Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Надя Кожухарова:

Децата се справят с агресията, когато се справят с трудните преживявания

Снимка: БНР

Асоциация “Анимус“ подготвя мобилен кабинет, който да указва психологическа помощ в училищата. Какво предизвиква агресията при децата и как се отрази дистанционното обучение върху тях?

Темите коментира в “Нашият ден“ Надя Кожухарова, експерт психолог и психотерапевт в асоциация „Анимус“:

“Единственият начин децата да се справят с агресията е да ги научим да се справят с трудни преживявания - тъга, изолация, загуба и разочарование. Това се прави с добър пример в семейството и с разбор на езика на емоциите.

Когато едно дете разпознае негативното чувство в себе си, може да го свърже с конкретно преживяване. Може да започне да мисли кое е добро и кое не е добро за него.

Генезисът на агресията при децата е същият като при възрастните – неспособността са се справят с трудни преживявания и чувства, които създават голямо вътрешно напрежение при тях и често то рефлектира в поведението им.“

Училището и семейството

“Децата общуват най-много в училище и там им се случват основните преживявания, именно в тези взаимоотношения те се научават как да бъдат социални същества.

Училището и семейството в една определена възраст трябва да действат в синхрон. Всяко има своята уникална и специфична роля в живота на детето. Училището трябва да дава една алтернатива на семейството.

За съжаление в наше време повечето родители остават във физическото обгрижване на децата. Много малко от тях преминават в следващата фаза, в която с децата се говори за емоции.“

Правила

“Има две правила, които се опитваме да насърчаваме чрез нашите програми – всичко е позволено, стига то да не вреди на теб или на някой друг.  Това са двете правила – не вреди на останалите и не вреди на себе си.“

Дистанционно обучение и война

“Естествено е да се засилва агресията, защото това са допълнителни дразнители, с които децата трябва да се справят.“

Мобилен психологически кабинет

“Специалността училищна психология е много специфична, би трябвало хората, които работят да имат подготовка. В момента липсват експерти, но липсва и нормативна база, която да очертае точната роля на училищния психолог.

В момента училищният психолог не се ползва по предназначение, на практика те в момента запълват всякакви дупки. С мобилния кабинет ще се опитаме да подпомогнем училището в това да отговори по-адекватно на емоционалните потребности на децата.“

Чуйте целия разговор в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Паневропейска конференция обединява държави за енергийна солидарност

Енергийната бедност е критичен проблем, който засяга не само социалната справедливост, но и екологичния баланс. Тя често се разглежда в контекста на климатичните промени, но също така е измерение на несправедливостта в съвременното общество. В днешните "Минути на редактора" бе обсъден този проблем, а темата бе свързана с предстоящата..

публикувано на 28.11.24 в 11:00

Как работата ви може да предизвика алергия: Рискове за ръцете през зимата

Кожата през зимните месеци изисква специално внимание, а професионалните алергии често са предизвикателство за хората, работещи с ръце. Тези теми разгледа доц. д-р Жана Казанджиева, специалист дерматолог, в предаването Lege Artis . Ето най-важното от съветите ѝ. Слънцезащитата не е само летен ангажимент. Според доц. Казанджиева, тя е особено..

обновено на 28.11.24 в 09:39
Берлинската стена

Стените между нас 35 години по-късно

Защо 35 години след падането на Берлинската стена – стените са в пъти повече? Кои стени са направени, за да съхраняват човека и кой стени са срещу на човешкото? Кои са невидимите стени между нас?  Тези въпроси получават разнообразни отговори от събеседници като културолога Кирил Василев, редактора на книжната поредица "Власт и..

публикувано на 27.11.24 в 18:12
„Преминаване на Сръбско-българската граница“, картина от Антони Пьотровски

Българо-сръбската война – еманципация тъкмо навреме

Горе-долу през тези дни през 1885 народът ни, осъществил Съединението съвсем неотдавна, завършва победоносно първото си огромно военно изпитание. Побеждава във война, която смята за справедлива. Професор Веселин Янчев нарича тази война "Истинската българска отечествена война". Тази победа убеждава света, че сме нация, достойна за независимост и..

публикувано на 27.11.24 в 18:04

Международната кампания "Повече радост" подобрява раждаемостта

Акушер-гинекологът и специалист по репродуктивна медицина д-р Явор Владимиров е посланикът на България в международната кампания "Повече радост"   (More Joy), организирана от  Световната федерация на асоциациите, занимаващи се с фертилитет – IFFS (International Federation Fertility Societies). Инициативата включва повече от 50 000..

публикувано на 27.11.24 в 11:39