Какво представлява Anonymous и защо споделят на обществеността, чрез Twitter, за своите пробиви? Какво направи преди дни подразделението на анонимните - The Black Rabbit World?
Анализ в „Мрежата“ на експерта по информационна сигурност Любомир Тулев.
Кутията на Пандора и виртуалният свят
Любомир Тулев: „Да, Русия, със своята намеса, със своето нахлуване на украинска територия, отключи кутията на Пандора и в момента наистина виждаме едно огромно обединение на целия хакерски свят, така че дори и войната да приключи на реалния фронт, за което всички се молим това да стане час по- скоро, смятам, че войната на виртуалния фронт, която в момента почна и отключи кутията на Пандора, ще продължи много, много месеци напред във времето.“
Фабриките за тролове
Любомир Тулев: „Троловете са част от тази хибридна война, която се води в момента и битката с тях е изключително трудна. Преди сегашната война в Украйна се смяташе, че троловете са лимитирана бройка потребители, които от сутрин до вечер само това правят – споделят различни коментари в социалните мрежи. За съжаление сега виждаме, че това стана много повсеместно явление. Всички тези потребители, които до преди два месеца бяха антиваксъри, а преди това анти 5G технологиите и бяха против норвежките механизми за защита на децата и пр. и пр., в момента са тези, които подпомагат, чрез своите коментари, пропагандата на Кремъл. Опитайте да напишете един коментар, който е против Путин или против неговата администрация и ще видите как на момента ще започват да ви заливат негативни коментари. Няма да пропусна да спомена едно изследване, което направи Eurostat само преди няколко години. От това изследване става ясно, че българите сме хората, на територията на ЕС, които най-малко можем да оценяваме кога една информация е истинска и кога – не. Ние като нация сме много склонни да биваме повлиявани от едно такова мнение, което е изразено през социалните мрежи.“
Каква е цената на бдителността?
Любомир Тулев: „Освен че трябва да преценяваме коя информация е истинска и коя - не, за да не станем жертва на тази огромна банда от тролове, която в момента вилнее в социалните мрежи, трябва да имаме по-добра дигитална култура, дигитална хигиена. Съгласете се, че няма как с елементарна парола, която е съставена от някакви имена, само с цифри например, или само с букви и която използваме навсякъде, да не улесним хакерите и да не станем жертва на пробивите им. Най-често пробивите се дължат на лесна парола. Говорим това нещо от години и все още българинът няма тази елементарна хигиена да ползва за различни платформи, за различни свои идентичности пароли, които да бъдат сигурни. Това е нещо, което всеки може да направи, за да бъде една степен по-защитен.“
Целият разговор можете да чуете в следващия звуков файл.
В предаването "Време за наука" гостува проф. Васил Киров от Института по философия и социология към БАН, за да разгледа един от най-важните въпроси на нашето време: какво е бъдещето на работната сила в контекста на дигитализацията и автоматизацията? Дискусията се проведе под темата "Между машините ще ни заменят и няма хора", а професорът предостави..
В рубриката "Науката не спи" гостува Никола Кереков , който разказа за едно изумително явление в света на мравките. Той сподели как тези малки същества извършват сложни хирургически операции, напомнящи на медицината при хората. Кереков започна с подчертаване на важността на медицината за човечеството, като я определи като едно от най-големите..
Навръх Ивановден, в рубриката "Разговорът" в "Нашият ден", енергийният експерт Иван Хиновски разказа за своите впечатления от пътуванията си в Таити, Австралия и Океания, както и за срещите си с българи там. Той сподели детайли за начина на живот в тези региони и разкри любопитни факти за енергийните източници в Океания. Благодарение на своите..
В ефира на "Нашият ден" в рубриката "Темата на деня" бяха обсъдени перспективите за подкрепа, приобщаване и запазване на българското самосъзнание сред многобройната българска общност по света. Събеседници по темата бяха Райна Манджукова , изпълнителен директор на Държавната агенция за българите в чужбина (ИАБЧ), и Северино Кожухаров, главен..
Обещания, надежди, мечти и пожелания – декемврийските празници и посрещането на Новата година често са белязани от крайни противоречиви състояния и емоции. Семействата се събират, трапезите са в центъра на срещите, традициите повеляват. Преди официалните почивни дни напрежението и стресът бележат кулминация заради приключването със стари или отлагани..
За да можем да кажем, че киното ни предлага мотив да обичаме и питаме, а и да даваме, както дава йовковият Серафим, в "Кино с думи" гостува жената, която..
На 6 януари 2025 г. от 19.00 часа, в артфоайе "Антракт" при Камерна сцена, Народен театър "Иван Вазов", се открива изложбата " Артистът зад плаката –..
В днешната рубрика "Епизоди от живота" обръщаме внимание на една тревожна тенденция, свързана с празничната пиротехника, и нейното въздействие върху..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg