Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Да бъдеш единствената- олимпийската легенда Ваня Гешева

Мартина Кръстева и Ваня Гешева
Снимка: БНР

Наричат я единствената, защото е единствената българката спечелила три медала от една и съща олимпиада. Състезателката по кану- каяк Ваня Гешева, която грабва злато, сребро и бронз на олимпийските игри в Сеул през 1988 година, гостува в „Нашият ден“, за да разкаже за уроците, на които спортът я е научил.

Ваня Гешева е възпитаник на спортното училище „Васил Левски“ в град Пловдив. Първият си медал печели едва на 17-годишна възраст. Печели го на Световното първенство през 1977-ма в категория "двойка каяк", а през 1980 г. става вицешампион от летните олимпийски игри в Москва. 

„Нормално е спортът да се променя. Но той като идея си остава същият. Въпросът е, че отношението към спорта се променя. Тогава спортът беше държавна политика. Създаваха се изключително много спортни бази, на които да има много деца, разчиташе се повече на масовостта. Но за мен е много важно детето да бъде насочено първо в семейството. Спортът е една инвестиция в здравето и в бъдещето на децата.“ Така Ваня Гешева разсъждава за промените, които настъпват у нас от времето, в което тя е завоювала своите титли до днес и допълва:

„Аз не обичам да сравнявам какво е било и какво е сега. Защото нещата са много различни. Даже и сега има много развити икономически държави, които имат много по-малко шампиони от нас. Хората, които работят в спорта, са изключително отдадени на него, те искат да работят, а държавата трябва да се грижи да има деца и условия за развитие. По този начин ще имаме повече шампиони.“

Повече за върховия момент в кариерата си, олимпиадата в Сеул, разказва спортната легенда Ваня Гешева, както и за своите неуспехи и обрати в живота след нея.

Чуйте разговора, излъчен на 6 април, в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

За вечния живот

Данни за това как да се отнасяме към покойниците откриваме още в Стария завет. Молитвите за мъртвите съществуват от древност, тъй като "в Христа всички са живи”. Всяка събота от седмицата е посветена на покойниците. Традиция е на задушниците, установени от църквата за общ помен за починалите да се посещават гробищата, за да отдаваме дължимата..

публикувано на 03.11.24 в 09:35
Евгений Кънев

Евгений Кънев: Обществото отива към код на поведение – силният е важен, независимо как се държи

Кой има интерес от грубото и агресивно поведение на политици срещу журналисти, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Евгений Кънев , икономист. "Това отношение към журналисти не е отсега, а от доста отдавна. Минаха немалко години, откакто Анна Цолова влезе в директен конфликт с политици по време на предаване и вместо да беше..

публикувано на 03.11.24 в 09:00

Форма на дискриминация ли е недостъпната архитектурна среда

В рубриката "Съвети на адвоката" на юридическото предаване "Законът и Темида" д-р Орлин Колев – експерт по конституционно право, преподавател в ЮФ на СУ "Св. Климент Охридски", член на Комисията за защита от дискриминация, дългогодишен консултант на предаването, отговаря в ефир на слушателски въпроси. Гена Видева от Ямбол: Предоставянето на услуги и..

публикувано на 01.11.24 в 14:30
Иво Сиромахов

Защо продължаваме да търсим примери в миналото?

В Деня на народните будители в рубриката "Разговорът" на "Нашият ден" гостуват Иво Сиромахов, писател и автор на книгата "Моите вдъхновители", и Христо Блажев, създател на сайта "Книголандия" и групата "Какво четеш" с над 200 000 членове. Те споделиха своите мисли за будителите и вдъхновителите. Иво Сиромахов разказа, че след като е..

обновено на 01.11.24 в 13:22
проф. Илин Славов и Анелия Торошанова

Проф. Илин Савов: Киберкултурата в България е на много ниско ниво!

Изкуствен интелект и киберсигурност – възможности за генериране на престъпления и ниво на защита. Каква е ролята на ИИ и има ли той негативни страни? Проф. Илин Савов е директор на Научноизследователския институт по продоволствена сигурност към Тракийския университет в Стара Загора (единствен у нас).  Експерт по проблемите на националната,..

публикувано на 01.11.24 в 12:45