Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Адв. Антон Станков:

В искането за отстраняване на Гешев има много политика

Prosecutor General Ivan Geshev.
Снимка: BGNES

“Не вярвам на 12 април ВСС да вземе решение, с което да се предложи на президента отстраняване на главния прокурор.“, каза в предаването “Нашият ден“ на БНР адв. Антон Станков, бивш министър на правосъдието, по повод предложението за прекратяването на мандата на обвинител номер едно от правосъдния министър Надежда Йорданова, което ще се гледа от съдебните кадровици след седмица. Освен предложението на министър Надежда Йорданова, ще трябва трябва да се обсъди и предложението на нейния предшественик -  Янаки Стоилов:

“Висшият съдебен съвет можеше да бъде улеснен и насочен в работата си, ако имаше съответни промени в Закона за съдебната власт."

Според мен Съветът по принуда, нямайки какво друго да направи, прие едни правила, по които трябва да разгледа такова предложение. На практика предложения та вече са две -  на Янаки Стоилов и министър Йорданова. Тези правила трябваше да бъдат уредени в закон. Това е възможно, даже е задължително, има текстове в Административно-процесуалния кодекс, които категорично предписват такива законови промени.

Става дума не само за главния прокурор, а и за тримата ръководители на съдебната власт – главен прокурор, председател на Върховен касационен съд и председателя на Върховния административен съд. Те подлежат на отговорност по едни и същи правила, при едни и същи условия.“

Конкретно в искането за отстраняване на Гешев има много политика. Може би през овладяване на прокуратурата се целят политически цели. Не знам какво точно се има предвид от управляващите с тези атака.

Кадрова политика

“Един от големите въпроси е кадровата политика. Не трябва да имаме илюзии, че реформите могат да бъдат правени с добри кадри. Освен обучение и образование, това означава и ревизия на системата на конкурсите.

Старият модел беше такъв – председателят на горестоящия съд наблюдаваше работата на по-долните инстанции и имаше конкретен поглед върху работата на почти всички съдии. Можеше да прецени, ако един човек му бъде предложена да се качи в съответната по-горна инстанция, дали този човек ще върши работа, дали е професионално пригоден.

В момента нямаме критерий за оценка на професионалната пригодност, тя може да бъде нарушена по една или друга причина – здравословни, лични, семейни причини и т.н. Човек може да бъде изправен пред невъзможността да се справя с тази тежка професия, няма предвиден механизъм за справяне с такива състояние.“

Чуйте целия разговор в звуковия файл. 


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Образованието отново в спор: Колко дни да може да извинява родителят?

В последните дни българската образователна система отново се оказа в центъра на общественото внимание – този път поводът е предложението да бъде намален броят на дните, в които родителите могат да извиняват отсъствията на децата си по домашни причини. Само преди година Министерството на образованието и науката (МОН) увеличи този лимит от 10 на 15..

обновено на 15.04.25 в 12:31
Гешов (седнал вдясно) при подписването на Букурещкия договор

История през поколенията: Разговор с правнучката на Иван Евстратиев Гешов

В рубриката "Разговорът" се срещаме с Александра Велинова-Морган, правнучка на една от най-значимите фигури в българската история – Иван Евстратиев Гешов . Той е български министър-председател, основател на Българското книжовно дружество и директор на Българската народна банка, като подписът му стои под първата емисия български левове...

обновено на 15.04.25 в 11:54

Изкуственият интелект в образованието: инструмент или заплаха?

В рубриката "Темата на деня" бе повдигнат въпрос от изключителна важност: как можем ефективно да използваме изкуствения интелект (ИИ) в обучението по финансови и икономически дисциплини? Този актуален проблем беше в центъра на дискусията по време на кръглата маса "Търсещи знание", проведена под патронажа на ректора на УНСС. Представители на..

обновено на 15.04.25 в 11:12
Д-р Веселин Тенев

Съсипахте я тая държава – д-р Веселин Тенев за психичното здраве на света

Д-р Веселин Тенев е клиничен психиатър. Живее в САЩ от 2007 година и е преподавател към Департамент по психиатрия в Университета в Айова. Психологическият механизъм за оцеляването, отговорността и прехвърляне на вината. Вината на държавата и манипулациите на народния гняв от страна на управляващите. За псевдосвободите, икономиките и религиите. От..

публикувано на 14.04.25 в 14:17

Импулсът в мен: Ученическата раница

Какво толкова носиш в нея, бе – питат всички родители. Да, говорим за ученическата раница, която доста тежи.  Този епизод на подкаста "Импулсът в мен" е посветен на тенденцията да ходим с раница всеки ден. Има такава мода, затова споделиме ползите с нашите слушатели. В ежедневието си много хора отдавна използват раници вместо дамски чанти,..

публикувано на 14.04.25 в 14:05