Минчо Събев е един от най-прочутите български театрални режисьори с над 80 постановки на провинциална сцена у нас. Съдбата го свързва и с радиотеатъра на БНР, който съхранява в ефирната си сцена над 50 спектакъла под неговата режисура.
“Обичайте театъра, ходете на театър, слушайте радиотеатър!“, каза в предаването “Нашият ден“ на БНР Минчо Събев и подчерта:
“Освен приятно прекарване на времето театърът трябва да предизвиква и послания, които да ви доведат до някаква малка промяна.“
Режисурата
“Човек, който е научил нещо от хората преди него, е хубаво да го предаде на следващите. Никой не се създава сам. Баща ми се занимаваше с театър. Аз от дете съм в детската студиа на Радиото, участвахме в различни предавания и радиотеатър. Участвах и във всякакви театрални школи.
Започнах в Кюстендил с пиесата на Панчо Панчев “Калпаците“. Тогава се срещнах с един много добър колектив, това беше 1968 г. Наградиха ни за тази пиеса. Аз получих наградата за режисура на националния преглед за българския театър.
След това бях в Пазарджик, където се срещнах с Катя Паскалева, Стефан Германов – много интересни актьори.
После бях в Плевен, най-интересната ми среща там беше със Стефан Воронов, мога да откроя тази среща. Той имаше една невероятна всеотдайност, една руска изобретателност и предложения. Рядко актьорите дават адекватни предложения на режисьорските решения, а с него се разбирахме с една дума.
Във Враца се срещнах с Никола Дадов. Много обичам такива натурални артисти. Такъв беше и Васил Банов, с който много добре работих.“
Срещи с драматурзи
“Щастлив съм, че успях да работя с хора като Дончо Цончев, Никола Русев и Иван Радоев. Ако имам някакво качество като режисьор е, че успявам да правя спектакъл за публиката, спектаклите ми се играят винаги по една-две години.“
Радиотеатърът
“В Радиото дойдох на щат 1984 г. Тук имаше един много добър режисьорски колектив. Ние правехме не само радиотеатър, а абсолютно всичко, свързано с литература – поезия, хумор и сатира.
В радиотеатъра се иска една огромна любов към словото. В него няма възможност да правиш тези репетиции по един-два месеца. Тук трябва за една-две репетиции точно да кажеш на актьора какво би искал да се получи и той да те разбере. За тази цел трябва да подбереш много точно актьорите, не може да си колеблив в избора.
Тук срещнах големи звезди – Славка Славова, Таня Масалитинова, Никола Анастасов, Велко Кънев, него може би първо аз доведох в радиотеатъра.“
Чуйте целия разговор в звуковия файл.
Каква е разликата между протестите в Турция и в Сърбия – коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Стоян Георгиев , журналист от БТВ. "Тъкмо техните съдебни системи са причината, за да излязат хората на улиците . Когато една съдебна система е превзета, можем да видим как може да бъде използвана. В Турция, например, една журналистка, с..
Село Глава се намира в община Червен бряг, плевенска област. Селото е създадено в края на XIV в. и носи името от това време. Една от легендите за името е, че поради благоприятните условия в местността, хората изкарвали на паша добитъка си там и поставили на кол череп на животно, който да служи като ориентир. Главата на животното се превърнала в..
В разговор с Ивайло Стефанов за предаването "Аларма" по Програма "Христо Ботев", Виктор Лилов, правозащитник и издател говори обстойно за случаят на саудитския дисидент и журналист Абдулрахман Ал-Халиди, намиращ се вече четвърта година затворен в центъра за задържане на чужденци в софийският квартал Бусманци. Абдулрахман Ал-Халиди е дисидент и..
България е пълна с руска памет, а пък какво е България за Русия и средностатистическия руснак, както и може ли да се вярва на руския президент Владимир Путин, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Маргарита Шурупова , журналистка от Русия, която е избягала в България в началото на войната на Русия срещу Украйна. Един от авторите в..
В рубриката на предаването "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев отговаря на слушателски въпроси. Милко Стойков, Бургас: Наследих от сестра си етаж от къща заедно с парцел – отстъпено право на ползване, вещно право на ползване, за което плащам данък за земята и за етажа. Мога ли да заградя наследения от мен терен? Сои институции..
България е пълна с руска памет, а пък какво е България за Русия и средностатистическия руснак, както и може ли да се вярва на руския президент..
Каква е разликата между протестите в Турция и в Сърбия – коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Стоян Георгиев , журналист от БТВ. "Тъкмо..
В Националната библиотека се откриват две изложби, с които се отбелязват 1140 години от успението на св. Методий . Част от експонатите в "Азбука и..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg