Наричат я единствената, защото е единствената българката спечелила три медала от една и съща олимпиада. Състезателката по кану- каяк Ваня Гешева, която грабва злато, сребро и бронз на олимпийските игри в Сеул през 1988 година, гостува в „Нашият ден“, за да разкаже за уроците, на които спортът я е научил.
Ваня Гешева е възпитаник на спортното училище „Васил Левски“ в град Пловдив. Първият си медал печели едва на 17-годишна възраст. Печели го на Световното първенство през 1977-ма в категория "двойка каяк", а през 1980 г. става вицешампион от летните олимпийски игри в Москва.
„Нормално е спортът да се променя. Но той като идея си остава същият. Въпросът е, че отношението към спорта се променя. Тогава спортът беше държавна политика. Създаваха се изключително много спортни бази, на които да има много деца, разчиташе се повече на масовостта. Но за мен е много важно детето да бъде насочено първо в семейството. Спортът е една инвестиция в здравето и в бъдещето на децата.“ Така Ваня Гешева разсъждава за промените, които настъпват у нас от времето, в което тя е завоювала своите титли до днес и допълва:
„Аз не обичам да сравнявам какво е било и какво е сега. Защото нещата са много различни. Даже и сега има много развити икономически държави, които имат много по-малко шампиони от нас. Хората, които работят в спорта, са изключително отдадени на него, те искат да работят, а държавата трябва да се грижи да има деца и условия за развитие. По този начин ще имаме повече шампиони.“
Повече за върховия момент в кариерата си, олимпиадата в Сеул, разказва спортната легенда Ваня Гешева, както и за своите неуспехи и обрати в живота след нея.
Чуйте разговора, излъчен на 6 април, в звуковия файл.
На кого и как се издава разрешение за достъп до класифицирана информация – отказ и отнемане на отдаденото разрешение. Гост в юридическото предаване на БНР "Законът и Темида" е доц. д-р Цвета Маркова , първия председател на държавната комисия по сигурността на информацията. Тя е създала от самото начало цялата институция и устройствен правилник за..
"Грийнпийс" – България представя идеята за морски резерват "Маслен нос" в Приморско. Природозащитната организацията проведе среща с рибарски дружества, представители на Община Приморско и туристическия бизнес от Созопол, Приморско, Китен и Царево. Във връзка с дейностите, подпомагащи опазването на морето, от природозащитната организация..
Асоциацията на българската авиационна индустрия (АБАИ) връчи своите традиционни годишни награди. Отличена от АБАИ в категория "Медии" е водещата на "Нашият ден" Нина Цанева, която заслужено получи грамота "Гласът, който вдъхновява". С представянето на теми, свързани с авиационното дело в България, Цанева се превърна в истински глас на..
Отвеждаме слушателите на "Нашият ден" в Париж, където Българското неделно училище "Иван Вазов" създаде коледен подарък за българските семейства от цял свят. Янета Димитрова , заместник-директор на училището и преподавател по БЕЛ разказва какво можем да открием на страниците на международния коледен брой на вестник "Вазовчета", създаден от..
"Какво отлагате на ежедневна база?", пита психотерапевтът Алис Русева и съветва това да бъде първият въпрос към себе си при симптоми на тревожност, които..
На 14 декември "Колегиум музикум Берлин" под диригентството на дългогодишния си ръководител Донка Митева ще се представи за първи път в почти пълен състав..
Гергина Иванова Дворецка e журналистка и поетеса, родена в София. Завършва Софийската гимназия с преподаване на френски език и българска филология в..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg