оценяват екстравагантните му идеи и фактът, че всеки детайл е проектиран, а често и изпълнен лично от художника. Между другото, той е също така декоратор, дизайнер, скулптор, поет, философ, визионер и от време на време музикант.

Всеки може да посети музей на Ернст Фукс, освен в понеделник, когато е затворен. Забележителното е, че дори тапетите, килимите и осветителните тела са създадени от стария стопанин, който е съчетал изтънчената еротика с фантасмагорични видения и естетиката на виенския хедонизъм.

По ирония, във времената на Третия райх във вилата се е помещавала централата на младежката организация Хитлерюгенд, така че декорирането ѝ от Фукс е своеобразен исторически реванш.


Художникът приживе често е правел открити уроци по рисуване в хола си, на които е можел да присъства всеки. Особено много се е забавлявал да показва смесените си техники на малчугани. Той самият е имал 16 деца от осем жени и когато някоя дама е казвала, че е бременна от него, безотказно признавал отрочето за свое потомство.

Подредбата на цялата вила е ярко огледало на собственика  и неговия вкус към живота – огромна римска баня с пъстри плочки и авторски скулптури. Фукс я помества в спалнята на предишния собственик Ото Вагнер. Ернст е повлиян от хедонистичните бани на Помпей и Херкуланеума. Еротични картини по стените, мраморни пейки, дорийски елементи, алкови и типичните за художника мозайки от пъстри камъни.

Гигантско кръгло легло обсебва спалнята под тъмносин таван обсипан със златни звезди. Фукс е сътворил дори дръжките на вратите и бронзовата украса на камините. От платната, статуите и офортите личи, че творецът е бил обсебен от задните части на дамите, но всеки си има слабости. А и когато обожествява жената, защо да му се сърдим.

Познавачите твърдят, че изкуството му леко напомня това на приятеля му Салвадор Дали, но с по-малка доза лудост. В двора, който в задната си част е истинска гора, може да се види павилионът с водоскоци „Нимфеум омега“ – място за медитация с тайна зала и фигури на Богинята майка, Мойсей и митологични същества. Едни от тях – сфинксовете сякаш са навсякъде. Човешка глава върху животинско тяло. Често пъти короните на фигурите са от 24-каратово злато, а най-запомнящата се фигура е направена от пясък край пирамидите в Гиза.

Някои от посетителите идват не толкова заради Ернст Фукс, колкото за постройката на Ото Вагнер. Т.е. вилата е две в едно. Архитектът е създател на много от емблематичните сгради във Виена – Къщата с глашатаите, метростанцията на Карлсплац, Доходното здание Майолика хаус с изумителната керамика по фасадата му.

В дома на Фукс всичко може да се пипне и снима, единствено на някои столове и дивани има учтива табелка, че сядането е забранено. Вилата често се наема за сватби или събития. И понеже музеят е частен, ако сте паралии и ценители на изкуството, можете да си купите оригинални офорти на стопанина със сертификат. Бижутата по негов дизайн са по-достъпни, но пак са за състоятелни хора.

Снимки: Магдалена Гигова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
доц. Елисавета Пенева (вляво) и Ани Костова

Доц. Елисавета Пенева: Черно море е една мистерия

"Черно море е едно интересно море, ние дори не знаем колко интересна океанолигия има толкова близо до нас в Черно море. Това е място, където са се случвали много интересни климатични събития и в далечното минало и днес. Във Физическия факултет е единствено място в България, където се изучава физическа океанография и групата ни тук е една от..

публикувано на 06.11.24 в 17:15

Философска приказка за близкото бъдеще

Юлия Петкова представя във "Време за наука" книгата "Ана. Приказка за климата и околната среда" от Юстайн Гордер. Норвежкият писател, по думите на Петкова, е един от пионерите в популяризирането на сложни и абстрактни идеи и поднасянето им по разбираем и ангажиращ за млада аудитория начин. Първата художествена творба на Гордер, получила..

публикувано на 06.11.24 в 09:35
доц. д-р Владимир Божилов

Доц. д-р Владимир Божилов: Като учен се занимавам с откриването на екзопланети

"Със сигурност има живот извън планетата Земята. Истината също е, че и астронавтите, които са в Космоса, са живи, така че живот извън нашата планета има. Условията на планетата ни като че ли не са уникални и вече има открити много екзопланети, това са планети около други звезди, като слънцето, на чиято повърхност може да тече вода, така че нито..

публикувано на 05.11.24 в 17:10

Ангел Демирев: Същественият будител в човешкия дух е Господ

Първият ден от ноември слага отпечатък върху останалите и така целият той минава под знака на будителството. Затова в "Познати и непознати" срещаме слушателите с личности, чиито творчество, думи и личен пример вдъхновяват всички. Първият, с когото срещаме слушателите, е известният не само у нас китарист Ангел Демирев. С него сме ви срещали и преди...

публикувано на 05.11.24 в 16:30
Доц. д-р Калин Стайков и Ани Костова

Доц. Калин Стайков: Нашето обучение е фундаментално и показва как се случват нещата

"Идеята на приключилата двудневна конференция на тема "100 години теоретична физика" имаше за цел да разкажем малко повече за развитието на науката през годините, чрез опита на колеги, свързали живота си с нея, както и сегаработещи колеги, които се занимават с това на един достъпен език.  Имаше засилен интерес към конференцията както от..

публикувано на 05.11.24 в 10:20