Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Царев брод – село с богата история, различни етноси и религии

4
Кметството в село Царев брод
Снимка: Валери Леков

Село Царев брод се намира на 10 километра от общинския си център - гр. Шумен и в него живеят над 1300 човека.

За древната му история говорят деветте могили, намиращи се около него. През 1926 г. от иманяри е разкопана Дядо Стояновата могила, но вместо съкровище в нея са открити две огромни каменни статуи на мъж и жена. В съседна могила са открити и 5 гроба. Могилите са определени като тракийски семейни некрополи, а всички находки от тях се съхраняват в историческия музей в Шумен.

Първият католически манастир на сестрите-бенедиктинки в България
Римляните също са оставили в района своя отпечатък. Намерени са предимно монети и надгробен паметник – мраморна плоча с латински надпис, който също е в Шуменския исторически музей.

Първото и най-старо известно наименование на населеното място е Яница, което след това преминава в Еница. И след различни турски наименования през 1934 г. селото приема името Царев брод.

Кметът Стефан Живков и Анна Михайлова, читалищен секретар
Още за миналото и настоящето на населеното място, за интересните му жители (дошли да живеят в него не само от всички кътчета на страната ни, но и от чужди държави), за читалището, католическия манастир, поминъка, малките радости и проблемите – в звуковия файл.

Снимки: Валери Леков



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

В Злидол живеят само добри хора

"Щом сме се събуд ѝли и газим земята, значи всичко е наред " – с тази всекидневна мъдрост от Северозапада ме посрещнаха в село Злидол, област Враца. Навръх Цветница няколко местни добри жени раздаваха пакети с храна на възрастни хора в затруднено положение. Инициативата е част от кампанията на фондация "Прави добро! Бъди добър!" "Подари..

публикувано на 18.04.25 в 08:45

Ферма в Осоица

През целия си живот Даниел Георгиев е бил свързан с храната и произвеждането ѝ, въпреки че завършва Строителния техникум и Минногеоложкия университет в София. Съдбата, късметът, а може би и упорството и решимостта, го срещат с възможността да предлага, а сетне и да произвежда храна. И така, от нулата, както казва той, заедно с брат му създават..

публикувано на 17.04.25 в 15:25

Доброволци осигуряват празничен обяд за Великден на хора в нужда, можете да помогнете и вие

Над 1500 души, живеещи в домове за възрастни в цялата страна, ще бъдат зарадвани с празнична трапеза благодарение на Фондация "Предай нататък". А в София кампанията "Подай ръка" на Мартин Мартинов ще осигури топъл обяд на Великден на 150 – 170 бездомни и хора в нужда. Срещу дарение от 30 лв. за Великденски обяд, можете да станете част от Благодетелите..

публикувано на 17.04.25 в 12:55

Български фонд за жените за втори път спечели стратегическо финансиране от ЕК

Българският фонд за жените за втори път спечели стратегическо финансиране от Европейската комисия за продължаването на цялостната си програма за подкрепа и развитие на демократичния граждански сектор у нас. Рада Еленкова, програмен директор на БФЖ, представя в "Нашият ден" програмите на фонда за финансиране на организации от..

публикувано на 17.04.25 в 10:05
Мария Мира Христова, Десислава Христозова и Мира Добрева

Мисията на "Деси, къде си?" или "Тихо! За това не се говори..."

"Здравейте, аз съм Деси и съм дебела…" – така започва този разговор не само в студиото на "Семейно радио", но и навсякъде, където има хора, които са готови да се включат в битката с килограмите. И ако отговорите не винаги са удобни, то въпросите са повече от естествени. Задава ги журналистката и телевизионен редактор Десислава Христозова и..

публикувано на 17.04.25 в 08:05