Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Камерен ансамбъл „Софийски солисти“ на 60 години

Един от най-реномираните български инструментални състави и, със сигурност, най-добрият български камерен оркестър отбелязва през 2022 г. достолепните 60 години от своето съществуване. Това е камерният ансамбъл „Софийски солисти“. Важно е да се отбележи, че ансамбълът е създаден през 1961 г. под името „Софийски камерен оркестър“, но в изминалите вече шест десетилетия се е наложило мнението за начало на летоброенето на състава да се счита датата 19 март 1962 г. Тогава Софийският камерен оркестър дава първия си концерт под диригентството на своя основател Михаил Ангелов, а в следващите десетилетия главни диригенти са Васил Казанджиев, Емил Табаков и Пламен Джуров.

Органично единство между традиция и съвременност – това е мощният градивен елемент, върху който вече 60 години Софийският камерен оркестър, наречен впоследствие „Софийски солисти“, се утвърждава като еталон за изпълнителско майсторство, професионализъм и високи художествени постижения в интерпретирането на музиката от барока до съвременността.


Широкият жанров диапазон е другият градивен елемент, превърнал се в своеобразна емблема и „запазена марка“ на състава. Още от основаването си, идейната насока в програмите на всеки един от концертите му е изграждането на мостове между времето и епохите, дори когато съответната концертна програма има конкретна тематична насоченост.

Проф. Пламен Джуров
Идеята за изграждане на мост между миналото и настоящето с поглед към бъдещето е основната линия в изданието на предаването „Студио „Музика“ на 12 април 2022 г. от 19.30 часа, посветено на изкуството на камерния ансамбъл „Софийски солисти“. Пътеводител в това вълнуващо приключение в музикалното време и пространство е настоящият главен диригент на състава и гост в студиото проф. Пламен Джуров. За един от основните акценти в историческото развитие на състава и в днешния ден, а именно приемствеността между отделните генерации – изпълнители и диригенти – маестро Пламен Джуров споделя:

В предаването, освен прекрасна музика от различни стилове и епохи в изпълнение на камерния ансамбъл „Софийски солисти“, звучат и гласовете на трима от доайените на състава, представители на различните инструментални групи в него: проф. Огнян Константинов – водач на виолите, Стоимен Пеев – водач на вторите цигулки, и концертмайстора Йордан Димитров.






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

"Софийски музикални седмици" – фестивал с дълга история и бъдеще

Международният фестивал "Софийски музикални седмици" е най-старият културен форум у нас, който не е прекъсвал своите издания през 55-годишната си история, въпреки многобройните трудности и сътресения. Фестивалът се радва на хиляди съмишленици и ценители на класическата музика от цял свят, които следят с интерес концертите и събитията през годините...

публикувано на 04.07.24 в 09:25

Маестро Валентин Пейчинов отново в България

Световноизвестният българо-американски оперен бас, дългогодишен солист в Метрополитън опера в Ню Йорк и вокален педагог – маестро Валентин Пейчинов е в България по повод новите Майсторски класове, които организира в родината. Тази година събитието е част от програмата на 55-ия Международен фестивал "Софийски музикални седмици". Маестро Валентин..

публикувано на 01.07.24 в 16:35
Виктор Янакиев (вляво) и Антон Митов

Антон Митов представя: Виктор Янакиев – класически музикант

През 1992 година родителите на Виктор заминават за Аржентина, където основават класически оркестър. Там се ражда Виктор, който като дете говори само испански и английски език. След завършване на средното си образование той идва в България и решава да остане тук. Защо? За аржентинския фолклор, "двете различни Аржентини", тангото, китарата, певеца,..

публикувано на 01.07.24 в 13:19

Българският "Лоенгрин" – празник на вокалното изкуство и оркестрово майсторство

"Неделният следобед" на 30 юни бе посветен изцяло на оперното изкуство. Поводите са два: новата постановка на "Лоенгрин" в Софийската опера и 110 години от рождението на изтъкнатия български оперен режисьор Михаил Хаджимишев. И между двата повода има пряка и много тясна връзка, защото предпоследната постановка на Вагнеровия шедьовър "Лоенгрин" в..

публикувано на 01.07.24 в 12:20

Програмата на Еврокласик ноктюрно от 1 до 31 юли 2024 г.

1 юли Изпълнения на Алина Ибрахимова (цигулка) и Седрик Тибергиан (пиано). 3.00 часа – Хавергал Брайън (1876-1972), "Легенда". 3.08 часа – Еужен Изаи (1858-1931), Елегична поема за цигулка и пиано, оп. 12. 3.23 часа – Цезар Франк (1822-1890), Соната за цигулка в Ла мажор. 3.53 часа – Лили Буланже (1893-1918), Ноктюрно. 3.56 часа – Цезар Франк..

публикувано на 30.06.24 в 10:40